השקעה בתשתיות-מהי ומי יכול להשקיע?

זמן קריאה 2 דקות 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
השקעה בתשתיות-מהי ומי יכול להשקיע?
Investing in infrastructure

למי שמעוניין לגוון את תיק ההשקעות מומלץ לפזר סיכונים ולייצב תשואות באמצעות השקעות אלטרנטיביות. בתוך כך, כדאי לשים לב לאפשרויות ההשקעה הנפתחות בתשתיות בישראל ובחו"ל. מדובר בהשקעות בעלות יחס סיכון – תשואה טוב בהשוואה לאפיקים אחרים, שאינן מושפעות במישרין מהתנודות בשוק ההון, ומבוצעות באמצעות קרנות נאמנות בינלאומיות, סלים ואף קרנות מקומיות. יחד עם זאת, זהו אפיק שאינו מתאים או פתוח בפני כל אחד ולכן מומלץ לקרוא את המאמר הבא המסביר על השקעה בתשתיות.

מה זה בכלל תשתיות?

יש אנשים השומעים על "תשתיות" ומייד מדמיינים כבישים, גשרים ומסילות ברזל, והם צודקים. יחד עם זאת, תחת הכותרת הזו מצויה שורה בלתי נגמרת של מיזמים, למשל בתחומי ייצור החשמל, נמלים, זיקוק ואחסון של דלק וגז טבעי, תשתיות תקשורת, מערכות הובלת מים וביוב, ועוד. המדינה משקיעה מדי שנה עשרות מיליארדי שקלים בתשתיות כאלו ומסתמן כי מגמת הזרמת הכספים עומדת להתחזק, בין היתר עקב משבר הקורונה.

ניצול המשבר להגדלת ההשקעה בתשתיות

כלכלנים רבים רואים במשבר הקורונה הזדמנות לדחוף קדימה ולתפוס שתי ציפורים: האחת היא שדרוג התשתיות והשנייה היא פתרון לבעיית האבטלה. אכן, חלק גדול מהמובטלים והחל"תניקים בישראל לא ישובו למקומות העבודה שלהם, ולכן השקעה בפרויקטים גדולים של תשתיות לאומיות עשויה להביא פתרון ופרנסה למשפחות רבות. לשם כך נדרשים מהלכים רבים המצריכים משאבים משמעותיים וחלקם גם יתפרשו על פני תקופה ממושכת עקב היבטים בירוקרטים ואחרים. מצד שני, לפחות בכל הקשור לגיוס כספים מהסקטור הפרטי והמוסדי, ישנם מהלכים שכבר מבשילים.

רוצים לשמוע עוד על השקעה בתשתיות-מהי ומי יכול להשקיע?

למידע נוסף השאירו פרטים

תמרוץ גיוס כספים לתשתיות מהשקעות

מהלך ראשון שקורם עור וגידים הן תקנות שאושרו על ידי שר האוצר, המאפשרות לגופים מוסדיים להגדיל את השקעתם בתשתיות מ- 20% ל- 49% מסך האחזקות. זוהי בשורה טובה הן לקופת המדינה, הן לתשתיותיה והן למעגל התעסוקה. הדבר גם טוב למוסדיים ולכספי הפנסיה שלנו מכיוון שהתשואות בהשקעות אלו נחשבות ליחסית גבוהות ויציבות, עם צפי עתידי טוב יותר אף משל קרנות ה- REIT בנדל"ן. 

מהלך נוסף שמתגבש בשנתיים האחרונות הוא הסדרת הפעילות של קרנות השקעה בתשתיות, שיפתחו את הדלת גם בפני משקיעים פרטיים דרך הבורסה בתל אביב. הגוף הדוחף לכך היא הוועדה לעידוד והקמת קרנות סחירות להשקעה בתשתיות, אשר המלצותיה נועדו להגדיל את הכדאיות של הקמת הקרנות ואת ההשקעה בהן באמצעות הטבות שונות. לדוגמא, בדומה לקרנות REIT בנדל"ן יהיה המיסוי נתון בידי בעלי המניות ולא על הקרן, ואילו גופים מוסדיים המשקיעים בקרנות יהיה פטורים ממס בגין ההכנסו. מעבר לכך, ישנן הטבות מס מגוונות ליזמי ובעלי הקרן כגון דחייה של מועד תשלום מיסים, הנחה במס רכישה ועוד.

יש לציין כי קרנות אלו נדרשות לנתב עד 75% מההשקעות שלהן בתשתיות בארץ. הן יוכלו לגייס חוב עד ל- 80% משווי נכסי התשתית ויצטרכו לחלק לפחות 90% מההכנסה השנתית החייבת שלהן בדיבידנדים. כאמור, לצד הגדלת המימון לתשתיות שמגיע מהמגזר המוסדי, המטרה של קרנות אלו היא לאפשר גם למשקיעים קטנים להשקיע במיזמי תשתית תוך צמצום של עלויות העסקאות, ניהול מקצועי שלהן ופיזור סיכונים.

אז למי מתאימה השקעה בתשתיות?

עד כה קרנות השקעה בתשתיות היו נחלתם של הגופים המוסדיים. זאת עקב הטווח הארוך שנדרש להשלמת פרויקטים לאומיים מורכבים ובגלל סכומי ההשקעה הגבוהים שהועמדו כתנאי סף. למעשה, עד לשנת 2018 הפעילות נעשתה דרך שתי קרנות בלבד – "תשתיות ישראל" ו- "נוי", אשר גייסו כל אחת לאורך השנים בין 6 ל- 8 מיליארד ש"ח ממשקיעים כמו מיטב דש, הראל, פועלים שוקי הון, כלל ביטוח ומשקיעים מוסדיים מישראל ומחו"ל. 

יחד עם זאת, המהלכים האחרונים בתחום מיועדים למשוך גם משקיעים פרטיים. כעת כבר החלו לפעול מספר קרנות כגון קרן ג'נריישן וקרן אלומה המתמקדות באנרגיה ותשתיות, המצויות שלבים שונים של גיוס כספים וכבר ביצעו רכישות ראשונות. כמו כן, קיימות קרנות בינלאומית המשקיעות בתשתיות כגוןGlobal Listed Infrastructure Portfolio או iShares Global Infrastructure. כל קרן כזו מתמקדת במיזמי תשתית שונים בארה"ב, אירופה ועוד, ולכל אחת מהן מדיניות השקעות ופיזור סיכונים שונה. משקיע בעל הבנה מצוינת של התחום עשוי לראות בקרנות בינלאומיות תשואות נאות ויציבות לאורך זמן, אך בפועל רק מעט ישראלים בוחרים להשקיע בהן מכיוון שבאמת צריך הבנה מעמיקה.

מחפשים הזדמנויות השקעה ?

אז מה השורה התחתונה?

השורה התחתונה היא שהשקעה בתשתיות היא בהחלט תחום שכדאי להתחיל ללמוד אותו ולשים אליו לב, ולפי התחזיות הוא עתיד לתפוס תאוצה בעתיד הקרוב. מדובר בסקטור המציג לאורך השנים יחסי סיכון תשואה טובים, ומגדיל את הפיזור של תיק ההשקעות גם לאפיקים שאינם תלויים בתנודתיות של שוק ההון. 

עקב צעדים הננקטים בשנים האחרונות, גם למשקיעים פרטיים כדאי להתייחס לאפשרויות הנפתחות ולבחור ביניהן בתבונה. המתכננים הפיננסיים שלנו מכירים היטב את עולם ההשקעות האלטרנטיביות בכלל, ואת ההשקעות בתשתיות בפרט. נשמח לעזור בהתאמת ההשקעות האלטרנטיביות המתאימות לכם לפי העדפות אישיות, רמת הסיכון וטווח ההשקעה, כאשר לנגד עינינו עומד הביטחון הכלכלי שלכם.

רוצים לשמוע עוד על השקעה בתשתיות-מהי ומי יכול להשקיע?

מוזמנים לשלוח לנו הודעה

שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

כתבות שיכולות לעניין אותכם

הדרך הנכונה לתכנון וניהול פיננסי לדור הבא

מומלץ עבורך
מדינת ישראל מחלקת הטבת מס של 40% עבור בני 60 +

בואו לבדוק את זכאותכם 

האם הכסף שלך מנוהל נכון?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

העתיד הכלכלי

לקבלת טיפים על חיסכון, השקעות, כלכלה פרקטית ועוד..

רוצה לגלות מהם סוגי ההשקעות האלטרנטיביות המתאימים לך?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הפייסבוק שלנו
להשוואה בין ניהול תיקים לפלטפורמת ההשקעה השונות

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הנצפים ביותר

לתכנון פיננסי מקצועי לעתיד הכלכלי שלך

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם