זיכוי מס ביטוח חיים – איך הדברים עובדים

זמן קריאה 2.5 דקות 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
זיכוי מס ביטוח חיים – איך הדברים עובדים
Life insurance tax credit

ביטוח חיים נמנה בין המוצרים החיוניים והנפוצים ביותר אך מעטים יודעים שהוא גם עשוי לזכות את המבוטח בהחזרי מס כנגד ההפקדות, זאת כחלק מהרצון לדרבן את הציבור להגדיל את הכספים הצבורים בחסכונות הפנסיוניים ובמוצרי הביטוח, בראשם פוליסת חיים. לאילו החזרים זכאים המבוטחים? מה ההבדל בין מעמד שכיר לעצמאי ואיך הדברים עובדים בפועל? התשובות לפניכם.

לא מעט מהלכים התניע משרד האוצר במהלך השנים על מנת לעודד את הציבור להגדיל את החסכונות הפנסיוניים כדי להבטיח מקור הכנסה יציב ליום שאחרי היציאה לפנסיה. אחת מהדרכים שזכתה להיענות הייתה תמריץ בדמות הטבות מס, המתורגמות לסכומי כסף משמעותיים בכיסי החוסכים. כחלק מכך, על-פי סעיף 45 לפקודת מס הכנסה, הוחלט כי גם מי שיפקיד כספים לקופות גמל או ביטוח חיים יהיה זכאי להחזר מס בשיעור של 25% מסך ההפקדות השנתי. 

אלא שעוד קודם לענייני המס, רצוי להבין מהו ביטוח חיים. למעשה מדובר בפוליסה "הקלאסית" והנפוצה ביותר בקרב הציבור, הנועדה לתת מענה כלכלי למשפחת המבוטח במקרה של פטירתו, חלילה, בטרם עת. עניין זה מייחד את פוליסת החיים בכך שהינה המוצר הביטוחי היחיד שאנו לא רוכשים עבור עצמנו אלא עבור בני המשפחה, מתוך הדאגה לעתידם. 

ובכן, במקרה של פטירת המבוטח זכאים המוטבים שבחר, לרוב בני משפחתו, לפיצוי כלכלי משמעותי שמטרתו למנוע היקלעות למצוקה כלכלית הנלווית לטרגדיה, בייחוד אם המבוטח היווה את מקור הפרנסה העיקרי של התא המשפחתי. המענק למשפחת המבוטח ניתן בצורת תשלומים חודשיים קבועים או כפיצוי חד-פעמי, וגובהו נקבע במסגרת הסכם הפוליסה לפי הסכום שבחר המבוטח לבטח עצמו, אך גם ביחס לגילו, סטטוס משפחתי, רמת הכנסה, מצב בריאותי וכיוצא בזה.

יש לציין כי גם במסגרת ביטוח משכנתא, הנהוגה כחלק מהליך רכישת דירה ונטילת משכנתא מאחד הבנקים, ניתן לקבל החזרי מס. למעשה, סוג ביטוח זה נכלל במסגרת ההגדרה הרחבה של ביטוח חיים ונועד לבטח את הלווים בפני מצב בו אחד מהם נפטר ואין יכולת לפרוע את יתרת ההלוואה, אז תישא חברת הביטוח בסילוק יתרת התשלום וכך תסיר מבן הזוג של הנפטר את העול הכלכלי.

רוצים לשמוע עוד על זיכוי מס ביטוח חיים – איך הדברים עובדים

מוזמנים לשלוח לנו הודעה

הציבור לא מודע לאפשרות לקבל החזרי מס מהמדינה

הטבת החזרי מס בגין הפקדות במסגרת ביטוח חיים אמנם מעוגנת בחוק אך כמעט ולא מוכרת בקרב המבוטחים, שכפועל יוצא לא מנצלים אותה ולמעשה מפספסים את הזכות לקבל כסף חזרה מקופת המדינה. באופן כללי, כל מי שמחזיק בביטוח חיים ומפקיד כספים מדי שנה עשוי להנות מהחזרי מס בגובה של עד 25% מהיקף ההפקדות – אלא שקיים שוני בין אופן החזרי המס הניתנים לעובדים שכירים לאלו העצמאיים. 

במקרה של שכיר, זיכויי המס נעשים באופן אוטומטי ונלקחים בחשבון בעת חישוב השכר במקום עבודתו. במידה והשכיר בוחר להפקיד את הכסף באופן עצמאי ובנפרד מתלוש השכר, יהיה עליו להגיש בקשה להחזרים מרשויות המס בגין אותן הפקדות עצמאיות לביטוח חיים. עניין זה תקף גם עבור עובדים במעמד עצמאיים, שיידרשו לגשת לפקיד השומה במשרדי מה הכנסה יחד עם טופס 106 ולהצהיר על אותן ההפקדות בגינן מבקשים החזרי המס. 

התקנות מגדירות תנאים ברורים לקבלת החזר מס. התקרה השנתית בגינה ניתן לזכות בהחזרי מס עומדת על כ-34 אלף ש"ח (הסכום עשוי להשתנות משנה לשנה), כלומר מעל סכום זה לא יהיה ניתן לקבל את החזרי מס בגובה של 25%. המשמעות היא שהרף המקסימלי לקבלת החזר עומד על 8 וחצי אלף ש"ח (25% מתוך 34 אלף ש"ח). עם זאת, תנאי זה תקף עבור כל פוליסת בודדת, כך שעבור משפחה המחזיקה בכמה פוליסת חיים, ההחזרים עשויים להצטבר לסכומים משמעותיים עוד יותר.

מחפשים הזדמנויות השקעה ?

איך מתבצע התהליך לקבלת ההחזר?

ראשית, עבור עובד שכיר שלא מבצע את ההפקדות במסגרת תלוש השכר, נדרש לקבל טופס 106 מהמעסיק המפרט את הכנסותיו השנתיות של העובד ובמקביל למלא טופס המהווה דוח שנתי. כמו כן, כדי להצהיר על אותן הפקדות יש לקבל מחברת הביטוח אישור שנתי עם מפרט ההפקדות שבוצעו במסגרת הביטוח באותה השנה. את מסמכים אלו מגישים לפקיד שומה.

חשוב לציין כי הבקשות להחזרי המס מוגשת ביחס לכל שנה בנפרד. פירוש הדבר הינו כי גם אם הנכם מחזיקים כבר מספר שנים בביטוח חיים, הבקשה להחזר תיעשה עבור כל אחת מהשנים ולא בקשה האחת המאגד אותן יחד. החזרים רטרואקטיביים ניתן לקבל עד 6 שנות המס האחרונות.

בצד זאת, יש לקחת בחשבון שבקשה להחזרי מס גוררת בדיקה כללית של סכומי המס ששילמתם במהלך כל השנה לצורך התחשבנות. עניין זה לא צריך להרתיע אך חשוב לדעת כי לעיתים רשויות המס מוצאות חובות ועשויות לגבות מכם תשלום כדי לסלק את החוב. 

לסיכומו של עניין, ביטוח חיים אמנם נועד בראש ובראשנה להעניק משענת כלכלית למשפחת המבוטח ולהסיר מעליהם את העול הכלכלי שעשוי להתלוות לטרגדיה, אך זו אינה גורעת מהיכולת לנצל את באופן מקסימלי את ההטבות שמגלמת הפוליסה בדמות החזרי המס. צוות המומחים שלנו עומד גם לרשותך וישמח לסייע בבחינת התנאים, הכנת המסמכים הנדרשים וליווי צמוד עד ניצול מיטבי של הטבות המס העומדות לרשותך וטרם נוצלו.

רוצים לדעת מה הכסף שלכם יכול לעשות ?

מוזמנים לשלוח לנו הודעה

שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

כתבות שיכולות לעניין אותכם

הדרך הנכונה לתכנון וניהול פיננסי לדור הבא

מומלץ עבורך
מדינת ישראל מחלקת הטבת מס של 40% עבור בני 60 +

בואו לבדוק את זכאותכם 

האם הכסף שלך מנוהל נכון?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

העתיד הכלכלי

לקבלת טיפים על חיסכון, השקעות, כלכלה פרקטית ועוד..

רוצה לגלות מהם סוגי ההשקעות האלטרנטיביות המתאימים לך?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הפייסבוק שלנו
להשוואה בין ניהול תיקים לפלטפורמת ההשקעה השונות

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הנצפים ביותר

לתכנון פיננסי מקצועי לעתיד הכלכלי שלך

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם