תיקון 190 לפקודת מס הכנסה-הטבת מס שכדאי להכיר

זמן קריאה 3 דקות 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
תיקון 190 לפקודת מס הכנסה-הטבת מס שכדאי להכיר
הטבות מס

תיקון 190 לפקודת מס הכנסה היא הטבת מס הניתנת לחוסכים לטווח ארוך במסגרת קופת גמל. הטבת מס זו באה לידי ביטוי במיוחד במעמד מימוש החיסכון כקצבה חודשית או כמשיכה הונית לאחר גיל 60, אבל יש לה השלכות דרמטיות גם על האפשרויות העומדות בפניכם לאורך כל תקופת החיסכון. בשורות הבאות נספר לכם על התיקון ועל כל ההטבות הנכללות בו ונדגיש כבר עכשיו: בפתיחת קופת גמל אתם לא צריכים לבקש לפתוח אותה על פי התיקון, שחל אוטומטית על כל קופה חדשה ובכל מקרה.

 

אז מה זה תיקון 190 למס הכנסה?

בניגוד לתפיסה הרווחת, תיקון 190 הוא אינו תיקון חוק 190 לפקודת מס הכנסה מכיוון שלא מדובר פה בחוק. במקום תיקון חוק 190, תיקון 190 הוא למעשה תיקון שהוכנס בשנת 2012 לפקודת מס הכנסה ומספרו 190, אבל מעבר לפרט הטכני הזה, חשיבותו של תיקון זה נובעת דווקא ממהותו. על פי התיקון, יכול כל אדם לחסוך לטווח הארוך במסגרת הפקדות לקופת גמל ולמשוך את כספי החיסכון לאחר גיל 60 באחת משתי הדרכים הבאות:

קצבה חודשית

מגיל 60 ומעלה תעביר הקופה לחוסך את כספי החיסכון שנצברו בקופת הגמל לאורך השנים, כקצבה חודשית פטורה לחלוטין ממס. הפטור ממס חל על כל קצבה מתחת לתקרת הקצבה המוכרת כפי שהיא מוגדרת בתיקון ונכון להיום עומדת על 5 פעמים השכר הממוצע במשק. כך למשל, אם השכר הממוצע במשק הוא 10,000 שקל, כל קצבה חודשית שתמשכו מהקופה לאחר גיל 60 עד לגובה של 50,000 שקלים בחודש, תהיה פטורה לחלוטין ממס. על חלק הקצבה שיהיה גבוה מסכום זה, יחול מס רווחי הון. 

משיכה הונית חד פעמית

באפשרות החוסך למשוך את כספי החיסכון שנצברו בקופה במשיכה הונית חלקית או מלאה ובמקרה כזה, יחול מס רווחי הון בשיעור מופחת של 15% מהרווח הנומינלי (במקום 25% מהרווח הריאלי). משיכה הונית היא כל משיכה של סכום הגבוה מהקצבה המוכרת (פי 5 מהשכר הממוצע כאמור) בבת אחת. ניתן כמובן למשוך את כל כספי הקופה או את חלקם. אפשרות זו זמינה אך ורק לחוסכים שנהנים מקצבה מזערית, כלומר קצבת פנסיה חודשית מינימלית של 4,498 שקלים ממקור שהוא לא הקופה עצמה ואשר מבטיחה את בטחונו הכלכלי של הגמלאי. במילים אחרות, אם אתם מעל גיל 60 ומקבלים קצבת פנסיה או קצבה אחרת בגובה 4,498 ש"ח לכל הפחות, תוכלו לבצע את משיכת הכספים מקופת הגמל בניכוי מס רווח הון מופחת של 15% בלבד.

רוצים לשמוע עוד על תיקון 190 לפקודת מס הכנסה-הטבת מס שכדאי להכיר

למידע נוסף השאירו פרטים

הטבות מס נוספות של תיקון 190 מס הכנסה

קצבה חודשית פטורה ממס ומשיכה הונית עם מס רווחי הון מופחת במימוש לאחר גיל 60 הם שני מרכיבי המפתח של הטבת המס שניתנת במסגרת תיקון 190 או כפי שהוא קרוי על ידי רבים תקנה 190 מס הכנסה. יחד עם זאת, במסגרת התיקון נקבעו עוד שורה של הטבות מס ואלו הן בקצרה:

  • דמי ניהול מופחתים – תקרת דמי ניהול של 1.05% בקופות גמל. בפועל, השילוב בין תקרה חוקית זו ובין התחרות בשוק ייצבה את דמי הניהול בפועל על רמה ממוצעת של 0.6% בלבד
  • מעבר בין מסלולים – באפשרותכם להעביר את כספי החיסכון שנצברו בקופה לקופה אחרת או להעבירם בין מסלולים שונים באותה קופה מבלי שמעבר זה ייחשב לאירוע מס, המחייב תשלום מס רווחי הון. במילים אחרות, לאורך כל תקופת החיסכון יש לכם חופש מלא לנייד את כספי החיסכון בקופה, הן בין קופות הגמל השונות בשוק והן בין מסלולים שונים באותה קופה
  • הלוואה על חשבון החיסכון – תיקון 190 פקודת מס הכנסה מאפשר כעת לקחת הלוואה מהקופה על חשבון החיסכון שנצבר בקופה כשכספי החיסכון משמשים כבטוחה להלוואה
  • העברה בין דורית – פטירת החוסך לפני גיל 75 תאפשר ליורשיו למשוך את כל כספי החיסכון בקופה עם פטור מלא ממס. פטירתו לאחר גיל 75, תחייב את היורשים לאותם תנאים שחלו עליו בחייו קרי, קצבה חודשית פטורה ממס או משיכה הונית עם מס של 15% על הרווחים.
  • השקעה בנכסים פיננסיים – במסגרת התיקון שבוצע, נקבע כי יכול החוסך לנתב את כספיו למסלולי השקעה מגוונים יותר מאשר בעבר ומעבר לקטגוריית ההשקעה הגנרית של ניירות ערך ובכלל זה, השקעה בנכסים פיננסיים בלתי סחירים כמו נדל"ן, קרנות פרייבט אקוויטי, קרנות גידור וכן הלאה.

מחפשים הזדמנויות השקעה ?

מה צריך לעשות כדי ליהנות מהטבות אלה?

התשובה היא פשוט כלום, לא צריך לעשות כלום. מאז כניסת התיקון לתוקפו, פורסם מידע רב אודותיו והרושם שנוצר הוא שישנן קופות גמל על פי תיקון 190 וקופות גמל שלא על פי תיקון 190. בפועל, הדברים הם הרבה יותר פשוטים – כאשר אתם פותחים קופת גמל חדשה, הקופה נהנית אוטומטית מהטבות המס המפורטות בתיקון 190 והזכות שלכם ליהנות מהטבות אלה אינה תלויה בשאלה האם ביקשתם או לא ביקשתם זאת במעמד פתיחת הקופה. החשיבות בהבנת מהות התיקון היא לא בבקשה שלכם להחיל את התיקון על קופת הגמל (שכאמור מוחל באופן אוטומטי), אלא בהבנה שלכם כי תיקון זה הופך את קופת הגמל לאחד מערוצי החיסכון האטרקטיביים ביותר לטווח הארוך ולבטח אטרקטיבי יותר מאשר היה בעבר, לפני שנכנס התיקון לתוקפו.

 

למי נכון לשקול את האופציה ומתי?

החיסכון לפנסיה הוא נושא שמעסיק את כולנו ובצדק. כל אחד מאיתנו רוצה להמשיך לנהל את חייו בצורה מכובדת, גם כאשר לא יוכל עוד לעבוד ולא ייהנה עוד משכר חודשי קבוע. לשם כך נוצרו מסגרות פיננסיות שונות, המאפשרות לנו לחסוך לגיל הפרישה וליהנות מהשקעת כספי החיסכון וצבירת רווחים לאורך עשורים שלמים של חיסכון במודל ריבית דה-ריבית. ערוצים אלה כוללים את קרן הפנסיה, פוליסת חיסכון, קופות גמל, ביטוח מנהלים ולמעשה כל מסגרת חיסכון שאותה אנו משאירים בשלמותה עד גיל הפרישה. אלא שכל המסגרות הקיימות, כפופות במלואן למס רווחי הון והמשמעות היא שבמרבית המסגרות, כאשר תגיעו לגיל 60 ותרצו למשוך את כספכם, בין כקצבה חודשית ובין כמשיכה הונית, יהיה עליכם לשלם מס של 25% על הרווח שנצבר בחיסכון. המדובר בסכומים שמשקפים רבע מכלל הרווחים שנצברו ויכולים להגיע למאות אלפי ואף מיליוני שקלים בסך הכל.

תיקון 190 לפקודת מס הכנסה מספק לכם הטבת מס מיוחדת על הערוץ הספציפי של קופות גמל, מה שהופך את הערוץ הזה לאחד האטרקטיביים ביותר למטרות חיסכון לטווח הארוך ועל כן, אופציה זו נכונה לכל אדם בכל גיל, אשר שוקל לפתוח ערוץ חיסכון כלשהו לגיל הפרישה. יחד עם זאת, החל מגיל 50, שזה אומר עשור לפני גיל הפרישה על פי תיקון זה, הופכת קופת הגמל לאופציה מעניינת גם לאנשים המבקשים לחסוך לטווח הבינוני. במילים אחרות, אדם הפותח קופת גמל בגיל 20, יצטרך להמתין 40 שנה עד למימוש כספי החיסכון בעוד שאדם בגיל 50, יצטרך להמתין עשור אחד בלבד. על כן, החל מגיל 50 כדאי לשקול את האופציה של פתיחת קופת גמל על פי תיקון 190 עבור כל חיסכון שאתם רוצים לפתוח לטווח הבינוני והארוך (כדאיות שהולכת ועולה ככל שאתם מתקרבים לגיל 60) וליהנות מהטבות המס שמעניקה מסגרת ייחודית זו של חיסכון לטווח הארוך.

ואחרי שאמרנו את כל זה, אם יש לכם כסף פנוי שאותו אתם רוצים לשמר ולחסוך לכל טווח זמן כלשהו ולבטח לטווח הארוך, חשוב שתעשו את הדברים בצורה מתוכננת, שלוקחת בחשבון את כל הצרכים שלכם, לרבות אלה העתידיים, וגם מסייעת לכם להפיק מקסימום ערך מערוצי החיסכון השונים הזמינים עבורכם. במשימה הזאת בדיוק ישמח צוות המומחים הפיננסיים שלנו לסייע לכם – נציג בפניכם את היקף הטבות המס מהן אתם צפויים ליהנות במסגרת התיקון, נציג בפניכם את האלטרנטיבות ונסייע לכם לבחור נכון את הנתיבים אליהם כדאי לנתב את כספי החיסכון וההשקעה שלכם גם כדי למקסם את התשואה וגם כדי למזער את המס. צרו עמנו קשר עוד היום והבטיחו את כספכם ואת עתידכם איתנו.

רוצים לשמוע עוד על תכנון פיננסי

למידע נוסף השאירו פרטים

שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

כתבות שיכולות לעניין אותכם

הדרך הנכונה לתכנון וניהול פיננסי לדור הבא

מומלץ עבורך
מדינת ישראל מחלקת הטבת מס של 40% עבור בני 60 +

בואו לבדוק את זכאותכם 

האם הכסף שלך מנוהל נכון?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

העתיד הכלכלי

לקבלת טיפים על חיסכון, השקעות, כלכלה פרקטית ועוד..

רוצה לגלות מהם סוגי ההשקעות האלטרנטיביות המתאימים לך?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הפייסבוק שלנו
להשוואה בין ניהול תיקים לפלטפורמת ההשקעה השונות

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הנצפים ביותר

לתכנון פיננסי מקצועי לעתיד הכלכלי שלך

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם