סקירת שוק ההון- תהליך חשוב לבחירת אפיקי השקעה

זמן קריאה 2.5 דקות 

סקירת שוק ההון- תהליך חשוב לבחירת אפיקי השקעה
Capital market review

איך נכנסים נכון אל שוק ההון?

איזו אסוציאציה עולה לכם לראש כשאתם שומעים את המילה "שוק"? האם זו מכולת? חנות ירקות? סופרמרקט? אולי אפילו קניון? ובכן, כל אלו הם אכן שווקים אשר בהם מתקיים מסחר בין קונים למוכרים אך קיים גם שוק אחר אשר גם בו מתקיים מסחר, אלא שהקונים והמוכרים בו אינם צריכים להיפגש במרחב הפיסי. 

אנחנו מדברים פה כמובן על שוק ההון – הזירה הפיננסית, חוצת היבשות אשר מאפשרת למשקיעים ולמוסדות תאגידיים לקיים זה עם זה מסחר בניירות ערך. בתוך כך, שוקי ההון מכילים את שוק המניות, שוק האג"ח (איגרות חוב), שוק המט"ח (מטבעות חוץ), שוק קרנות הסל, שוק האופציות, שוק החוזים ועוד שווקים רבים אחרים. 

ברמת המאקרו, שוק ההון הינו מנוע צמיחה מרכזי אשר מניע את גלגלי המשק ותורם להתפתחותן של כלכלות ברחבי העולם. אך היום אנו מתמקדים ברמת המיקרו, בקונים ובמוכרים עצמם ומכוונים לגעת בשאלה המהותית של איך נכון לסקור את השוק ההון ומה חשוב לבדוק כדי להיכנס אליו ברגל ימין. 

שוק ההון – בשביל מה נכנסים אליו בכלל?
כל מי שמשקיע בשוק ההון, עושה זאת במטרה למנף את הונו האישי. הדרך הבסיסית והנפוצה לעשות זאת הינה לקנות ניירות ערך במחירים נמוכים יחסית ולמכור אותם בהמשך לאחר שערכם עולה.

מלבד זאת, שוק ההון נחשב לאלטרנטיבה לתוכניות החיסכון הבנקאיות אשר מתקשות לייצר תשואות גבוהות משום שהריבית במשק היא נמוכה. למעשה, מצב זה קיים עוד משנת 2008 כאשר נגיד הבנק המרכזי דאז, מר פרופסור סטנלי פישר, הכריז על הורדה דרמטית של שיעור הריבית בישראל.

רוצים לשמוע עוד על סקירת שוק ההון- תהליך חשוב לבחירת אפיקי השקעה

מוזמנים להשאיר פרטים

על כן, מחד גיסא, שוק ההון הוא הזדמנות של ממש לייצר רווח דרך השקעה בניירות ערך. מאידך גיסה, השקעות מסוג זה מאופיינות ב- תנודתיות גבוהה מה שבעצם אומר שגם קיים בהן סיכון גבוה. אז מה ניתן לעשות? לגבש אסטרטגיית השקעות! ואיך זה קורה בשטח? הנה השלבים העיקריים:

  1. שלב האלוקציה – אלוקציה (או Asset allocation) היא שרטוט 'גבולות הגזרה' בתיק ההשקעות העתידי שלכם או קביעת הקטגוריות המרכיבות את תמהיל ההשקעות בו. הלכה למעשה, בתהליך זה אתם מגדירים את משקלם היחסי של ניירות ערך שונים. למשל: בניית תיק השקעות אשר 30% מתוכו הם השקעות בשוק האג"ח; 40% הם השקעות בשוק המניות, 20% הם השקעות בשוק המט"ח וה- 10% הנותרים הם השקעות בקרנות סל. ככלל, תהליך האלוקציה אמור להתבצע בהתאם לרמת הסיכון שאתם מוכנים לקחת על הכסף שלכם.
  2. שלב מדיניות ההשקעה –  מדיניות ההשקעה היא בעצם קביעת אסטרטגיה, באיזה אופן אתם הולכים לנהל את ההשקעות שלכם: מתי נכנסים ויוצאים מעסקאות? עפ"י מה בוחרים נכסים להשקעה? האם מתמקדים באפיקים תנודתיים כמו מניות ומט"ח? או שהולכים על קו השמרני יותר עם נכסים כמו קרנות סל ואג"ח ממשלתיות? ועוד. 
  • שלב הקצאת הנכסים –  כשמו כן הוא, בשלב ההקצאה אתם בוחרים את הנכסים אשר ירכיבו את תיק ההשקעות שלכם. באופן טבעי, כמובן, תהליך זה אמור להתבצע בהתאם לאסטרטגיה אשר קבעתם בשלב הקודם. 

לצד השלבים הנ"ל, עליכם להיות מעודכנים במתרחש בזירה הבורסאית כאשר הדרך הנכונה (והיחידה) להשיג זאת היא לבצע ולעבור על סקירות שוק ההון. 

סקירת שוק ההון – כיצד עושים זאת ומה חשוב לבדוק?
נתחיל מהבסיס: סקירת שוק ההון היא תמונת מצב תקופתית אשר מתארת מגמות המתרחשות בשווקים שונים. למשל – בסקירות החודשיות של הבורסה לניירות ערך (הבורסה הישראלית) ניתן למצוא ולנתח את נתוני המסחר הבאים:

  • מגמות שערים במדדים מובילים כמו ת"א 35, ת"א 90, ת"א נדל"ן, מדדי התל-בונד וכו'.
  • מגמות שערים בשוק האג"ח.
  • מגמות בולטות בשוק קרנות הסל.
  • מידע על גיוסים והנפקות בבורסה (חברות אשר יצאו בהנפקת מניותיהן לציבור המשקיעים הרחב).
  • סקירה עדכנית על שוק קרנות הנאמנות.
  • מידע על מחזור המסחר היומי במניות.
  • ועוד.

מחפשים הזדמנויות השקעה ?

אך מלבד סקירות עם עובדות ומספרים, ניתן ואף רצוי לקרוא תחזיות של אנליסטים. תחזיות אנליסטים הם סקירות כלכליות אשר נכתבות על ידם של מומחים פיננסים ובהן מופיעות תובנות מהותיות אשר נוגעות לשווקים השונים (לרבות הערכות ספציפיות בשוקי המניות, האג"ח, המט"ח וכו'). ומה ניתן לראות במסגרת בתחזיות הללו? ובכן, בין היתר, ניתוח דוחות כספיים של חברות, מגמות פיננסיות ברמת המאקרו והמיקרו, ניתוח מתחרים, הערכת שווי לניירות ערך בטווח השנה הקרובה, ניתוח והערכה של רמות סיכון בהשקעה ועוד מגוון נתונים אחרים. 

לצד זה, יש לסייג, כי למרות  שהאנליסטים הם אכן מומחים פיננסים, זה לא אומר שהם בעלי יכולות "לנבא" באופן מדויק את מצב השווקים העתידי. ועדיין, השילוב של בניית אסטרטגיית השקעות, קריאה וניתוח של סקירות שוק ההון ומעבר על תחזיות של אנליסטים מומחים יכול לגבש תמונה סבירה באשר למתרחש בשווקים מקומיים וגלובליים. 

מילות סיום
סקירת שוק ההון היא אינה דבר של מה בכך. זה מצריך מכם להישאר עם האצבע על הדופק הפיננסי ולעקוב ביסודיות אחר מגוון משתנים שונים. אך מעל הכול, זה דורש מכם להצטייד בהמון אורח רוח ולהקדיש לשם הפעילות הזו נתחים משמעותיים מזמנכם.

ומה עכשיו?

רוצים לעשות את הצעד הראשון ולתכנן נכון את העתיד שלכם? נטו תכנון פיננסי מונה מעל ל-600 עובדים ועובדי מקצוע שיעזרו לכם לתכנן את העתיד שלכם בצורה המיטבית ביותר.

קראו את ה-WIKI על קבוצת נטו תכנון פיננסי.

רוצים לשמוע עוד על סקירת שוק ההון- תהליך חשוב לבחירת אפיקי השקעה

מוזמנים לשלוח לנו הודעה

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותכם

הדרך הנכונה לתכנון וניהול פיננסי לדור הבא

מומלץ עבורך
מדינת ישראל מחלקת הטבת מס של 40% עבור בני 60 +

בואו לבדוק את זכאותכם 

האם הכסף שלך מנוהל נכון?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

העתיד הכלכלי

לקבלת טיפים על חיסכון, השקעות, כלכלה פרקטית ועוד..

רוצה לגלות מהם סוגי ההשקעות האלטרנטיביות המתאימים לך?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הפייסבוק שלנו
להשוואה בין ניהול תיקים לפלטפורמת ההשקעה השונות

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הנצפים ביותר

לתכנון פיננסי מקצועי לעתיד הכלכלי שלך

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם