כיצד בוחרים חברות מסחר בשוק ההון

זמן קריאה 3 דקות 

כיצד בוחרים חברות מסחר בשוק ההון
trading companies in the capital market

הסנטימנט החיובי המלווה את השווקים הפיננסיים כבר למעלה מעשור הצית במהלך השנים את הרצון של רבים להצטרף לחגיגה ולהשקיע בשוק ההון. מגמה זו הובילה במקביל לעלייה דרמטית בהיקף הסוחרים העצמאיים המבקשים לקחת פיקוד על כספי ההשקעה, לסחור לפי שיקול דעתם ולחסוך לא מעט כסף הכרוך בניהול השקעות ע"י גורם מוסמך. עם זאת, התחרות הגבוהה בתחום יצרה גם תהייה באשר לאיך לבחור את חברת המסחר המתאימה ביותר. הנה מדריך עם כל מה שצריך לדעת על השיקולים והצעדים הנדרשים לבחירת חברת מסחר. 

הימים בהם הבנק היה המתווך הבלעדי בין המשקיעים להזרמת הפקודות לבורסה כבר חלף ולמעשה את התפקיד לקחו הגופים המוסדיים אלא שנראה כי השנים האחרונות מאותתות על שינוי נוסף המתגבש בעולם המסחר – מעבר של רבים מהמשקיעים לסחור באופן עצמאי בשוק ההון ולמעשה לקחת את המושכות לידיים בכל הקשור לניהול ההשקעות. 

מגמה זו מקבלת תמיכה נוכח התקדמות הטכנולוגיה וההתפתחות המואצת של מערכות המסחר המקוונות העומדת לרשות כל משקיע המבקש לסחור באופן עצמאי, בכל זמן ומכל מקום. ישנן כיום שלל פלטפורמות מסחר, שהבולטות מבניהן הן אלה השייכות לגופים המוסדיים, אלא שהן לרוב שונות זו מזו במספר פרמטרים מהותיים, כך שעל כל משקיע יש לבחון איזו מערכת מתאימה ביותר עבורו בהתאם לצרכיו האישיים:

סוג הפלטפורמה – רוב חברות מסחר בשוק ההון מציעות מערכות אינטרנטיות בהן נדרש הסוחר להזנת שם משתמש וסיסמא לטובת כניסה למערכת וביצוע המסחר. למעשה, היתרון הגדול במערכות אלה הינו הזמינות הגבוהה והעדר התלות במיקומו של הסוחר, שכן כניסה למערכת מתאפשרת מכל מחשב ומתאימה בעיקר לסוחרים המבצעים זאת ממספר מקומות שונים (מחשב בייתי, עבודה וכיוצא בזה). עם זאת, מערכות אלה מתאפיינות במהירות תגובה נחותה יחסית לחלופות מתקדמות יותר.

הכוונה למערכות מתקדמות הן אלה המחוברות לבורסה באמצעות נל"ן (נקודה בקו ישיר), כלומר מערכות בהן מהירות התגובה וציטוטי השערים של נכסי ההשקעה משודרים בזמן אמת. פלטפורמה זו מיועדת בעיקר לסוחרים מקצועיים בעלי היקף פעילות רחב, הנדרשים למהירות תגובה מיידית תוך ממשק המאפשר התמודדות מול ביצוע מספר רב של פעולות בזמן קצר.

רוצים לשמוע עוד על כיצד בוחרים חברות מסחר בשוק ההון

מוזמנים להשאיר פרטים

זירות ומכשירי השקעה – חלק מהפלטפורמות הן ייעודיות ומוגבלות למסחר מקומי, כלומר מסחר בשוק הישראלי ובהתאם גישה רק למכשירי השקעה הנסחרים בבורסה בת"א. אופציה זו מתאימה כמובן לסוחרים המכוונים לביצוע השקעות באפיקי ההשקעה המקומיים. מנגד, ישנן מערכות מסחר עם אופציה לסחור גם בשווקים זרים, בעיקר זירות המסחר בארה"ב ואירופה, ואלה מתאימות לסוחרים המבקשים לנצל הזדמנויות השקעה מעבר לים בכלל מכשירי ההשקעה הסחירים. חשוב לציין, לטובת מסחר בחו"ל נדרש המשקיע להמיר כספים לפי המטבע הרלוונטי לשוק בו סוחר, כמו גם לקחת בחשבון כי מדובר בשעות שונות מאלה הנהוגות למסחר בשוק הישראלי.

לצד אלה, לא כל מערכות המסחר מאפשרות לשדר הוראות בכל מכשירי ההשקעה (מניות, אופציות, אג"ח, ETF, חוזים עתידיים וכיוצא בזה) ולכן כל משקיע צריך לבחון מראש האם במסגרתה מתאפשר מסחר במכשירים הרלוונטיים אליו. חשוב להדגיש, כל מערכת תומכת במסחר של ניירות הערך ואגרות החוב ואילו יתר המכשירים (אופציות, קרנות וכיוצא בזה) דורשים בחינה מול החברה האם אלו נגישים למסחר במסגרת המערכת. 

פקודות וכלי מסחר – ישנן מערכות מסחר המאפשרות ביצוע פעולות בסיסיות בלבד, כדוגמת קנייה ומכירה, כאשר מערכות מתוחכמות יותר כוללות אפשרויות לביצוע הוראות מתקדמות המבוססות על טריגר כלשהו שהגדיר המשקיע. כך לדוגמה, ניתן לבצע פקודת 'Stop Loss' המיועדת לבלום הפסד כאשר מחיר הנכס בו מחזיק המשקיע מתקרב לנקודה שהוא הגדיר מראש. כמו-כן, פקודת Take' profit' המגדירה מראש שער שבעת והנכס מגיע אליו או חוצה את הרף שקבע הסוחר – הנכס נמכר באופן אוטומטי. 

כמו-כן, ישנן מערכות של חברות שוק ההון הכוללות אופציה לביצוע סימולטורים לצד כלים מתקדמים המאפשרים למשקיע לנתח את המכשירים הפיננסיים בצורה טכנית ולקבל תמונה רחבה באשר לפרמטרים הרלוונטיים הקובעים את כדאיות ההשקעה. כלים אלו מיועדים לרוב לשימושים של סוחרים מתוחכמים.

עמלות – בדומה לכל שירות הכרוך בתשלום גם בנוגע למערכות מסחר חשוב לבצע סקר שוק באשר לעלויות הכרוכות בשימוש. לרוב, החברה המספקת את מערכת המסחר גובה עלות חודשית קבועה על התוכנה ועמלות שוטפות על ביצוע הוראות (קנייה ומכירה). גובה עמלות אלה תלוי בעיקר בהיקף הפקודות שהמשקיע מבצע – ככל שהיקף הפעילות רחב, כך החברה נוטה להוזיל את העמלות. עם זאת, ניתן ואף רצוי להתמקח עם החברה על העמלות בלא קשר להיקף הפעילות, שכן התחרות הגבוהה בשוק מאלצת אותן לא פעם להתגמש מול המשקיע ולהציע עלויות אטרקטיביות. 

לצד פרמטרים אלו, יש לבדוק את רמת אבטחת המידע במסגרת המערכת ולוודא שהינה עומדת בסטנדרטים המחמירים ביותר. עניין זה מקבל משנה תוקף בייחוד בשנים האחרונות המאופיינות במקרים לא מעטים של פריצה לחשבונות ובקשת תשלומי כופר. כמו-כן, בדקו האם החברה מוגדרת כחבר בורסה מפוקח, מה שיחזק כמובן את רשת הביטחון שלכם כסוחרים.

מחפשים הזדמנויות השקעה ?

מהי הרגולציה החלה על 'חברי בורסה' בנוגע למסחר עצמאי? 

כל בית השקעות המוגדר כחבר בורסה כפוף לתקנון ורגולציה מחמירה של הרשות לניירות ערך, כאשר זו חלה בפרט על לקוחות בעלי חשבונות מסחר עצמאי בבורסה. כך לדוגמה, ההוראות קובעות כי חבר בורסה מחויב בביצוע הפרדה מוחלטת של כספי לקוחותיו מהונו העצמי כמו גם שנכסי לקוחותיו הסוחרים באופן עצמאי יופרדו באופן מוחלט מנכסיו של גוף ההשקעות.

למי מיועדות מערכות המסחר באופן עצמאי?

מסחר באופן עצמאי משמעותו שהסוחר לוקח על עצמו את האחריות בכל הנוגע לניהול תיק השקעות ואינו תלוי באף גורם חיצוני. בשל כך, משקיעים מתחילים נדרשים לנהוג בזהירות יתרה ולהתמקד בתחילה בנכסי השקעה מוכרים ובעלי פרופיל סיכון נמוך. בהתאם, משקיעים אלו יכולים להסתפק במערכות בסיסיות והדגש הוא יותר על ממשק נוח, פשוט וידידותי המאפשר גישה לשווקים הרלוונטיים בהם מתכוונים לסחור. 

מנגד, סוחרים מקצועיים יותר יידרשו למערכות מתקדמות הכוללות גם כלי מסחר, הוראות מתקדמות ויתר האלמנטים והפיצ'רים הנדרשים לביצוע מסחר המבוסס על ניתוח מקצועי של הפרמטרים טכניים. כך או כך, כאשר סוחרים באופן עצמאי נדרשים לזהירות יתרה ולמידה מעמיקה של חוקי המשחק בשוק ההון ולכן לעיתים ישנה אפשרות לפתיחת חשבון מסחר 'דמה' כדי להבין האם סוג פעילות זו אכן מתאימה לאותו סוחר.

לסיכום, בחירה בסוג המערכת המתאימה ביותר תלויה במספר גורמים הנוגעים בצרכיו האישיים של כל משקיע, כדוגמת השווקים והמכשירים הפיננסיים בהם מתכוון לסחור, כמו גם יתר הפרמטרים הנלווים בפורטו במאמר. אם הינך מתעניין במסחר עצמאי, היועצים הפיננסיים שלנו פועלים מול חברות המסחר המובילות בישראל וישמחו לסייע בבחירת פלטפורמת המסחר התואמת את צרכייך כדי להבטיח שתזכה לחוויית מסחר ללא פשרות.

רוצים לשמוע עוד על כיצד בוחרים חברות מסחר בשוק ההון

מוזמנים לשלוח לנו הודעה

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותכם

הדרך הנכונה לתכנון וניהול פיננסי לדור הבא

מומלץ עבורך
מדינת ישראל מחלקת הטבת מס של 40% עבור בני 60 +

בואו לבדוק את זכאותכם 

האם הכסף שלך מנוהל נכון?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

העתיד הכלכלי

לקבלת טיפים על חיסכון, השקעות, כלכלה פרקטית ועוד..

רוצה לגלות מהם סוגי ההשקעות האלטרנטיביות המתאימים לך?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הפייסבוק שלנו
להשוואה בין ניהול תיקים לפלטפורמת ההשקעה השונות

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הנצפים ביותר

לתכנון פיננסי מקצועי לעתיד הכלכלי שלך

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם