הרפורמה בביטוחי הבריאות הפרטיים

זמן קריאה 2.5 דקות 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
הרפורמה בביטוחי הבריאות הפרטיים
Private health

יש לכם פוליסות ביטוח בריאות פרטיות? הן עשויות להתגלות כמועילות ולעיתים אף להציל חיים.  יחד עם זאת, במידה ומדובר בפוליסות ותיקות, כלומר כאלו שרכשתם לפני שנת 2016, יכול להיות שאתם משלמים יותר מדי לחברות הביטוח. כדי להוזיל עלויות במאות ואלפי שקלים בשנה כדאי להכיר את הרפורמה בביטוחי הבריאות הפרטיים, בה יעסוק המאמר הבא.

להחזיר את הכוח לצרכנים

עד לשנת 2016, עת הוחלה הרפורמה של רשות שוק ההון, היה קשה מאוד להבין אם פוליסת ביטוח בריאות אחת טובה יותר מאחרת. המינוחים הרפואיים המורכבים, שלל הכיסויים, האותיות הקטנות, העלויות המשתנות – כל אלו גרמו לציבור להרים גבה ולבסוף לבחור פוליסה שנראתה הכי סבירה. כך חברות הביטוח נהנו מסביבה לא ממש תחרותית, מול צרכנים שלא יכולים להשוות בין מוצרים ולהבינם עד תום. 

הרפורמה בביטוחי הבריאות ביקשה לשנות את המצב ולהעניק לציבור הצרכנים את הכוח ההולם, כפי שצריך להיות בשוק פתוח ותחרותי. לפיכך הוחלו השינויים הבאים:

הפוליסה האחידה

אם יש לכם ביטוחי בריאות אתם בוודאי יודעים שישנם כיסויים אפשריים רבים, למשל כיסוי מחלות קשות, ביטוח אמבולטורי לרופאים מומחים ואבחנות, טיפולי שיניים, מימון תרופות שמחוץ לסל הבריאות, השתלות, ניתוחים בישראל, ימי אשפוז, רפואה מונעת ועוד. לפני רפורמת ביטוחי הבריאות הציעו לכם חבילה שלמה שכוללת הכל, ולאו דווקא בגלל נדיבותן של חברות הביטוח. למעשה, כמעט למחצית המחזיקים בפוליסות בריאות היו כפלי ביטוחים, שהובילו כמובן לתשלומים מיותרים, ועוד חלק גדול מהמובטחים שילם על פוליסות רחבות "ונהנה" מביטוחים שאינם דרושים מבחינת גיל, מצב רפואי וכדומה.

השינוי הגדול ביותר ברפורמה היה יצירת פוליסה אחידה ובסיסית המורכבת משלושה כיסויים: כיסוי תרופות שאינן בסל הבריאות, מימון השתלות וטיפולים מחליפי ניתוח בחו"ל, ומימון הוצאות ניתוחים בישראל כגון חדר ניתוחים, ימי אשפוז ושכר המנתחים. מכיוון שישנן פוליסות אחידות, ברורות, פשוטות ומובנות, הרי שהמשתנה היחיד הוא המחיר שמציעה כל חברת ביטוח על הפוליסה. הדבר מאפשר להשוות בין ההצעות בקלות ולבחור את המשתלמת ביותר, ומאידך מחייב את החברות להיות יותר תחרותיות ומפתות, כפי שצריך להיות בשוק חופשי.

רוצים לשמוע עוד על הרפורמה בביטוחי הבריאות הפרטיים

מוזמנים לשלוח לנו הודעה

התאמה אישית

ייתכן שאתם סבורים שהאחידות באה על חשבון האפשרות לתפור את הפוליסה שמתאימה בדיוק לצרכים הבריאותיים, לגילאי המבוטחים וכדומה. אבך ההיפך הוא הנכון. ראשית, אפילו אם נסתכל על הפוליסות האחידות נראה שאין חובה לבחור בכל שלושת הכיסויים הבסיסיים אלא רק באחד או שניים מהם, מה שמאפשר הוזלה של המחיר והתמקדות רק בביטוחים שבאמת נדרשים. 

שנית, החברות עדיין מציעות שורה ארוכה של כיסויים נוספים, בדומה לאלו שהוזכרו לעיל. רק שעכשיו במקום להיות מחויבים לפוליסה שכוללת הכל אתם יכולים לקנות כל כיסוי בנפרד. זאת אומרת שתוכלו לבחור רק את הכיסויים שאתם באמת צריכים ולהקטין מצבים של כפל ביטוחים. 

שינויים בפרמיות ובתנאים

בהתאם לרפורמה שיצאה לדרך לפני כ- 5 שנים, הפוליסות שמציעות חברות הביטוח יכולות להשתנות לאורך זמן. הפרמיות והתנאים אמנם נשארים קבועים אבל מחייבים את החברות רק לשנתיים. זאת לעומת המצב הקודם בו הכיסויים, התנאים והפרמיות נותרו קבועים לשנים רבות. לכאורה, אלו אינן בשורות טובות לציבור הצרכנים שיוצא נפסד מבחינת וודאות העלויות וההתאמה לטווח הארוך. בפועל, השינוי בוצע לאור היכרות מצוינת של רשות שוק ההון עם עולם ביטוחי הבריאות, ויש בו היגיון רב עבורכם.

היתרון טמון בכך שבכל ענפי הרפואה מתחוללים שינויים מהירים ברמת החומרים, המכשור, טכנולוגיות האבחון, הטכניקות הניתוחיות וכדומה. אם יש לכם פוליסה שאינה משתנה לטווח ארוך, אתם לא נהנים מהשינויים הללו ולמעשה מקבלים מימון לטיפולים רפואיים פחות אופטימאליים. אבל אם הפוליסה יכולה להשתנות, ואם מדובר בשוק תחרותי ובר השוואה עם כוח לצרכן, הרי שיש אינטרס לחברת הביטוח להציע את הטיפולים היותר טובים בשוק ולהגיב באופן מהיר לתמורות בענפי הרפואה.

אולי אתם חוששים מכך שתמצאו את עצמכם עם פוליסה שהפכה פתאום לנורא יקרה, אבל הסירו דאגה: לפי הרפורמה מותר לחברה להעלות את התעריף פעם אחת בשנתיים בשיעור של עד עשרים אחוז או עד עשרה שקלים, מה שיותר גבוה. אם היא תרצה להעלות את התעריף מעבר לכך עליה לקבל מכם אישור חתום.

מחפשים הזדמנויות השקעה ?

השוואה קלילה

כפועל יוצא משינויי הרפורמה ניתן כיום להיעזר במחשבוני ביטוח בריאות, למשל באתר של רשות שוק ההון. מדובר במחשבונים פשוטים מאוד שבהם רק מזינים את גיל המבוטח ואת הפוליסה הרצויה (אחד עד שלושה כיסויים בסיסיים), ומייד מקבלים טבלה של הצעות מחברות הביטוח מהנמוכה לגבוהה. לכך מצטרף ציון "מדד שירות" לכל חברה המשקף את שביעות הרצון של לקוחותיה שהינם בעלי נתונים דומים לאלו שהזנתם. למשל המדד משקף את מהירות  המענה לפניות, הנטייה להמליץ על החברה, שיעור תשלום התביעות, זמן הטיפול בהן וכדומה. השילוב בין התעריפים ומדד השירות מאפשר להבין בקלות מהי ההצעה הכי טובה.

להתחיל לחסוך!

שווה לנצל את רפורמת ביטוחי הבריאות לצורך הוזלת תשלומים, מניעת כפל ביטוחים והתאמה אישית של הכיסויים. יחד עם זאת, לעיתים קיימים שיקולים יותר מורכבים המצריכים היכרות טובה עם ביטוחי הבריאות הפרטיים ועם שוק הביטוח בכלל. לכן אנו מציעים לכם לפנות אל המומחים שיבחנו את מכלול הביטוחים הקיימים ויבינו אם קיים כפל ביטוחי, אילו רכיבים ניתן לשפר, מה אפשר להוזיל ועוד. לאור הבדיקה יסופקו המלצות מותאמות אישית ואף הצעות יותר אטרקטיביות ומוזלות מאלו המוצעות בדרך כלל לציבור הפרטי.

רוצים לדעת מה הכסף שלכם יכול לעשות ?

מוזמנים לשלוח לנו הודעה

שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

כתבות שיכולות לעניין אותכם

הדרך הנכונה לתכנון וניהול פיננסי לדור הבא

מומלץ עבורך
מדינת ישראל מחלקת הטבת מס של 40% עבור בני 60 +

בואו לבדוק את זכאותכם 

האם הכסף שלך מנוהל נכון?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

העתיד הכלכלי

לקבלת טיפים על חיסכון, השקעות, כלכלה פרקטית ועוד..

רוצה לגלות מהם סוגי ההשקעות האלטרנטיביות המתאימים לך?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הפייסבוק שלנו
להשוואה בין ניהול תיקים לפלטפורמת ההשקעה השונות

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הנצפים ביותר

לתכנון פיננסי מקצועי לעתיד הכלכלי שלך

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם