החזר מס 125ד – המדינה מכניסה את היד לכיס לטובת החוסכים הוותיקים

זמן קריאה 2.5 דקות 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
החזר מס 125ד – המדינה מכניסה את היד לכיס לטובת החוסכים הוותיקים
The state puts its hand in its pocket

חוסכים וותיקים, ילידי שנת 1948 ומטה, שייתקלו במאמר הזה וטרם שמעו על סעיף 125 ד', ישמחו ודאי לגלות שהם חלק מאוכלוסייה מצומצמת הזכאית לאחת מהטבות המס המשמעותיות בשוק החיסכון. ההטבה קובעת כי כל הגמלאים שנולדו לפני 1948 יהיו זכאים מתוקף מעמדם לפטור מתשלום מס רווחי הון ביחס לחלק מהרווחים שצברו בפוליסות החיסכון. מופתעים? נעשה סדר. מהי הטבת המס לגיל 60 ומעלה, כמה כסף שווה לחוסכים בכל שנה ואיך מנצלים אותה בחוכמה? הנה התשובות. 

בשנים האחרונות למדנו, לעיתים בדרך הקשה, עד כמה המעורבות שלנו בכספי החיסכון עשויה להשפיע על מיקסום שורת הרווח. התחלנו להתמקח על גובה דמי הניהול מול חברות הביטוח, לבחון את ביצועי המתחרים, לתמרן בין מסלולי ההשקעה ומעל הכל, לנצל בחוכמה את הטבות המיסוי השונות. המודעות ביחס לחיסכון הכלכלי הטמון בהטבות המס התגלגלה גם לחשיפת תקנות שהיו במידה רבה מתחת לרדאר, כאלה שלעיתים הזכאים להן כלל לא הכירו. הבולטת מבניהן היא זכאות לתקנה 125ד.

כמה מילים על תקנה 125 ד' ומהם התנאים למימוש ההטבה

בשנת 2002 יצאה לדרכה רפורמה במסגרתה הוטל לראשונה בישראל מס בשיעור של 25% על רווחים מהשקעות הוניות. לצד החקיקה, נקבעו גם בהמשך מספר תקנות לבני הגיל השלישי, לגביהם הוחלט כי יוחרגו במסקרים מסוימים ויזכו לפטור ממס, חלקי או מלא, בכפוף למספר תנאים.  

תקנה 125 ד קבעה כי גמלאים ייהנו מפטור מס רווח הון עד התקרה השנתית הקבועה בחוק, במידה ועונים על שני תנאים מצטברים פשוטים. האחד, נולדו במהלך או לפני שנת 1948, ואילו התנאי השני הינו שהטבת המס תהיה תקפה רק ביחס לרווחים שהופקו במסגרת מכשירי חיסכון המוגדרים "נושאי ריבית" – פיקדונות בנקאיים ופוליסות חיסכון.

רוצים לשמוע עוד על החזר מס 125ד – המדינה מכניסה את היד לכיס לטובת החוסכים הוותיקים

למידע נוסף השאירו פרטים

כמו כן, החזר מס 125ד קבע תקרה שנתית של הפטור, כאשר זו משתנה אם מדובר ביחיד או בבני זוג העונים על התנאים (נכון לשנת 2022):

  • עבור יחיד, פטור ממס רווח הון עד תקרת רווחים של 13,800 ש"ח. כלומר, החזר המס עומד בפועל על 3,450 ש"ח (25% מתוך 13,800 ש"ח).
  • עבור בני זוג, העומדים שניהם בתנאי הגיל, פטור ממס רווח הון עד תקרה של 16,920 ש"ח יחד. כלומר, החזר מס משוקלל עבור שניהם בסך 4,230 ש"ח.

נעזר בדוגמה שתסייע להבין איך מתבצע חישוב גובה ההחזר. נניח שחוסך יחיד השקיע בפוליסת חיסכון וזו הניבה לו במהלך שנה קלנדרית רווח בגובה 10 אלף ש"ח. המס בגין הרווח, לפי שיעור של 25% כנהוג בחוק, הינו 2,500 ש"ח. אם החוסך עומד בתנאים למימוש הטבות מס לפי סעיף 125 ד לפקודת מס הכנסה, הוא יזכה בפטור מלא מתשלום מס רווח הון, שכן התקרה כאמור מתייחסת לרווחים עד 13,800 ש"ח ולכן פוטרת אותו באופן מוחלט מכל חבות מס.

במקרה אחר, בני זוג השקיעו בפוליסת חיסכון וצברו במהלך השנה רווחים של 20 אלף ש"ח. ללא ההטבה, נדרשים היו לשלם בגין הרווח מס בשיעור של 25%, כלומר 5 אלף ש"ח. עם זאת, ניצול ההטבה לפי סעיף 125 ד', יקנה פטור ביחס ל-16,920 ש"ח מתוך הרווח שצברו. הלכה למעשה, ההטבה תפחית את תשלום המס ל-770 ש"ח בלבד. כלומר, חיסכון של 4,230 ש"ח בהשוואה לתשלום המס רווח הון שהיו נדרשים לשלם בנטרול ההטבה. 

מכירה רעיונית, הדרך לממש את ההטבה ולהמשיך להנות מיתרונות הפוליסה

החזר מס לפי סעיף 125ד לא ניתן באופן אוטומטי לזכאים ומותנה במימוש הרווחים בפוליסה (יצירת אירוע מס). מכיוון שמדובר בהטבה שנתית, המתאפסת בכל שנה, רצוי לנצלה בכל אחת משנות החיסכון ולכן קיימת האופציה לבצע "מכירה רעיונית". 

הכוונה היא לביצוע פעולה טכנית בלבד של מכירת הנכסים הרווחיים בפוליסה כדי לייצר אירוע מס, משמע הכרה ברווחים מצד רשויות המס וגביית מס רווח הון בהתאם. זו מאפשרת להגיש את המסמכים שיתקבלו מחברות הביטוח המנהלות את הפוליסה, ויעידו על תשלום המס לטובת קבלת ההחזר בפועל. בתום הפעולה, מבצעים קנייה מיידית של נכסי הפוליסה "חזרה" וזו ממשיכה להתנהל כרגיל.

מחפשים הזדמנויות השקעה ?

לרקוד על שתי חתונות – לנצל את ההטבה גם בתיקון 190

תקנה 125ד' לא גורעת מחוסכים בני הגיל השלישי את היכולת לנצל במקביל גם את החזר מס לפי תיקון 190 במסגרת קופות גמל. במסגרת תיקון 190 לפקודת מס הכנסה, הנחשב להטבת המס המפליגה ביותר בשוק החיסכון, ניתן להפקיד כספים לקופת הגמל באופן חד-פעמי או בתדירות שוטפת, ולמשוך את הכספים שנצברו לאחר גיל 60 כקצבה חודשית הפטורה ממס או במשיכה חד פעמית (בדרך של היוון לקצבה מוכרת), במיסוי מופחת של 15% על הרווח הנומינלי. 

בשורה התחתונה, ניצול מקסימלי של הטבות המס השונות מהווה חלק בלתי נפרד מאימוץ גישה של התנהלות פיננסית נבונה ואחראית. אם טרם מימשתם את זכאותכם להטבת מס לפי תקנה 125 ד', צוות המומחים הפיננסיים שלנו ישמח לסייע בבחינת האפשרות לממשה, לצד דרכים נוספות לניצול מיטבי של הטבות המס הניתנות במסגרת אפיקי החיסכון וההשקעה השונים.

רוצים לשמוע עוד על תכנון פיננסי

למידע נוסף השאירו פרטים

שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

כתבות שיכולות לעניין אותכם

הדרך הנכונה לתכנון וניהול פיננסי לדור הבא

מומלץ עבורך
מדינת ישראל מחלקת הטבת מס של 40% עבור בני 60 +

בואו לבדוק את זכאותכם 

האם הכסף שלך מנוהל נכון?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

העתיד הכלכלי

לקבלת טיפים על חיסכון, השקעות, כלכלה פרקטית ועוד..

רוצה לגלות מהם סוגי ההשקעות האלטרנטיביות המתאימים לך?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הפייסבוק שלנו
להשוואה בין ניהול תיקים לפלטפורמת ההשקעה השונות

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הנצפים ביותר

לתכנון פיננסי מקצועי לעתיד הכלכלי שלך

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם