כיצד לנהל קרן השתלמות בניהול אישי

זמן קריאה 3 דקות 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
כיצד לנהל קרן השתלמות בניהול אישי
How to manage a training fund

פלטפורמה לניהול אישי (IRA) המאפשרת לקחת פיקוד על כספי הגמל וההשתלמות זוכה בשנים האחרונות להתעניינות גוברת מצד משקיעים המבקשים לנהל את כספם באופן עצמאי מתוך רצון להתאים את תמהיל ההשקעה באופן תדיר ביחס להתפתחויות, זאת לצד השאיפה לייצר תשואה עודפת ולחסוך בעלויות הכרוכות בניהול הכספים על-ידי הגופים המוסדיים. רוצה להבין יותר על היכולת לשלוט בכספי ההשתלמות? הנה כל מה שחייבים לדעת על ניהול אישי של קרן ההשתלמות. 

השנה האחרונה הייתה ללא ספק מהדרמטיות שידע שוק ההון. הפאניקה שאחזה במשקיעים עם פרוץ משבר הקורונה הובילה לקריסה של השווקים תוך ימים בודדים אלא שלא עבר זמן רב עד שנרשם תיקון חד ומהיר ששלח את המדדים המובילים לסגור את השנה המטלטלת בשיאים חדשים. אותה תנודתיות העמוקה שאפיינה את התקופה האחרונה הייתה למעשה הזדמנות יוצאת דופן עבור המשקיעים למודי הניסיון להתאים את תמהיל ההשקעות למצב החדש ולנצל את סביבת המחירים הנמוכה במטרה לייצר רווחים נאים בחלוף הזמן.

בהתאם, התנודתיות בשווקים שאפיינה את השנה האחרונה הדגישה גם לא פחות את יתרון השליטה השוטפת בכספי החסכונות הפנסיוניים על-ידי המשקיעים המתוחכמים ולמעשה הובילה למגמה של התעניינות גוברת באחד המוצרים הפיננסיים הפופולריים של השנים האחרונות – קרן השתלמות בניהול אישי

מדובר בפלטפורמה הנקראת בשמה המקצועי IRA (Individual Retirement Account) שאושרה לשימוש בישראל בראשית שנת 2010 ומאפשרת לכל אחד לקחת את המושכות לידיים בכל הנוגע לשליטה וניהול שוטף של כספי החיסכון בקרן ההשתלמות. מדובר כאמור במגמה שצוברת תאוצה בקרב משקיעים פעילים בשוק ההון המבקשים לנהל את הכספים בעצמם ובאופן גמיש במטרה לייצר תשואה עודפת ולחסוך בעלויות הכרוכות בניהול הקרן על-ידי הגופים המוסדיים.

רוצים לשמוע עוד על כיצד לנהל קרן השתלמות בניהול אישי

למידע נוסף השאירו פרטים

יתרונות מודל קרן השתלמות בניהול עצמי

למודל הניהול האישי ישנם מספר יתרונות משמעותיים העומדים לזכות החוסך, אלו הבולטים מבניהם:

התאמה אישית ושליטה מוחלטת בכספי ההשקעה – היתרון המובהק במוצר זה מקנה לעמית את היכולת להתאים באופן רציף את ההשקעה ביחס לאופיו – נטייה לשמרנות או לסיכון. בהתאם, הרכבת תמהיל תיק השקעות, לרבות בחירת נכסי ההשקעה, פיזור גיאוגרפי ורמת הסיכון, הנתונים להחלטתו הבלעדית של בעל הקרן. 

גמישות ומענה מידי להתפתחויות בשווקים – על אף שבכלל מכשירי החיסכון הפנסיוני (קופת גמל, קרן פנסיה וקרן השתלמות) קיימת לזכות העמית אפשרות לדלג בין מסלולי ההשקעה המשקפים רמות סיכון משתנות, המעבר מתבצע לרוב תוך מספר ימים וכרוך בהליך בירקורטי קצר. 

עם זאת, בניהול אישי מרחב התמרון שעומד לרשות החוסך מיידי ומאפשר ביצוע של פעולות והתאמת תמהיל ההשקעות ביחס להתפתחויות בשווקים. מדובר באלמנט בעל משמעות קריטית עוד יותר כאשר השווקים מאופיינים בתנודתיות עמוקה ובהתאם הצורך בשינוי מבנה ההשקעות הופך תדיר.

עלויות דמי ניהול נמוכות – סיבה מרכזית נוספת העומדת לזכות בעל שליטה קרן השתלמות בניהול אישי הינה היכולת לחסוך בעמלות דמי הניהול הנגבים ממנו ביחס לעלויות הכרוכות בניהול הכספים על-ידי מנהל ההשקעות. הסיבה לכך ברורה ונובעת מהעובדה כי כאשר החוסך מנהל באופן עצמאי את כספיו הוא בעצם ממלא את תפקידו של מנהל ההשקעות והעלות מתקזזת בהתאם. לצד זאת, החוסך גם לא משלם דמי משמרות כנהוג בקופות מסלוליות.

הטבות מיסוי עמית הבוחר לנהל את כספי קרן ההשתלמות באמצעות פלטפורמת ניהול האישי זוכה ליתרון במיסוי כך שהרווחים שצבר יהיו פטורים מתשלום מס שוטף (ניכוי מס במקור) המייצרים אפקט 'ריבית דריבית' על הכסף הצבור, זאת לצד פטור הניתן מתשלום מס רווחי הון עד לתקרה הקבועה בחוק. יש לציין כי מי שבוחר בניהול קופת הגמל במודל זה נהנה גם הוא משלל יתרונות מיסוי, בייחוד עבור חוסכים בני הגיל השלישי המנצלים את תיקון 190. 

שקיפות – מכשיר ה-IRA מספק לעמית תמונת מצב עדכנית ושוטפת מבחינת פילוח ההשקעות, מצב התיק והתשואה (אם הושגה) בכל אחד מנכסי ההשקעה.

היכולת להשיב את המושכות לחברה המנהלת – הגמישות במוצר זה לא באה לידי ביטוי רק ביכולת ניהול הכספים אלא גם באפשרות של העמית להתחרט, כלומר לוותר על ניהול הקרן באופן עצמאי ולהשיב את האחריות למנהל ההשקעות בחברה הרלוונטית. 

יתרונות אלו מצטרפים לעובדה כי במודל ניהול אישי עומדת למשקיע האפשרות להשקיע במכשירים פיננסיים בישראל ומעבר לים, כלומר לבצע פיזור גיאוגרפי לצד ניהול סיכונים חכם. עם זאת, ישנן מספר הגבלות באשר לנכסי השקעה המגלמים רמות סיכון גבוהות יחסית.

מחפשים הזדמנויות השקעה ?

מהן מגבלות ההשקעה במסגרת ניהול אישי של קרן ההשתלמות?

במסגרת ניהול אישי של קרן ההשתלמות ניתן להשקיע במכשירים סחירים, כדוגמת אגרות חוב, ניירות ערך, פיקדונות, תעודות סל, קרנות נאמנות וכיוצא בזה. לצד זאת, מכיוון ואלו כספים המיועדים לחיסכון פנסיוני, ישנן מספר הגבלות הנועדו להבטיח כי הכספים לא מושקעים באפיקים או מכשירים ספקולטיביים. כך לדוגמה, ניתן להשקיע בני"ע סחירים הנסחרים או מונפקים בשוק ההון הישראלי ובכל מדינה המדורגת לפי דירוג A- ומעלה.

כמו-כן, גם מבחינת היקף החשיפה ישנה הגבלה הקובעת כי השקעת הכספים בניירות ערך סחירים של תאגיד מסוים לא תחצה את רף ה-10% מהשווי המשוערך של נכסי הקרן, זאת למעט תעודת סל, קרן נאמנות זרה ואג"ח של מדינת ישראל או מדינת חוץ מאושרת. גם באשר לאופציות, הנחשבות למכשיר מסוכן יחסית, חל איסור על רכישת אופציות 'שורט' (PUT) עד לשיעור של כחמישה אחוזים משווי הקרן. 

עבור מי מודל ניהול אישי מיועד?

על אף שלל היתרונות בניהול אישי של קרן ההשתלמות חשוב לקחת בחשבון כי כלי פיננסי זה נועד בעיקר למשקיעים המחזיקים בניסיון ורקע עם עולם ההשקעות וכאלו המסוגלים לקחת אחריות מלאה על ניהול הכספים גם במצבי קיצון בשווקים. לצד זאת, עמיתים שאינם נמנים בציבור המשקיעים בעלי היכרות עם שוק ההון, יכולים לנצל את הפלטפורמה כדי להשקיע בשיטת השקעה פאסיבית במדדים מובילים ולהנות מפוטנציאל התשואה שאלו משיגים לרוב לאורך זמן. 

חשוב להדגיש, כל קרנות ההשתלמות הקיימות בשוק עומדות בקריטריונים המאפשרים לעמית לאמץ את מודל הניהול האישי, זאת לרוב החל מיתרה מינימלית של כ-300 אלף ש"ח ועד לרף העליון העומד כיום על כ-5 מיליון ש"ח, ללא תלות במעמד העמית (שכיר או עצמאי). 

בשורה התחתונה, במהלך השנים התפתחו מגוון מכשירי השקעה המהווים אלטרנטיבה לאופן ההשקעה “המסורתי”, בראשם מודל הניהול האישי. פלטפורמה זו מאפשרת למשקיעים להיות עם יד על הדופק ולנהל באופן גמיש ושוטף את כספי החסכונות הפנסיוניים בשאיפה להכות את ביצועיו של מנהל ההשקעות ולחסוך בעלויות. אם גם הינך מתעניין באופציה זו, צוות המומחים הפיננסיים שלנו עומד לרשותך בהכוונה וסיוע בתפירת תמהיל השקעות חכם ויעיל של כספי החיסכון לצד ליווי תהליך ניוד הכספים מהקרן ההשתלמות לפלטפורמת הניהול האישי.

רוצים לשמוע עוד על תכנון פיננסי

למידע נוסף השאירו פרטים

שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

כתבות שיכולות לעניין אותכם

הדרך הנכונה לתכנון וניהול פיננסי לדור הבא

מומלץ עבורך
מדינת ישראל מחלקת הטבת מס של 40% עבור בני 60 +

בואו לבדוק את זכאותכם 

האם הכסף שלך מנוהל נכון?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

העתיד הכלכלי

לקבלת טיפים על חיסכון, השקעות, כלכלה פרקטית ועוד..

רוצה לגלות מהם סוגי ההשקעות האלטרנטיביות המתאימים לך?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הפייסבוק שלנו
להשוואה בין ניהול תיקים לפלטפורמת ההשקעה השונות

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הנצפים ביותר

לתכנון פיננסי מקצועי לעתיד הכלכלי שלך

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם