תיק השקעות מניב – קווים לדמותו

זמן קריאה 2 דקות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
תיק השקעות מניב – קווים לדמותו
Yield investment portfolio

במילים הפשוטות ביותר, תיק מניב הוא תיק השקעות המייצר הכנסות שוטפות לאורך כל תקופת ההשקעה, וזאת בניגוד לתיק השקעות רגיל שמייצר הכנסה בפועל, רק בזמן מימוש ההשקעה בתום תקופת ההשקעה. למי זה מתאים? מהם הנכסים בהם מושקעים כספי תיק ההשקעות ומהיכן מגיעות ההכנסות השוטפות לאורך תקופת ההשקעה? האם פרט להכנסות השוטפות יודע תיק כזה לייצר גם רווח הון בתום תקופת ההשקעה בגין מכירת הנכסים? על כך תוכלו לקרוא ממש כאן בשורות הבאות.

מהן השקעות מניבות?

ככלל, השקעה קלאסית היא השקעה המבוססת על רכישת נכס במחיר איקס ומכירתו באיקס פלוס, כלומר לקנות במחיר נמוך ולמכור במחיר גבוה. מרגע הקנייה ועד מעמד המכירה של הנכס עוברת תקופה הנקראת תקופת ההשקעה, שבמהלכה הרווח או ההפסד נותרים ברמת הפוטנציאל, עד שתבוצע מכירת הנכס בפועל. במקרה של השקעות מניבות, הדברים עובדים מעט שונה, כשהמשקיע נהנה מזרם של הכנסות שוטפות לאורך כל תקופת ההשקעה. מכירת הנכס ברווח היא עדיין אופציה והיא יכולה להוות גם שיקול מרכזי בבחירת הנכסים, אבל אם המוטיב המניב הוא הקו המנחה בהשקעה, ניטה לבחור דווקא נכסים שמייצרים הכנסות שוטפות נאות, גם אם בתום התקופה לא נרוויח ממכירת הנכס.

נכסים מניבים – לא רק בעולם הנדל"ן

את הקונספט של נכס מניב, מכירים רובנו מעולם השקעות הנדל ן. בעולם זה ניתן לרכוש נכס, להעמיד אותו להשכרה וליהנות מזרם קבוע של הכנסות בגין דמי שכירות מהנכס. זהו אכן אפיק מניב לגיטימי ואפילו אטרקטיבי ומייד נרחיב גם בעניינו. יחד עם זאת, תיק השקעות מניב לא יכול להתבסס אך ורק על נכסי נדל"ן ובפועל מרבית התיקים המניבים כלל לא כוללים השקעות נדל ן. אם כך, מהיכן מגיעות ההכנסות השוטפות? ובכן, משני מקורות מרכזיים:

דיבידנדים

חברות ציבוריות בישראל אמנם נמנעות מלשלם אותם לבעלי המניות, אבל בבורסות זרות אפשר למצוא לא מעט מניות אטרקטיביות שגם משלמות דיבידנדים שוטפים לבעלי המניות. דיבידנד הוא למעשה מכשיר לחלוקת רווחי החברה לבעלי המניות. כאשר החברה מרוויחה, היא מחלקת שיעור מסוים מהרווח כדיבידנד לבעלי המניות. בעלי מניות אלה נהנים לא רק מעליית ערך המניה, אלא גם מהכנסות שוטפות שמשלמת להם המניה בצורת דיבידנד.

אגרות חוב

אג"ח הן בהגדרה ניירות ערך שמשלמים תמורה שוטפת בצורת ריבית. כאשר אתם רוכשים אגרת חוב, אתם למעשה מעניקים הלוואה לגוף שהנפיק את האגרת. על האגרת מצוין הערך הנקוב שלה וכן החזרי הריבית ולעיתים גם הצמדה למדד, שאותם משלמת האגרת למחזיקי האג"ח על בסיס שוטף לאורך תקופת ההחזקה בה.

רוצים לשמוע עוד על תיק השקעות מניב – קווים לדמותו

למידע נוסף השאירו פרטים

אבל מה לגבי נדל"ן? האם לא ניתן לשלב גם השקעות נדל"ן בתיק השקעות כזה? ובכן, השקעות בנדל ן במסגרת תיק מניב מבוצעות לרוב על ידי השקעה דרך קרנות השקעה בנדל"ן ובנכסים, שיועדו מלכתחילה למטרות השכרה. פעילותן של קרנות אלה היא חדשה יחסית ולכן מרבית התיקים המניבים עדיין לא כוללים בתוכם רכיב של השקעות נדל"ן, אך זוהי בהחלט אפשרות לגיטימית ואטרקטיבית בתנאי שיודעים לעשות את זה נכון.

למי זה מתאים ומהן האפשרויות?

תיק השקעות מניב הוא אפיק סולידי בסיכון נמוך יחסית ומתאים במיוחד כאפיק השקעה לטווח הקצר ובמיוחד בתקופות בהן קיים קושי לייצר רווחי הון בשוק עם ריבית אפסית, בורסה יורדת, אג"ח בשפל ונדל"ן צולע. בתקופות כאלה אולי לא נזכה לראות עליות שערים חדות, אך נוכל ליהנות מהכנסה קבועה במזומן לחשבון הבנק. כמה הכנסות? ובכן, תשואה שנתית נטו בתיק כזה יכולה לנוע בטווח שבין 5% ועד 7% – תשואה נאה בכל מקרה ולבטח בתנאים של שוק רדום או יורד.

תיקי השקעות המבוססים על יצירת הכנסות שוטפות יכללו בדרך כלל תמהיל של מניות זרות המשלמות דיבידנדים ואגרות חוב המשלמות ריבית, כשתמהיל המניות והאג"ח (למשל 70/30 מניות/אג"ח) כמו גם סוגי האג"ח (חברות או ממשלתיות) יקבע את רמת הסיכון בתיק. ככלל, ישנן 5 אופציות שכיחות בתיקים מסוג זה ואלו הן: השקעה ישירה במניות דיבידנד, השקעה ישירה באג"ח, השקעה בקרנות סל זרות ממוקדות מניות דיבידנד, השקעה בקרנות סל זרות ממוקדות אג"ח והשקעה בקרן נאמנות המתמחה בהשקעה במניות דיבידנד.

מחפשים הזדמנויות השקעה ?

ובכל זאת, לא הכל ורוד

השקעה בתיק מניות מניב נחשבת לאטרקטיבית לאור זרם המזומן לחשבון הבנק לאורך כל תקופת ההשקעה, אבל היא גם לא נטולת סיכונים וחסרונות. כך למשל, הדיבידנדים יתומחרו בדרך כלל בחסר ביחס לתשואות הריאליות שעשתה המניה. כמו כן, ככל שערך המניה עולה, תשואת הדיבידנד שלה קטנה מחד והסיכון לירידת המניה עולה מאידך. לבסוף, הענקת הדיבידנד היא אינה התחייבות מוחלטת וחברות רבות מפחיתות או אפילו נמנעות מתשלום הדיבידנד כשרווחיהן יורדים.

בניית תיק מניב היא אופציה, שיכולה להיות נהדרת במצבים מסוימים ובמצבים אחרים פחות. צוות המומחים הפנסיוניים והפיננסיים שלנו ישמח לבחון את מידת ההתאמה של אפיק השקעה זה עבורכם ולסייע לכם בבניית התיק, שימקסם עבורכם את זרם ההכנסות השוטפות תוך שמירה על קרן ההשקעה ועל סיכון נמוך לכל אורך תקופת ההשקעה.

רוצים לשמוע עוד על תכנון פיננסי

למידע נוסף השאירו פרטים

שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

כתבות שיכולות לעניין אותכם

הדרך הנכונה לתכנון וניהול פיננסי לדור הבא

מומלץ עבורך
מדינת ישראל מחלקת הטבת מס של 40% עבור בני 60 +

בואו לבדוק את זכאותכם 

האם הכסף שלך מנוהל נכון?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

העתיד הכלכלי

לקבלת טיפים על חיסכון, השקעות, כלכלה פרקטית ועוד..

רוצה לגלות מהם סוגי ההשקעות האלטרנטיביות המתאימים לך?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הפייסבוק שלנו
להשוואה בין ניהול תיקים לפלטפורמת ההשקעה השונות

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הנצפים ביותר

לתכנון פיננסי מקצועי לעתיד הכלכלי שלך

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם