משיכת כספים מקופת גמל להשקעה – תנאים ותקנות

זמן קריאה 2 דקות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
משיכת כספים מקופת גמל להשקעה – תנאים ותקנות
Withdrawal of funds

קופת גמל להשקעה זוכה בשנים האחרונות למקום של כבוד בין שלל מוצרי החיסכון – ובצדק. מדובר במכשיר המספק לחוסכים שלל יתרונות, בדומה לאלו של קופת הגמל הרגילה, אך בנוסף גם אפשרות למשיכת הכספים בכל רגע נתון (באופן חלקי או מלא) וללא קנס פירעון מוקדם. לחילופין, חוסכים מעל גיל 60 יזכו לקבל את הכספים כקצבה הפטורה ממס. הנה כל מה שצריך לדעת על ההטבות והתנאים למשיכת כספים מקופת גמל להשקעה. 

קופת גמל להשקעה היא מוצר חדש יחסית שהושק לראשונה רק ב-2016 אבל זה לא מנע ממנה להפוך תוך מהרה לחלופה מבוקשת בקרב החוסכים. מדובר במכשיר חיסכון לכל טווח וכזה המאפשר לכל אדם, בכל גיל ובכל סטטוס, לפתוח קופה בבעלותו אליה הוא נדרש להפקיד סכום מינימלי (החל ממאה ש"ח) ובהמשך רשאי לבצע הפקדות שוטפות מדי תקופה או סכום כלשהו באופן חד פעמי עד לתקרה שנתית מצטברת בסך של כ-71 אלף ש"ח (הסכום המקסימלי עשוי להשתנות משנה לשנה). 

הכספים שנצברים בקופה מנוהלים על-ידי הגוף שנבחר, בהתאם למסלול ההשקעה שקבע החוסך – כללי, מנייתי או אג"ח – וברמות סיכון משתנות. עם זאת, לרשות העמית קיימת האפשרות לעבור בין מגוון המסלולים מבלי שיידרש לתשלום מס. לצד הגמישות באשר לגובה ותדירות ההפקדות, כמו גם באשר ליכולת לדלג בין המסלולים, גם מבחינת משיכת הכספים יש לחוסך מרחב בחירה כרצונו.

רוצים לשמוע עוד על משיכת כספים מקופת גמל להשקעה – תנאים ותקנות

למידע נוסף השאירו פרטים

איך ומתי אפשר לבצע משיכת כספים מקופת גמל להשקעה? 

הכספים בקופת גמל להשקעה נזילים ובהתאם המשיכה אפשרית בצורה הונית בכל רגע נתון (סכום חלקי או מלא באופן חד פעמי). בעת ביצוע משיכת הכספים החוסך יידרש לשלם מס רווחי הון בשיעור של 25%, כנהוג באפיקי השקעה אחרים. לעומת זאת, משקיעים שייבחרו להמתין עם המשיכה לאחר גיל 60 ייזכו לקצבה חודשית הפטורה מתשלום מס הכנסה כמו גם ממס רווחי ההון. במילים אחרות, מי שמייעד את הכספים לתקופת הפנסיה זוכה להטבות כלכליות משמעותיות שבהתאם יגדילו את גובה הקצבה נטו. 

לעומת זאת, בביטוח מנהלים וקרנות פנסיה ישנו מושג הנקרא "מקדם המרה" אלא שזה לא תקף לקופת הגמל וזו עובדת לפי מנגנון תשלום ייחודי הנקרא "אנונה". המשמעות היא שהחוסך בוחר לכמה שנים ייחלק את הכספים שנצברו עבורו. מנגד, חשוב לומר כי אם החוסך בחר בקבלת הכסף בצורת קצבה חודשית אין באפשרותו לבקש במהלך הדרך את יתרת הכספים באופן חד פעמי. כלומר, הבחירה הראשונה היא הקובעת את אופן התשלומים (משיכה מלאה או כקצבה).

מחפשים הזדמנויות השקעה ?

מה ההליך בפועל לבקשת משיכה?

כל חוסך שייבחר בכל רגע נתון למשוך את הכספים יידרש למלא את פרטיו בטופס "בקשת משיכת כספים" השייך לאותו גוף המנהל את קופת הגמל להשקעה. כמו-כן, יידרש להעביר צילום תעודת זהות ואישור ניהול חשבון לטובת העברת הכספים. במקרה בו חלילה החוסך נפטר, השארים ייזכו לקבל את מלוא הסכום שנצבר אלא שיידרשו למלא בהתאם מסמכי זיהוי נוספים. בדרך כלל, לאחר השלמת הליך הבקשה למשיכה, הכספים עוברים תוך 4 ימי עסקים ישירות לחשבון הבנק של העמית. 

חשוב לציין כי חוסך המבקש למשוך את הכספים בשל צורך מיידי כלשהו, יכול לבדוק אפשרות לקבלת זכאות להלוואה על חשבון קופת הגמל להשקעה בבעלותו מהגוף המנהל, וכך בעצם להימנע מקטיעת  רצף הקופה ולהמשיך להנות מהטבות המס ויתר היתרונות של הקופה.


בשורה התחתונה, קופת גמל להשקעה הינה כלי חיסכון אטרקטיבי לכל טווח זמן וכזו המגלמת יתרונות רבים העומדים לזכות העמית. עם זאת ועל אך היתרונות הרבים, בחירת הגוף המנהל את כספי הקופה קריטית והתשואה תלויה במידה רבה ביכולתו לייצר לעמית רווחים נאים. צוות המומחים שלנו עובד עם כל הגופים המובילים ובוחן מעת לעת את תשואות הקופות ואיכות הניהול וישמח לסייע לך בבחירת הקופה המנצחת שתעמוד לרשותך בכל טווח זמן שתבחר.

רוצים לשמוע עוד על תכנון פיננסי

למידע נוסף השאירו פרטים

שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

כתבות שיכולות לעניין אותכם

הדרך הנכונה לתכנון וניהול פיננסי לדור הבא

מומלץ עבורך
מדינת ישראל מחלקת הטבת מס של 40% עבור בני 60 +

בואו לבדוק את זכאותכם 

האם הכסף שלך מנוהל נכון?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

העתיד הכלכלי

לקבלת טיפים על חיסכון, השקעות, כלכלה פרקטית ועוד..

רוצה לגלות מהם סוגי ההשקעות האלטרנטיביות המתאימים לך?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הפייסבוק שלנו
להשוואה בין ניהול תיקים לפלטפורמת ההשקעה השונות

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הנצפים ביותר

לתכנון פיננסי מקצועי לעתיד הכלכלי שלך

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם