זקיפת מס-הטבה להגדלת החיסכון הפנסיוני שלך

זמן קריאה 3 דקות 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
זקיפת מס-הטבה להגדלת החיסכון הפנסיוני שלך
Imputation of benefit tax to increase your pension savings

כשמדובר על חיסכון פנסיוני ההמלצה הגורפת היא להתחיל לחסוך מוקדם ככל האפשר במטרה לאפשר לכסף לצבור תשואה במהלך שנות החיסכון ובהתאם להגדיל את סכום הקצבה שיהווה המשאב הכלכלי העיקרי בתקופה הפנסיה. מלבד זאת, גם להטבות המס למיניהן, ויש לא מעט כאלה, ישנה השפעה מהותית על הכספים המיועדים ליום שאחרי היציאה לפנסיה. הנה כל מה שחייבים לדעת על ניצול נכון של זקיפת מס ששווה לא מעט כסף עבור כל אחד מאיתנו.

במהלך השנים עודד משרד האוצר את החוסכים להגדיל את היקף ההפרשות למכשירי החיסכון הפנסיוני מתוך הבנה כי יציבות כלכלית ורמת חיים נאותה בתקופת הפנסיה נגזרת במידה מכרעת מכושר החיסכון וסך הכספים שהופקדו במהלך השנים באותם המכשירים. חלק מאותם צעדים שנקט האוצר להגדלת החיסכון הפנסיוני נעשו באמצעות הטבות מס מפליגות לחוסכים שינצלו זאת בחוכמה ויגדילו את היקף הכספים המיועדים לפנסיה.

לפני שנעסוק במשמעות זקיפת מס בכספים הפנסיוניים, חשוב להכיר כיצד השיטה הפנסיונית בישראל עובדת. ראשית, מדובר במודל פנסיוני המבוסס צבירה, כלומר הפנסיה העתידית של כל אחד ואחת מאיתנו תיגזר מסך הכספים שהפקדו לכלל מכשירי החיסכון השונים בבעלותנו במהלך כל שנות העבודה ועד ההגעה לגיל הפנסיה (אם כי רבים בוחרים לעיתים לפרוש עוד קודם ההגעה לגיל הפרישה הקבוע בחוק).  

לצד זאת, אותם כספים פנסיוניים מושקעים באפיקי השקעה שונים בשוק ההון בהתאם לרמת הסיכון והמסלול שבחר החוסך. השאיפה של הגוף המנהל היא כמובן לייצר תשואה כמה שיותר גבוהה לכספים אם כי אלו נוהגים באחריות ובזהירות יתרה שכן מדובר במקור ההון העיקרי של החוסך ביום שאחרי היציאה לפנסיה. מנגד, בתמורה לניהול הכספים נגבים מהחוסך עמלות, לרוב בדמות דמי ניהול מהפקדה וצבירה, הנוגסים בסכומים הנצברים אם כי מדובר בתשלום הכרחי לתפעולו השוטף של המוצר הפנסיוני.

רוצים לשמוע עוד על זקיפת מס-הטבה להגדלת החיסכון הפנסיוני שלך

למידע נוסף השאירו פרטים

בחלק ממכשירי החיסכון (קרן פנסיה, ביטוח מנהלים וכיוצא בזה) ישנם מרכיבי ביטוח מובנים העומדים לרשות החוסך במקרה של אירוע ביטוחי, בעיקר במקרים בהם נבצר ממנו לעבוד או נדרש חלילה לטיפול רפואי ממושך. גם עבור רכיבי הביטוח משלם החוסך מדי חודש תשלום המגולם לעיתים כחלק מדמי הניהול ובמקרים אחרים בעלות נפרדת. כך או כך, העידוד להגדלת הצבירה בחיסכון הפנסיוני נעשה גם באמצעות מתן הטבות מס המאפשרות לחוסך לנצלן בחוכמה כדי להפחית עד כמה שניתן את ההפרשה הפנסיונית חייבת במס. 

מהי הטבת המס ומה הכוונה בזקיפת מס?

כל עובד שממשכורתו נוכו כספים לטובת הפרשת חלקו לביטוח פנסיוני (ללא קשר להפרשת המעסיק), עומד לטובתו זיכוי ממס הכנסה בשיעור של 35% עבור אותם סכומים שהפריש. עם זאת, לצורך קבלת הזיכוי עבור מלוא הכספים שהופרשו, נדרשים להתקיים שני תנאים מצטברים:

  1. הסכומים שהפריש העובד לפנסיה אינם עולים על שיעור של 7% משכרו.
  2. הסכום הכולל שהפריש העובד לפנסיה לא חוצה את רף ה-7,308 ש"ח בשנה (נכון לשנת 2021).

עם זאת, במקרה בו העובד הפריש כספים המהווים שיעור של מעל 7% משכרו או לחילופין סכום ההפרשות לפנסיה גבוה כאמור מהרף של 7,308 ש"ח לשנה, יינתן הזיכוי רק עבור הסכומים שלא עוברים את התקרה, ואילו יתרת הסכום תזקוף לעובד חיוב מס הכנסה, ביטוח לאומי ומס בריאות, כלומר התשלום שנזקף יישמר לזכותו כהגדלת הקצבה הפטורה ממס הכנסה ומס רווחי הון. 

זקיפת מס על תגמולי הפנסיה מצד המעסיק

ההפקדה המקסימלית לתגמולי מעסיק למוצר הפנסיוני עומדת על 7.5% משכר העובד, שכן לכל הטבת מס ישנה תקרה מסוימת המגבילה את סכום או שיעור ההפקדה. כך לדוגמה, מעסיק אשר יבצע הפקדה לפנסיה ביחס לשכר העולה על 26,378 אלף ש"ח בחודש (נכון ל-2021) יאלץ לזקוף לעובד את ההפרש לטובת מס הכנסה, בריאות וביטוח לאומי . 

כלומר, אם נכפיל 7.5% בתקרת השכר העדכנית (26,378 ש"ח) נקבל סך של 1978 ש"ח. המשמעות היא שכל הפקדה מצד המעסיק שתחצה את הסכום הנ"ל בחודש, תזקוף לזכות העובד כאשר גובה זקיפת המס תהיה בהתאם למדרגת המס השולי הרלוונטית לאותו עובד. במילים אחרות, החלק היחסי שהוא הפער בין תקרת השכר לסכום ששולם בפועל על שכר גבוה יותר, יישמר לטובת החוסך ויאפשר בגיל בפרישה לנצל זאת כקצבה פטורה כאמור ממס הכנסה ורווחי הון. 

בקרן התשלמות למשל, אחד המוצרים האטרקטיביים בשוק החיסכון הפנסיוני, ישנה תקרה להטבות מס העומדת על 15,712 ש"ח (נכון ל-2021). משמעות הדבר היא שבמידה ושכר העובד יעלה על תקרה זו, המעסיק יזקוף את פער ההפקדה לטובת העובד לאחר תשלום הכולל מס הכנסה, ביטוח לאומי ומס בריאות. עם זאת, במקרים של הפרשות החורגות מהתקרה הקבועה במסגרת קרן השתלמות, ישנה לעיתים חוסר כדאיות כלכלית לביצוע הפקדות גבוהות כך שרצוי לשקול אפשרות להפקדת יתרת הכספים למוצר פנסיוני אחר.

מחפשים הזדמנויות השקעה ?

ניצול יצירתי של הטבות המס

חשוב להדגיש, עניין זקיפת מס וניצול הטבות המס בצורה חכמה ויעילה מתורגמות לסכומי כסף גדולים הנחסכים עבור מי שעומד בתנאים. לעיתים, ישנה עדיפות לפתיחה של מכשירים פנסיוניים נוספים על הקיימים (למשל, קופת גמל לפי תיקון 190), במטרה להגדיל באופן מהותי את החיסכון תוך תמרוץ המדינה בדמות הטבות והקלות מס. 

אלא שמדובר במכשירים הדורשים לא פעם היכרות מעמיקה עם הפרטים הקטנים ותכנוני מס חכמים שיאפשרו לחוסך לנצל באופן מיטבי את ההקלות העומדות לזכותו. בשל כך, מומלץ להסתייע ביועץ או מתכנן פיננסי מוסמך שיעזור למפות את התנאים והסטטוס של החוסך ובהתאם לבחור באפיקים ומוצרי חיסכון המגלמים עבורו הטבות מס משמעותיות, המסתכמות לרוב בסכומים של עשרות ואף מאות אלפי שקלים לאורך תקופת החיסכון. 

לסיכומו של עניין, הדרך להגדלת החיסכון לפנסיה עוברת דרך הכרת התנאים וניצול נכון של זקיפת והטבות המס העומדות לזכות החוסך. אחרי שנים של ניסיון אנו מודעים לעובדה כי להחלטות הכלכליות המתקבלות באשר לתקופת הפנסיה יש השפעה גורלית על איכות החיים בגיל השלישי ומזמינים אותך כבר עכשיו לשיחת ייעוץ עם המומחים הפיננסיים שלנו שיעזרו בתכנון וניצול הטבות המס במטרה להבטיח קרקע יציבה בתקופת הפנסיה.

רוצים לשמוע עוד על תכנון פיננסי

למידע נוסף השאירו פרטים

שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

כתבות שיכולות לעניין אותכם

הדרך הנכונה לתכנון וניהול פיננסי לדור הבא

מומלץ עבורך
מדינת ישראל מחלקת הטבת מס של 40% עבור בני 60 +

בואו לבדוק את זכאותכם 

האם הכסף שלך מנוהל נכון?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

העתיד הכלכלי

לקבלת טיפים על חיסכון, השקעות, כלכלה פרקטית ועוד..

רוצה לגלות מהם סוגי ההשקעות האלטרנטיביות המתאימים לך?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הפייסבוק שלנו
להשוואה בין ניהול תיקים לפלטפורמת ההשקעה השונות

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הנצפים ביותר

לתכנון פיננסי מקצועי לעתיד הכלכלי שלך

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם