קרנות נדלן- אפיק השקעה ייחודי

זמן קריאה 3 דקות

קרנות נדלן- אפיק השקעה ייחודי
Real Estate Funds

עידן הריביות הנמוכות בעשור האחרון לצד התנודתיות המתעצמת בשווקים הפיננסיים ממשיכה לתמוך במגמת הגאות המאפיינת את שוק הנדל"ן המקומי זה זמן רב. הנהנות העיקריות מהמחירים המאמירים והביקוש הגובר לשטחי ונכסי נדל"ן הן החברות והקרנות הפעילות בכל הסגמנטים בתחום, המציגות רווחיות שיא ומניבות למשקיעים תשואות חסרות תקדים. תוהים איך נכון להשקיע היום בשוק הנדל"ן? לפניכם כתבה על אחד מאפיקי ההשקעה היציבים והלוהטים של השנים האחרונות.

משקיעי הנדל"ן בשנים האחרונות יכולים להיות שבעי רצון מהחגיגה בענף שסידרה להם תשואות חלומיות והוכיחה שוב עד כמה שוק הנדל"ן מכניס יסוד של יציבות לתיק ההשקעות. אפשרויות ההשקעה בשוק הנדל"ן כיום מגוונות, כאשר ההבדל העיקרי בניהן נע בין השקעה ריאלית לסחירה, כלומר רכישה ישירה של נכס והשכרתו או לחילופין השקעה בחברה או קרן נדל"ן מניב שבהתאם לביצועיה העסקיים כך נגזרת שורת הרווח של המשקיע.

בצד זאת, מסתמן כי ההשקעה המסורתית של רכישת נכס על-ידי משקיע פרטי נדחקה מעט הצידה ואת מקומה תפסו קרנות נדל"ן, המכונות גם קרנות ריט (REIT – Real Estate Investment Trust), המרכזות את רוב הפעילות בשוק ומאפשרות לציבור להשקיע דרכן ולהנות מיכולותיהן המקצועיות בכל הנוגע לאיתור הזדמנויות השקעה בפרויקטים ונכסי נדל"ן אטרקטיביים, בישראל ומעבר לים.

רוצים לשמוע עוד על קרנות נדלן- אפיק השקעה ייחודי

למידע נוסף השאירו פרטים

מהי קרן נדל"ן ואיך אפשר להשקיע דרכה?

קרנות נדל"ן בישראל, המכונות כאמור גם כקרנות ריט, הן למעשה קרנות השקעה הפועלות כתאגיד שתכליתו החזקה וניהול פרוטפוליו נכסי נדל"ן מניב בישראל או בחו"ל, לרוב במסגרת הנישה הספציפית בה מתמחה הקרן – מתחמים מסחריים, מרכזים לוגיסטיים, פרויקטים למגורים ('מולטי פמילי'), משרדים, מלונאות וכיוצא בזה. 

המונח נדל"ן מניב מתייחס לכל נכס נדל"ני המניב לבעליו שכירות שוטפת, כלומר מייצר תזרים מזומנים לחברה או הקרן המחזיקות בו ובהתאם גם למשקיעים. אותן קרנות, פרטיות וציבוריות, מגייסות כסף מהמשקיעים המהווה את הבסיס הכלכלי שלהן והדלק לפעילותן העסקית, אלא שכל אחת מגייסת מציבור המשקיעים בדרך אחרת. 

קרנות נדל"ן מניב פרטיות אינן נסחרות בבורסה ולכן מגייסות באופן ישיר את המשקיעים ומשווקים להם את הפרויקטים ונכסי הנדל"ן המיועדים להשקעה, כמו גם את יכולות הקרן, הוותק שצברה, הצמרת הניהולית וחברי וועדת ההשקעות, שהם אלמנטים חשובים בבחירת הקרן שאצלה יניח המשקיע את כספו. מנגד, קרנות נדל"ן ציבוריות הנסחרות בבורסה לניירות ערך, בדומה לכל מכשיר פיננסי אחר, מאפשרות למשקיעים לרכוש את מניותיהן ודרך כך להיחשף לפעילותן העסקית, כאשר הרווחים מגיעים למשקיעים בדמות עלייה בערך המניה לצד חלוקת דיבידנד אחת לתקופה, כאשר היקפו נקבע ביחס לשורת הרווח.

מעמדן של קרנות הנדל"ן הציבוריות (הנחשבות במסגרת ההשקעה השותף הכללי) הוסדר בשנים האחרונות וכיום הן כפופות, בדומה ליתר החברות הבורסאיות, לחוקי הרשות לני"ע ועליהן לעמוד בתנאים שקבעה. כך לדוגמה, קרן ריט מחויבת לחלק שיעור של 90% מהרווחים החייבים במס לבעלי המניות על בסיס קבוע; ישנו סף מינימלי להחזקת נדל"ן בישראל; אפשרויות מינוף מוגבלות של עד כ-60% וכיוצא בזה. מאידך, קרנות אלה גם זוכות להטבות מס מפליגות, כדוגמת פטור ממס חברות ומיסוי חד שלבי ברמת בעלי המניות בקרן, שהופכות אותן לאטרקטיביות עוד יותר. אחת הדוגמאות לקרן כזו היא מניבים קרן הריט החדשה בע"מ.

יתרונות השקעה בקרנות הנדל"ן

המוטיבציה של המשקיעים במהלך השנים האחרונות להשקעה בקרן נדל"ן זינקה בצורה חדה כאשר הסיבה לכך טמונה בתנודתיות הגוברת בשוקי ההון, סביבת הריבית האפסית המייצרת מימון זול לקרנות הנדל"ן כמו גם, ואולי בעיקר, נוכח רצון המשקיעים לפיזור השקעות וגיוון התיק באמצעות אפיק הנחשב לתנודתי פחות, יציב ובעל פוטנציאל תשואה גבוה. כל אלו מקבלים חיזוק גם נוכח שלל היתרונות שהשקעה בקרן נדל"ן מספקת:

הכנסה מניבה ויציבה – רובן המכריע של קרנות הנדל"ן, פרטיות וציבוריות כאחד, פועלת לפי מודל עסקי אחיד – הקרן רוכשת נכס מניב, לרוב באזורי ביקוש ("פריים לוקיישן") יחד עם שוכר יציב לאורך זמן, ומחלקת את ההכנסה השוטפת כדיבידנד למשקיעים. כלומר, המשקיעים נותנים את המושכות לקרן שתנהל עבורם את העסקה וזו מייצרת צינור מזומנים לבעלי המניות. 

השקעה פאסיבית וחכמה – השקעה בקרן נדל"ן מניב ישראל למעשה מנטרלת מהמשקיע את הצורך בהיכרות עם תנאי הסביבה העסקית בו ממוקם הנכס, הבירוקרטיה המייגעת, תחזוקה ותפעול הנכס ויתר הצרכים הנדרשים לניהול העסקה. המשקיע נותר פאסיבי לאורך כל התהליך ונהנה מהישענות על יכולותיה המקצועיות והניסיון שצברו מנהלי ההשקעות בקרן.

מחפשים הזדמנויות השקעה ?

השקעה בסכומים נמוכים יחסית – קרן השקעות נדל"ן מהווה אופציה מצוינת עבור משקיעים המחפשים דרך להשקעה בנדל"ן ואין בהישג ידם את מקורות ההון לרכישת נכס. השקעה בקרן גמישה ומתחילה לרוב בסכומים נמוכים יחסית של אלפי ש"ח בלבד. 

אפיק השקעה סולידי – השנים האחרונות מאותות כי שוק הנדל"ן קשיח וכמעט אינו נתון לזעזועים, בדומה לשווקים הפיננסיים. דוגמה לכך קיבלנו רק לאחרונה, עם התפרצות מגפת הקורונה שטלטלה את השווקים וענפי הפעילות השונים, אך כמעט ופסחה על שוק הנדל"ן שנותר יציב באופן יחסי והמשיך לשגשג גם בתקופה זו. 

השבחת הנכס מייצר פוטנציאל תשואה נוסף – קרנות הנדל"ן מאתרות אמנם נכסים לרכישה ואז השכרה לטווח ארוך אך רבות מהן גם מייעדות את הנכס להשבחה, כלומר להמתין זה מה כדי למכור אותו ברווח גבוה, אלמנט המייצר מעין 'אקזיט' נוסף למשקיעים. 

נזילות הכספים – השקעה בקרנות ריט הנסחרות בבורסה מייצרות גם נזילות רציפה של כספי ההשקעה כך שהמשקיע יכול למכור את אחזקותיו בבורסה ולקבל את כספו חזרה באופן מידי. בקרנות נדל"ן פרטיות העניין קצת שונה, שכן המשקיע לעיתים מתחייב למינימום תקופת השקעה במסגרתה הכסף "נעול" עד לנקודת היציאה שנקבעה במסגרת הסכם ההשקעה. 


בשורה התחתונה, השקעה בקרנות נדל"ן מגלמת עבור כל משקיע הזדמנות נהדרת להיחשף לאפיק השקעות יציב ואטרקטיבי, המשקף פוטנציאל תשואה גבוה לצד השקעה דפנסיבית המגוונת בצורה חכמה את תמהיל ההשקעות. אם גם הנכם מעוניינים לקצור את הפירות מהשקעה בענף הנדל"ן, צוות המתכננים הפיננסיים שלנו פועל מול מנהלי קרנות הנדל"ן המובילות ומתמחה בהתאמה של אופי ההשקעה למידותיו ואופיו הייחודי של כל משקיע. אנו מזמינים אותך לשיחה או פגישה כדי להציג בפנייך את האפשרויות בהשקעה מניבה ויציבה שתבטיח גם שקט נפשי שהכסף שלך מנוהל אצל הטובים ביותר.

רוצים לשמוע עוד על קרנות נדלן- אפיק השקעה ייחודי

מוזמנים לשלוח לנו הודעה

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותכם

הדרך הנכונה לתכנון וניהול פיננסי לדור הבא

מומלץ עבורך
מדינת ישראל מחלקת הטבת מס של 40% עבור בני 60 +

בואו לבדוק את זכאותכם 

האם הכסף שלך מנוהל נכון?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

העתיד הכלכלי

לקבלת טיפים על חיסכון, השקעות, כלכלה פרקטית ועוד..

רוצה לגלות מהם סוגי ההשקעות האלטרנטיביות המתאימים לך?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הפייסבוק שלנו
להשוואה בין ניהול תיקים לפלטפורמת ההשקעה השונות

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הנצפים ביותר

לתכנון פיננסי מקצועי לעתיד הכלכלי שלך

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם