קרנות אלטרנטיביות-השקעות שיגדילו את תשואת התיק שלכם לאורך זמן

זמן קריאה 2.5 דקות 

קרנות אלטרנטיביות-השקעות שיגדילו את תשואת התיק שלכם לאורך זמן
Alternative-investment funds

בשנים האחרונות גוברת ההתעניינות של גורמים מוסדיים ומשקיעים פרטיים בעולם ההשקעות האלטרנטיביות. אמנם, עד לאחרונה שיחקו על המגרש בעיקר המוסדיים אך כיום יש קרנות השקעה ומגוון אפיקים עצמאיים המאפשרים כניסה גם בסכומים נמוכים יותר ולטווחים קצרים-בינוניים. לכן, גם למשקיע הפרטי הממוצע כדאי להיות עם האצבע על הדופק, להכיר השקעות אלטרנטיביות בכלל ואת מה שמציעות קרנות אלטרנטיביות בפרט. בקרנות האלה יעסוק המאמר הבא.

הסיבות להתעניינות הגוברת בהשקעות אלטרנטיביות

אם כן, אפיקים אלטרנטיביים מעוררים עניין גובר בשנים האחרונות, לאור מחקרים המעידים על תרומה להגדלת התשואות של התיק לאורך זמן. באופן עקרוני מדובר בהשקעות חלופיות לניירות ערך כמו מניות, תעודות סל ואג ח, כך שיש להן זיקה נמוכה אל שוק ההון ותנודותיו. לדוגמא, ההשקעה יכולה להיות בתשתיות, בפרויקטי התחדשות עירונית, בנדל ן מסחרי ולמגורים, בהלוואות לאנשים פרטיים ולגורמים עסקיים, באנרגיה מתחדשת, במטבעות דיגיטליים, במיזמי הייטק ועוד. 

יחד עם זאת, ראוי לציין כי השקעות אלטרנטיביות לשוק ההון אינן בהכרח בלתי סחירות. ישנן קרנות מתמחות שאכן סוחרות במוצרים של שוק ההון או נסחרות בעצמן בבורסה, כאשר ההבדל טמון בסוג המוצרים הנסחרים ו/או ברמת התחכום של הקרן וביכולתה לבצע פעולות המבטחות את המשקיעים בפני הפסדים. בכל מקרה, התרומה של אפיקים אלו טמונה בגיוון רב יותר של תיק ההשקעות, מה שיכול לאזן את התשואות לאורך זמן ולפזר סיכונים.

ומהי קרן השקעות אלטרנטיבית?

אל כל אחד מהתחומים שתוארו לעיל, החל בעולם הנדל ן ועד להייטק, ניתן בדרך כלל להיכנס באופן עצמאי. ואולם השקעות כאלו אינן מתאימות לכל אחד, בוודאי לא למשקיעים פרטיים זהירים המעוניינים לגוון את תיק ההשקעות שלהם. הן כרוכות בסכומים גבוהים למדי שאינם תמיד מצויים בכיס, וממילא ההשקעה הגבוהה מקטינה את הפיזור. בנוסף לכך טווח ההשקעה עשוי להיות ארוך ללא כסף נזיל ואף נדרשת מומחיות לא קטנה ומחקר מעמיק של כל תחום רלוונטי. 

מסיבות אלו ונוספות ההשקעות האלטרנטיביות היו בעיקר נחלתם של המוסדיים, בין אם באופן ישיר או דרך קרנות למיניהן. ואולם, כיום המצב משתנה במהירות ומוקמות קרנות רבות להשקעות אלטרנטיביות הפונות לאנשים פרטיים. מדובר בגופים המנוהלים על ידי מומחים בעלי בקיאות מצוינת ברמה הכלכלית ובתחום הפעילות של הקרן, אשר מפזרים את השקעותיהם על פני שורה ארוכה של מאות ואלפי נכסים. 

המשקיע הפרטי יגלה כי קרן אלטרנטיבית נציעה מספר יתרונות מהותיים. ראשית, היא מקנה פיזור נרחב של סיכונים ומאזנת את התשואות בתיק לטווח קצר, בינוני או ארוך. שנית, המשקיע לא צריך להיות בעל ידע מקצועי מעמיק בתחומים הרלוונטיים שכן הנכסים נבחרים על ידי מומחים. בנוסף, לעיתים קרובות קיימים ביטחונות או פעולות גידור של הקרן על מנת להבטיח ככל הניתן את כספי המשקיעים. וכאמור, סכומי הכניסה יכולים להתאים לכיסו של המשקיע הממוצע.

רוצים לשמוע עוד על קרנות אלטרנטיביות-השקעות שיגדילו את תשואת התיק שלכם לאורך זמן

למידע נוסף השאירו פרטים

במה משקיעות קרנות אלטרנטיביות?

תחילה, חשוב לזכור שכל קרן שונה מבחינת מדיניות ההשקעות שלה, דמי הניהול, דמי הצלחה, סכומי כניסה, ביטחונות, ניסיונם של מומחי הקרן והמוניטין של המנהלים, ועוד. את הגורמים הללו יש לבחון היטב לפני בחירה בקרן כזו או אחרת.  מעבר לכך, ישנם אפיקים אלטרנטיביים רבים שאליהם פונות הקרנות, כל אחת על פי התמחותה ושיקוליה. הנה מספר דוגמאות:

  • קרנות להלוואות נדל"ן בארה"ב – יזמי נדל"ן בארה"ב זקוקים למימון לצורך רכישת נכסים, השבחתם ומכירתם ברווח. את המימון הם יכולים להשיג דרך הבנקים אך גם בהליכים יותר יעילים מגורמים חוץ בנקאיים. קרן המתמחה בהלוואות נדל"ן באמריקה מבצעת תהליכי איתור, בדיקה ובחירה של הלוואות המאופיינות ביחסי סיכון-תמורה אופטימאליים, תוך בחינת פרמטרים רבים הקשורים לשוק הנדל"ן, ניסיונם של היזמים, פרויקטים קודמים שביצעו, מצבם הכלכלי וכדומה. למעשה הקרן בוחרת את ההלוואות דרך זירות מסחר מקוונות המתמקדות בתחום, כאשר המשקיעים מקבלים רווחים המגיעים מהריביות על ההלוואות. מדובר בתשואות שיכולות להיות נאות למדי בעוד המומחיות מנהלי הקרן, תהליך הבדיקה המדוקדק ופיזור הלווים הנרחב ממזערים סיכונים.
  • קרנות נוספות להלוואות – באופן דומה פועלות קרנות המתמחות בהלוואות P2P, או בעברית הלוואות עמיתים. שוב, הקרנות פועלות דרך פלטפורמות אינטרנטיות ומאתרות לווים עם מאפייני סיכון-תמורה טובים, לרוב עסקים קטנים ואנשים פרטיים המעוניינים בתנאים ובהליכים עדיפים לעומת הלוואות מחברות אשראי או מהבנקים. דוגמא נוספת היא קרנות הנדל ן המתמחות בהלוואות גישור חוץ בנקאיות לטווחים קצרים בשוק הישראלי, אשר מקבלות הצעות למתן הלוואות מאנשי מקצוע בשוק הנדל"ן. גם בשתי הדוגמאות האלו הרווח מגיע מהריבית על המשכנתא, כאשר בהלוואות P2P הטווח הממוצע להלוואה עומד על כ- 3 עד 5 שנים, ואילו בהלוואות הגישור הטווחים קצרים בהרבה בדרך כלל.
  • קרנות להשקעה בתשתיות – שילוב של תשתיות בתיק ההשקעות מעניק אפיק יציב ובעל תשואות נאות למדי. הדבר ידוע היטב לגופים המוסדיים שהשקיעו למשל בקרן נוי, בעלת הזכיינות על כביש 6 שהביאה ועדיין מביאה רווחים גבוהים במיוחד. יחד עם זאת, בשנים האחרונות קמו קרנות להשקעה בתשתיות הפונות גם אל הציבור הפרטי, כגון ג'נריישן קפיטל המתמחה בתחבורה ציבורית, אנרגיה מתחדשת, ייצור חשמל והיסעים. בשנה האחרונה הביאה הקרן תשואות נאות שאינן מביישות את האפיקים המנייתיים, אך זאת בתחום שנחשב הרבה יותר בטוח ויציב. הביטחון מגיע מהזיקה הנמוכה לשוק ההון, ממתן ערבויות ממשלתיות לרכישה של תשתיות שהוקמו, מהגדלת הזרמת הכספים המוסדיים, הממשלתיים ואף הפרטיים לתשתיות בשנים האחרונות, ועוד.

מחפשים הזדמנויות השקעה ?

בחירה נכונה של קרן להשקעות אלטרנטיביות

כאמור, לכל קרן יש מדיניות והגדרות מסוימות הצופנות בחובן יתרונות וחסרונות. כך למשל, קרנות REIT העוסקות בנדל"ן מניב נהנות מהטבות מיסוי והמשקיעים שלהן נהנים מביטחון בחלוקת דיבידנדים בשיעור של 90% מהרווחים. לעומת זאת, קרנות גידור יכולות לנקוט בפעולות מתוחכמות יותר מאשר משקיעים פרטיים או מוסדיים לגידור הפסדים, כגון הוראות פוט וכניסה לפוזיציית שורט המאפשרת להרוויח גם כשהשוק יורד. בנוסף, קרנות המאוגדות בתור שותפות מוגבלת (למשל קרנות גידור וקרנות השקעה בנדל"ן) מבטיחות את המשקיעים מפני חובות שאליהם נקלעה הקרן. כמו כן ישנם הבדלי מיסוי בין קרנות הרשומות בישראל ובחו"ל בהתאם למדינה בה הקרן רשומה, וישנם הבדלים נוספים.

לפיכך, הבחירה מבין קרנות השקעה אינה עניין של מה בכך. בין היתר יש לבדוק את הוותק של החברה המנהלת, פוטנציאל תשואה של התחום, הצלחות עבר של הקרן, מדיניות השקעות ושקיפות, פיקוח של גורם בלתי תלוי אחר הפעילות בקרן, ועוד. בדיוק למען מטרה זו עומדים לרשותכם המומחים שלנו.

אנו מזמינים אתכם לפגישת היכרות ולתהליך בו נסקור, נמליץ ונתאים את אפשרויות ההשקעה המתאימות ביותר לצרכיכם ולהעדפות האישיות, לרבות השקעות אלטרנטיביות עצמאיות ובאמצעות קרנות.

רוצים לשמוע עוד על קרנות אלטרנטיביות-השקעות שיגדילו את תשואת התיק שלכם לאורך זמן

מוזמנים לשלוח לנו הודעה

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותכם

הדרך הנכונה לתכנון וניהול פיננסי לדור הבא

מומלץ עבורך
מדינת ישראל מחלקת הטבת מס של 40% עבור בני 60 +

בואו לבדוק את זכאותכם 

האם הכסף שלך מנוהל נכון?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

העתיד הכלכלי

לקבלת טיפים על חיסכון, השקעות, כלכלה פרקטית ועוד..

רוצה לגלות מהם סוגי ההשקעות האלטרנטיביות המתאימים לך?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הפייסבוק שלנו
להשוואה בין ניהול תיקים לפלטפורמת ההשקעה השונות

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הנצפים ביותר

לתכנון פיננסי מקצועי לעתיד הכלכלי שלך

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם