פוליסת חיסכון פיננסית – הדרך הטובה ביותר

זמן קריאה 3.5 דקות 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
פוליסת חיסכון פיננסית – הדרך הטובה ביותר
Financial savings

עבור כל מי שמבקש לחסוך כספים כהערכות מוקדמת להוצאה עתידית בלתי צפויה או להשגת מטרה כלשהי, מסתמן כי פוליסת החיסכון מספקת את המענה האידיאלי – גמישות בסכומי ותדירות ההפקדות, חשיפה לשוק ההון באמצעות מגוון מסלולי השקעה ונזילות הכספים שנצברו בכל רגע נתון. מה היא פוליסת חיסכון ומה ההבדל מול שאר המכשירים המקבילים? הנה מדריך עם כל מה שחשוב לדעת על פוליסת חיסכון פיננסית.

חיסכון של כסף בצד הוא צעד חכם עבור כל אחד המבקש להכין את הקרקע לכל מקרה בו תצוץ הוצאה כלכלית בלתי צפויה או לטובת מימוש מטרה כלשהי – רכישת רכב, שיפוץ הדירה, חיסכון לכל ילד, חופשה מפנקת או כל צורך אחר. נוכח זה, שוק מכשירי החיסכון מציע היום מגוון דרכים לחיסכון כלכלי יעיל אלא שבין שלל האפשרויות, מסתמן כי פוליסת החיסכון זוכה לפופולריות גוברת בקרב החוסכים המבינים כי מדובר במכשיר אטרקטיבי המגלם מגוון יתרונות.

מהי פוליסת חיסכון?

מדובר במוצר חיסכון, ללא רכיב ביטוחי, המוצע ומנוהל על-ידי חברות הביטוח ונמצא תחת פיקוח רשות שוק ההון. הפוליסה למעשה מספקת מענה לכל מי שצבר סכום כסף ורוצה להוציא ממנו יותר או לחלופין עבור כל אחד המבקש לפתוח אפיק חיסכון לכל טווח זמן ולכל ייעוד. כשלב הראשון, עם הקמת הפוליסה, נדרש החוסך לביצוע הפקדה חד-פעמית של סכום כסף התחלתי בהתאם לרף המינימלי שקבע אותו בית השקעות, לרוב החל מכמה מאות עד אלפי שקלים בודדים.

במהלך כל תקופת החיסכון, ישנה לחוסך גמישות מלאה באשר לתדירות וגובה ההפקדות, הנתונים לשיקול דעתו. נוסף על כך, הכספים בפוליסה כאמור נזילים ולרשות החוסך עומדת האפשרות לבצע משיכה, חלקית או מלאה, בכל עת שייבחר. 

לחוסך ישנו מרחב תמרון וגמישות מלאה גם באשר לבחירת אופי השקעת הכספים בשוק ההון. בכל פוליסת חיסכון מוצעים מספר מסלולים ברמות סיכון שונות, בניהם מסלול השקעה סולידי ללא חשיפה למניות, מסלולים המשלבים חשיפה לניירות ערך ואגרות חוב ומסלול מנייתי הקובע כי כספי החיסכון יושקעו רק באפיק זה. ישנה אפשרות לשלב בין מספר מסלולי השקעה באותה הפוליסה או לחילופין לעבור בין המסלולים במהלך התקופה, זאת מבלי שהפעולה תוגדר כאירוע מס. 

מלבד זאת, מס רווח ההון בפוליסה, בגובה 25% מהרווח הריאלי, מנוכה רק בעת ביצוע משיכת הכספים, מה שמייצר עבור החוסך אפקט ריבית דה-ריבית שלמעשה מגדיל את פוטנציאל הרווח על פני תקופת החיסכון – והופך מהותי יותר ככל שטווח ההשקעה ארוך יותר.

רוצים לשמוע עוד על פוליסת חיסכון פיננסית – הדרך הטובה ביותר

למידע נוסף השאירו פרטים

ההבדלים בין פוליסת חיסכון פיננסית למכשירים המקבילים

אמנם פוליסה היא כלי חיסכון פיננסי אך מתפקדת גם לא פחות כמכשיר השקעה בשוק ההון ולכן השוואה פוליסות חיסכון נעשית מול שני המתחרים העיקריים – קופות גמל להשקעה וקרנות נאמנות. למעשה, בכל מוצרים אלו מתבצע ניהול השקעות אקטיבי ומקצועי עבור המשקיע במטרה לאתר הזדמנויות השקעה שיניבו רווח כלכלי על פני התקופה. כמו-כן, הכסף במכשירים אלו לא מנוהל באופן פרטני עבור כל חוסך\משקיע אלא כלל הכספים של אלו הבחרו באותו מסלול השקעה מרוכזים יחד ומנוהלים בהתאם למדיניות ההשקעה שנקבעה.

עם זאת, בהיבט המיסוי קיים שוני בין המוצרים. בעוד בקרן נאמנות משקיע אשר יירצה לעבור בין מסלולי ההשקעה יחוייב במשיכת הכספים וכפועל יוצא בתשלום מס רווחי הון (בשיעור של 25% על הרווח הריאלי), פוליסת חיסכון פיננסי וקופת גמל להשקעה למשקיע עומדת האפשרות לדלג בין המסלולים מבלי שפעולה זו תהיה כרוכה בתשלום מס על הרווחים. המשמעות היא כאמור דחיית תשלום מס רווחי הון ומינוף כספי החיסכון בצורה מיטבית בעזרת יצירת ריבית מצטברת (אפקט ריבית דה-ריבית) לצד מרחב תמרון אפקטיבי בהתאם לתנאי השוק המשתנים.

ביחס למידת נזילות הכספים, בכל שלושת המכשירים הכספים נזילים ואין כל התחייבות לתקופת השקעה מינימלית או קנסות פדיון. עם זאת, חברות הביטוח לרוב מתחייבות כי מרגע בקשת המשיכה בפוליסה הכסף יועבר בתוך 30 ימי עסקים לחשבון החוסך (ברוב המוחלט של המקרים הכסף מועבר עוד קודם) בעוד שבקופת גמל להשקעה משך הזמן עד קבלת הכספים הוא 4 ימי עסקים לערך ובקרן נאמנות המשיכה מתבצעת בתום יום המסחר בו ניתנה הוראת מכירת היחידות בקרן.

הבדל נוסף בין מכשירי ההשקעה הללו נוגע בסכומים ובתדירות ההפקדות שניתן לבצע. בקופת גמל להשקעה ישנה תקרת הפקדה שנתית (כ-71 אלף ש"ח לכל בן משפחה, נכון לשנת 2020) וזאת בשל הפטור הניתן בחלק מהמקרים מתשלום מס רווחי הון, בעוד שבפוליסת החיסכון ובקרן נאמנות לא חלה שום מגבלה על סך הכספים שניתן להפקיד לכל מכשיר. לצד זאת, בשלושת המכשירים רף ההפקדה הראשוני כאמור נמוך יחסית ומסתכם במאות עד כמה אלפי ש"ח בודדים.

מחפשים הזדמנויות השקעה ?

איך בוחרים פוליסה מנצחת – השוואה בין פוליסות חיסכון

אז הבנו שהפוליסה הינה מכשיר חיסכון והשקעה המתאים לכל אחד המבקש לייצר ערך לכסף שצבר או לחילופין לטובת צבירת כספים עתידית, אלא שכדי לבחור פוליסה מנצחת שתייצר תשואה עודפת, יש לערוך פוליסות חיסכון השוואה בין שני פרמטרים עיקריים:

פוליסת חיסכון השוואת תשואות – בסופו של דבר הרצון להוציא יותר מהכסף תלוי במידה רבה ביכולות הניהול של חברת הביטוח להשיא תשואה עודפת בתנאי השוק המשתנים וביחס למתחרים. בטרם החלטתם אצל איזה גוף תפתחו את הפוליסה, יש לבחון את הביצועים שהפוליסה השיגה במהלך ה-5 השנים האחרונות (לפחות) תחת אותה חברה כדי לקבל תמונה מלאה באשר לאיכות של מנהלי הפוליסה. 

יש להשוות את התשואות בין המסלולים ברמת סיכון דומה בלבד כדי להימנע מעיוות בתוצאות, מכיוון שבמסלולים שמרניים נוטים לשמור על הקיים ולייצר תשואה צנועה, בעוד מסלולים עתירי סיכון נועדו להשיא תשואה גבוהה שתשתלם נוכח נטילת הסיכון הגבוה. כמו כן, חשוב לבחון את היקף הכספים שנוהלו באותה קופה, שכן לרוב אלו משפיעים מאוד על התשואה שהושגה. כך או כך, יובהר כי בחינת פרמטרים אלו לא יבטיחו את התשואה שתושגנה בעתיד.

דמי ניהול – תפעול של פוליסת חיסכון כרוך בתשלום דמי ניהול אלא שככל שמדובר בטווח זמן ארוך יותר, כך אלו ייצברו לכדי סכומים משמעותיים יותר. עריכת פוליסת חיסכון השוואה בין העלויות מציגה פערים בין חברה לביטוח כזו או אחרת באשר לגובה דמי הניהול. בכל מקרה, רצוי להפעיל בחוכמה את כוח המיקוח מול החברה הרלוונטית בעניין העלויות ותופתעו לגלות עד כמה קל להוזילן.

השוואת מדד 'שארפ' –  מדד זה משמש לבחינת ביצועי תיקי השקעות ומודד את עודף התשואה ביחס לסיכון על נכסי השקעה. מדד גבוה יעיד למעשה על סיכון ותנודתיות נמוכים יותר בין הרווח להפסד. כלומר, מדד שארפ גבוה ככל שניתן מגלם סיכון נמוך יותר למשקיע. 

היתרונות המרכזיים של פוליסת חיסכון

  • גמישות – אין התחייבות לתקופת השקעה מינימאלית, ניתן למשוך את הכספים בכל עת.
  • דמי ניהול בלבד – אין דמי משמרת, עמלות קנייה/מכירה, המרות וכיוצא בזה
  • הפקדת הכספים – הבחירה בידי החוסך האם, מתי וכמה להפקיד.
  • מסלולי השקעה – ניתן לעבור בין מסלולי ההשקעה בכל זמן, ללא הגבלה וללא עלויות כלשהן.
  • מס רווחי הון – תשלום המס בגין הרווח הריאלי מתבצע רק בעת פדיון (ריבת דה-ריבית).

לסיכומו של עניין, פוליסת חיסכון הינה מכשיר חיסכון והשקעה אטרקטיבי הנועד לכל מטרה וטווח זמן, המאפשר לחוסך גמישות ומרחב תמרון ללא מגבלות. עם זאת, חשוב לערוך השוואה בין פוליסות חיסכון השונות כדי לבחור בגוף מנהל עם איכויות שיתורגמו לתשואות במהלך הזמן. צוות המומחים הפיננסיים שלנו עומד לרשותך בכל עת וישמח לסייע בבחינת החלופות בין הפוליסות השונות, זאת באופן אובייקטיבי, מקצועי ומתוך ראייה של בטובתו של הלקוח כערך עליון.

רוצים לשמוע עוד על תכנון פיננסי

למידע נוסף השאירו פרטים

שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

כתבות שיכולות לעניין אותכם

הדרך הנכונה לתכנון וניהול פיננסי לדור הבא

מומלץ עבורך
מדינת ישראל מחלקת הטבת מס של 40% עבור בני 60 +

בואו לבדוק את זכאותכם 

האם הכסף שלך מנוהל נכון?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

העתיד הכלכלי

לקבלת טיפים על חיסכון, השקעות, כלכלה פרקטית ועוד..

רוצה לגלות מהם סוגי ההשקעות האלטרנטיביות המתאימים לך?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הפייסבוק שלנו
להשוואה בין ניהול תיקים לפלטפורמת ההשקעה השונות

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הנצפים ביותר

לתכנון פיננסי מקצועי לעתיד הכלכלי שלך

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם