סעיף 125 ד' – הטבת המס הסמויה ששווה אלפי שקלים מדי שנה

זמן קריאה 2.5 דקות 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
סעיף 125 ד' – הטבת המס הסמויה ששווה אלפי שקלים מדי שנה
the hidden tax benefit

אוכלוסיית הגמלאים בישראל זוכה למעמד מיוחד, המקנה לה פטורים והקלות מיסוי נדיבות הנועדו להגדיל את הכנסתם ולעגן רמת חיים נוחה ויציבה בתקופת הפנסיה. כחלק מכך, נקבעה תקנה 125 ד', המעניקה לכל גמלאי יליד שנת 1948 ומטה, הטבה בדמות פטור ממס רווח הון בחסכונות המוגדרים נושאי ריבית. מהם תנאי ההטבה, איך ניתן לנצלה באופן יצירתי וכמה כסף היא שווה בכיסם של החוסכים מדי שנה? הנה התשובות

יש החלטות כלכליות שלעולם לא יהיה מאוחר מדי לקבל, גם לא בגיל הפנסיה. אחת מהן נעוצה בייעול ההתנהלות הפיננסית, שבבסיסה ניצול הטבות המס ויצירת חיסכון כלכלי מדי שנה. עבור חוסכים בני הגיל השלישי, הטבת מס לפי סעיף 125 ד' הופכת את המשימה לפשוטה במיוחד. ההטבה, שנכנסה לתוקפה בשנת 2003, קובעת כי כל מי שהגיע לגיל פרישת חובה ובמועד הקובע מלאו לו 55 שנים (בתאריך 1.1.2003, משמע נולד לפני שנת 1948), יהיה זכאי לפטור ממס רווח הון עד התקרה הקבועה בחוק. 

כמו-כן, תקנת המס מפרידה בצורה ברורה בין מוצרי השקעה למכשירי חיסכון, וקובעת כי הפטור ממס יהיה תקף ביחס לרווחים שנצברו במכשירים בהם הרווחים הריאליים מוגדרים כריבית – פוליסות חיסכון ופיקדונות בנקאיים. למעשה, כל אדם העונה על שני תנאים מצטברים – חצה את גיל 74 (נכון ל-2022) ומחזיק כסף בפוליסות חיסכון – זכאי להנות מהחזר מס של אלפי שקלים מדי שנה. כמה בדיוק? ניגש למספרים.

רוצים לשמוע עוד על סעיף 125 ד' – הטבת המס הסמויה ששווה אלפי שקלים מדי שנה

למידע נוסף השאירו פרטים

כמה כסף שווה הטבת המס בכל שנה?

ההטבה מתייחסת ליחיד ולבני זוג העונים על התנאים וקובעת בהתאם תקרות שנתיות להחזרי המס. חוסך יחיד זכאי לפטור ממס רווחי הון עד תקרה (נכון לשנת 2022) של 13,800 ש"ח בשנה. עבור בני זוג, הפטור השנתי יתפח לסך של 16,920 ש"ח יחד. 

כדי להבין איך נגזר החזר המס מתוקף ההטבה, נסתייע בדוגמה פשוטה. פוליסת חיסכון של בני זוג הניבה רווח שנתי של 20 אלף ש"ח. בנטרול הפטור ממס לפי חוק 125 ד', נדרשים היו בני הזוג לשלם מס בסך 5 אלף ש"ח ממרכיב הרווח (25% מ-20 אלף ש"ח). ההטבה קובעת כי 16,920 ש"ח מתוך הרווח שצברו יהיו פטורים מתשלום מס. המשמעות היא שבני הזוג יידרשו לשלם מס רק עבור ההפרש בין הרווח בפוליסת חיסכון לתקרת ההטבה, כלומר תשלום מס רווחי הון ביחס ל-3,080 ש"ח. למעשה, במקום מס בגובה 5 אלף ש"ח, ישלמו רק 770 ש"ח (25% מתוך 3,080). חיסכון של 4,230 ש"ח. 

בדוגמה זהה המתייחסת הפעם לחוסך יחיד, הזכאי כמובן להטבת מס, יעמוד לזכותו פטור תשלום מס ביחס ל-13,800 ממרכיב הרווח. המשמעות היא חיסכון בפועל של מס בגובה 3,450 ש"ח (תקרת המס ליחיד), לעומת מס רווח בסך 5 אלף ש"ח שנדרש היה לשלם בנטרול ההטבה (25% מס מתוך 20 אלף ש"ח).

שימו לב, החזר המס לא ניתן באופן אוטומטי

הטבת המס אינה ניתנת באופן אוטומטי ומחייבת הגשת בקשה למס הכנסה כדי שיכירו בזכאות ויבצעו את החזר המס בפועל. לשם כך, יש להנפיק טופס 125 ד' ולקבל מחברת הביטוח המנהלת את הפוליסה מסמך המאשר ביצוע ניכוי מס במקור בגין הרווחים שמומשו. פירוש הדבר הינו שרשויות המס לא מכירות ברווח "על הנייר" וכדי לנצל את ההטבה נדרשים החוסכים למעשה לפדות את הנכסים הרווחיים בפוליסה. אבל מה עושה חוסך שרוצה לנצל את ההטבה אך להמשיך להנות מניהול הכספים בפוליסה? זה מוביל אותנו לחלק הבא. 

מחפשים הזדמנויות השקעה ?

מכירה רעיונית – פעולה קטנה שעושה הבדל כלכלי גדול

מכיוון שמדובר בהטבה שנתית, כזו המתאפסת בכל שנה, רצוי לנצלה בחוכמה בכל אחת משנות החיסכון. כאן נכנסת לתמונה האפשרות לבצע "מכירה רעיונית". הכוונה לביצוע פעולה טכנית של פדיון הנכסים הרווחיים בפוליסה על מנת לייצר אירוע מס, כלומר הכרה ברווחים וגביית מס רווח הון. המטרה היא קטיעת הרצף כל שנה, מימוש הרווחים עד תקרת ההטבה המקסימלית ולמעשה כך ניתן להגיש בקשה לניצול ההטבה והחזר בגין המס שנגבה. בפועל, זו הייתה רק פעולה טכנית ומיידית. הפוליסה ממשיכה להתנהל כרגיל כהשקעה אקטיבית בשוק ההון המנוהלת על-ידי חברות הביטוח השונות.

אל תשכחו את תיקון 190

חוסכים בני הגיל השלישי יכולים, וצריכים, לנצל במקביל גם את הטבת המס לפי תיקון 190. למעשה, התיקון מאפשר לחוסך להפקיד כספים לקופת גמל ולבצע דרכה משיכה הונית (היוון קצבה), בכפוף לתנאי התיקון. זו תאפשר לזכות במס נומינלי של 15% בלבד על מרכיב הרווח היחסי, לעומת מס ריאלי של 25%, כנהוג בחוק. 


בשורה התחתונה, אם אתם ילידי 1948 ומטה אבל פוגשים לראשונה את הטבת המס לפי סעיף 125 ד', זה עדיין לא מאוחר ועומדת לזכותכם האפשרות לנצל את ההטבה מדי שנה. המומחים הפיננסיים שלנו מזמינים אתכם לשיחת ייעוץ על מנת לסייע בתהליך מימוש ההטבה מול רשויות המס, לצד בחינת יתר האופציות העומדות לרשותכם במיקסום מיטבי של כספי החיסכון וההשקעה.

רוצים לשמוע עוד על תכנון פיננסי

למידע נוסף השאירו פרטים

שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

כתבות שיכולות לעניין אותכם

הדרך הנכונה לתכנון וניהול פיננסי לדור הבא

מומלץ עבורך
מדינת ישראל מחלקת הטבת מס של 40% עבור בני 60 +

בואו לבדוק את זכאותכם 

האם הכסף שלך מנוהל נכון?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

העתיד הכלכלי

לקבלת טיפים על חיסכון, השקעות, כלכלה פרקטית ועוד..

רוצה לגלות מהם סוגי ההשקעות האלטרנטיביות המתאימים לך?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הפייסבוק שלנו
להשוואה בין ניהול תיקים לפלטפורמת ההשקעה השונות

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הנצפים ביותר

לתכנון פיננסי מקצועי לעתיד הכלכלי שלך

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם