פטור מס לגמלאים – הטבה ששווה לכם אלפי שקלים בשנה

זמן קריאה 2.5 דקות

פטור מס לגמלאים – הטבה ששווה לכם אלפי שקלים בשנה
Tax exemption for retirees

רבים מהגמלאים לא מודעים לעובדה כי תקנת המס לפי סעיף 125 ד', שנקבעה לפני כמעט שני עשורים, הגדירה רבים מהם כאוכלוסייה מצומצמת הזכאית להטבה ייחודית – החזרי מס עד תקרה מסוימת מהרווחים שצברו במסגרת פיקדונות בנקאיים ופוליסות החיסכון השונות. למעשה, מדובר בהחזר כספי שעשוי להסתכם באלפי שקלים מדי שנה. מהי ההטבה הייחודית לגמלאים ואיך ניתן לנצלה בחוכמה? הנה מאמר שיכול להיות שווה לכם לא מעט כסף. 

גמלאים חיים בעיקר מקצבת הפנסיה העומדת לזכותם, זו שחסכו בעמל רב במשך עשרות שנים, לצד מקרים בהם יתר הכספים בבעלותם נמצאים באפיקי השקעה והחיסכון המהווים עבורם השלמת הכנסה ומשענת כלכלית לעת הצורך. העובדה כי פלח אוכלוסייה זה מתבסס על מקורות כספיים מוגבלים יחסית, הובילה את המדינה להקל עליהם במספר דרכים, כאשר העיקרית ואולי המשמעותית ביותר הינה באמצעות מתן הטבות והקלות מס, המתורגמות לעיתים לחיסכון לא מבוטל של עשרות אלפי שקלים בשנה.  

בשנים האחרונות אמנם תפס את הכותרות תיקון 190, המגלם הטבת מס מפליגה עבור גמלאים בעת משיכת הכספים כקצבה, אך ישנה הטבה נוספת ומהותית לא פחות – פטור ממס לפי סעיף 125 ד. למעשה, בשנת 2003 הוכנס תיקון לפקודת מס הכנסה, לפיו כל מי שהגיע לגיל פרישת חובה ובמועד הקובע מלאו לו 55 שנים (בתאריך 1.1.2003, משמע נולד לפני שנת 1948), יהיה זכאי לפטור ממס רווחי הון עד תקרה (נכון לשנת 2021) של 13,440 ₪ בשנה עבור יחיד או 16,560 ₪ עבור בני זוג אשר שניהם עומדים בתנאים למימוש ההטבה.

רוצים לשמוע עוד על פטור מס לגמלאים – הטבה ששווה לכם אלפי שקלים בשנה

למידע נוסף השאירו פרטים

כמו כן, הטבת המס מפרידה בצורה ברורה בין מוצרי השקעה למכשירי חיסכון וקובעת כי הפטור ממס יינתן רק עבור רווחים שנצברו באפיקים או מוצרים "נושאי ריבית", כדוגמת תכניות חיסכון, פיקדונות בנקאיים ופוליסות חיסכון. כדי להמחיש את ביצוע חישוב גובה ההחזר, נעזר בדוגמה פשוטה:

בני זוג שהגיעו שניהם, בשעה טובה, לגיל 73 (נכון לשנת 2021, כלומר נולדו לפני 1948 כתנאי להטבה) ביצעו בתחילת השנה הפקדה בסכום של 100 אלף ש"ח לאחת מפוליסות החיסכון המוצעות על-ידי חברות הביטוח. לקראת תום השנה הם התבשרו שהפוליסה הניבה רווח של 20 אלף ש"ח. כלומר, כעת בפוליסה ישנם 120 אלף ש"ח (הקרן יחד עם הרווח). לולא פטור מס לגמלאים לפי תקנה 125ד', היו נדרשים לשלם מס על הרווח הריאלי בסך 5 אלף ש"ח (25% מתוך 20 אלף ש"ח רווח).  

אלא שבני הזוג זכאים לניצול ההטבה ולכן 16,560 מתוך ה-20 אלף יהיו פטורים ממס. המשמעות  הינה שיידרשו לשלם מס רק עבור החלק היחסי בפער בין הרווח שצברו לתקרת ההטבה, כלומר 3,440 ש"ח. בתרגום למספרים, במקום לשלם 5 אלף שקלים לרשויות המס, יישלמו רק 860 ₪ (25% מתוך 3,440), כלומר חיסכון של 4,140 ₪.

בדוגמה זהה המתייחסת הפעם לחוסך יחיד, הזכאי להטבה, אשר הפקיד סכום דומה (100 אלף ₪) במסגרת פוליסת חיסכון שהניבה לו רווח זהה (20 אלף ₪), הוא יזכה פטור ממס בגין 13,440 מתוך סך הרווח. המשמעות הינה שיחסוך בפועל תשלום מס של 3,360 ₪ (תקרת המס ליחיד) מתוך 5 אלף ₪ שהיה נדרש לשלם אם לא היה זכאי להטבה (25% מס רווחי הון מתוך רווח של 20 אלף ₪).

מה ההליך הנדרש למימוש ההטבה?

הטבת המס ניתנת רק לאחר ביצוע משיכת הרווחים בפועל ולא במסגרת תקופת החיסכון כאשר הרווח הוא רק "על הנייר". כמו כן, ההטבה אינה אוטומטית ועל מנת לקבל את ההחזר עבור רווחים שנצברו באותם מכשירים הנכללים במסגרת הטבה לגמלאים 125 ד, נדרש מהגמלאי להגיש בקשה מסודרת למס הכנסה יחד עם אישור מס שהנפיקה עבורו חברות הביטוח או הגוף המנהל את החיסכון, שמאשר כי בוצע ניכוי במקור של מס רווחי הון.

מחפשים הזדמנויות השקעה ?

מהי מכירה רעיונית המאפשרת ניצול ההטבה והמשך החיסכון?

מכיוון שמדובר בהטבה שנתית, כזו המתאפסת וניתנת למימוש מדי שנה קלנדרית, רצוי לנצלה בכל אחת משנות החיסכון ולכן קיימת האופציה לבצע "מכירה רעיונית". הכוונה שמבצעים פעולה טכנית של פדיון הפוליסה או משיכת הרווחים שנצברו על מנת לייצר אירוע מס, כלומר הכרה ברווחים וגביית מס רווח הון, כך שיהיה ניתן להגיש את המסמך שיתקבל מחברת הביטוח ויעיד על תשלום המס (ניכוי במקור) ובהתאם לקבל את ההחזר. מיד עם ביצוע המכירה, ניתן "להפקיד מחדש" את הכסף לפוליסה ולהמשיך להנות מפוטנציאל התשואה שעשויה להניב במהלך הזמן.

המטרה בצעד זה היא לקטוע את הרצף כל שנה, למשוך את הרווחים עד התקרה הקבועה במסגרת הטבת המס ולהמשיך להשקיע דרך הפוליסה עד השנה הבאה – ואז לחזור על הפעולה כדי להנות מניצול ההטבה פעם נוספת. 

לסיכומו של עניין, הטבת מס לפי סעיף 125 ד מהווה בשורה אמיתית לחוסכים בני הגיל השלישי עם פוטנציאל לייצר חיסכון כלכלי משמעותי של אלפי שקלים מדי שנה, זאת בנוסף לשאר הטבות המס הניתנות במסגרת אפיקי החיסכון השונים לאוכלוסיית הגמלאים. אם גם הינך נמנה בין אוכלוסיית הגמלאים הזכאית להטבה וטרם מימשת אותה במלואה, המומחים הפיננסיים שלנו מזמינים אותך לשיחת הכרות על מנת לסייע בהליך הנדרש לטובת מימושה מול רשויות המס, לצד בחינת יתר הדרכים העומדות לרשותך למיקסום מיטבי של כספי החיסכון וההשקעה.

ומה עכשיו?

רוצים לעשות את הצעד הראשון ולתכנן נכון את העתיד שלכם? נטו תכנון פיננסי מונה מעל ל-600 עובדים ועובדי מקצוע שיעזרו לכם לתכנן את העתיד שלכם בצורה המיטבית ביותר.

היכנסו לערוץ הלינקדאין של קבוצת נטו תכנון פיננסי.

 

 

רוצים לשמוע עוד על תכנון פיננסי

למידע נוסף השאירו פרטים

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותכם

הדרך הנכונה לתכנון וניהול פיננסי לדור הבא

מומלץ עבורך
מדינת ישראל מחלקת הטבת מס של 40% עבור בני 60 +

בואו לבדוק את זכאותכם 

האם הכסף שלך מנוהל נכון?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

העתיד הכלכלי

לקבלת טיפים על חיסכון, השקעות, כלכלה פרקטית ועוד..

רוצה לגלות מהם סוגי ההשקעות האלטרנטיביות המתאימים לך?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הפייסבוק שלנו
להשוואה בין ניהול תיקים לפלטפורמת ההשקעה השונות

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הנצפים ביותר

לתכנון פיננסי מקצועי לעתיד הכלכלי שלך

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם