שירותי ברוקראז-מסחר בין משקיעים ובין חברות בזמן אמת

זמן קריאה 4 דקות 

שירותי ברוקראז-מסחר בין משקיעים ובין חברות בזמן אמת
Brokerage services - trading between investors and companies in real time

ברוקר הינו גורם מוסמך מטעם הבורסה לניירות ערך (הנקרא "חבר בורסה") לביצוע פעולות עבור הסוחרים. למעשה, כל ברוקר מתפקד כחוליה המתווכת בין שידור עסקה מצד הסוחר לבין קליטתה בשרתי הבורסה. שירות הברוקראז' כרוך בעלויות ואלה משתנות מחברה אחרת לאחרת וביחס לצרכי הסוחר, כדוגמת מהירות ביצוע הפקודות, היקפם, מכשירי ההשקעה וכיוצא בזה. רוצים לדעת יותר? הנה מאמר עם כל מה שחשוב לדעת על שירותי ברוקראז ומהם השיקולים שיש לקחות לפני ההתקשרות עם הברוקר.

משקיעים רבים אמנם פחות מודעים לכל המתרחש מאחורי הקלעים של ביצוע הוראות מסחר אך שירותי ברוקראז' מהווים את הבסיס שבאמצעותו ניתן לבצע פעולות בבורסה. חברת הברוקראז' היא למעשה מוסד פיננסי המהווה את הצינור המתווך בין הסוחר לבורסה, המשמעות היא שכל שידור הוראה מצד הסוחר באשר לקנייה ומכירת מכשירים פיננסיים, עוברת קודם דרך הברוקר והוא זה האחראי לקליטתן וביצוען בפועל במערכות הבורסה.

כל ברוקר מוגדר כ"חבר בורסה" שהוסמך ע"י הבורסה לניירות ערך, ורישיון זה מקנה לו את אפשרות לתפקד כמתווך לביצוע עסקות. כאשר המשקיע, פרטי או מוסדי, מבקש למכור או לקנות כל מכשיר פיננסי (ניירות ערך, אגרות חוב, נגזרים וכיוצא בזה) הוא חייב לעשות זאת דרך ברוקר. במילים אחרות, ללא התקשרות עם ברוקר לא ניתן לשדר הוראות מסחר באופן עצמאי. 

כיום רבות מהחברות המציעות פלטפורמות מסחר משמשות גם כחברי בורסה, כלומר הן גם אלה המספקות שירות ברוקראז' כך שכל פעולה המתבצעת במסגרת אותה מערכת המסחר עוברת באופן אוטומטי לשרתי הבורסה. אם עד כה זה נשמע כמו רק עניין טכני, תופתעו לגלות כי מדובר באלמנט חשוב מאין כמוהו עבור המשקיעים ועשוי להשפיע במידה רבה על יכולות המסחר. 

הסיבות שברוקר מהווה את החוליה החשובה ביותר עבור כל משקיע אקטיבי

ראשית, אם בעבר רק סוחרים אמידים וגופים גדולים היו נהנים מגישה לברוקרים ודרכם לשווקים הסחירים, כיום המצב שונה. הקידמה הטכנולוגית הובילה לכך שכל סוחר יכול לפתוח חשבון אצל חברת ברוקראז' ולקבל שירותי מסחר בעלויות אטרקטיביות יותר ביחס לאלה הנגבות בבנקים. עם זאת, קיימים הבדלים בין חברת שירותי ברוקראז אחת לאחרת ופערים אלו עשויים להשפיע במידה רבה על יכולות המסחר של המשקיע. 

כאשר סוחר מתקשר עם חברת ברוקראז' הוא לרוב עושה שימוש גם במערכת המסחר שלה (אם כי מדובר בשני מוצרים נפרדים) אלא שמערכות אלה שונות מאחת לאחרת במהירות התגובה בעת שידור עסקה, איכות וזמני אמת של ציטוטי שערי מניות, אפשרויות לביצוע פעולות מתוחכמות ויתר האלמנטים המשפיעים על יכולות וכלי המסחר העומדים לרשות המשקיע. עם זאת, ברוקר המספק כלי מסחר מתקדמים מתאים בעיקר לסוחרים אקטיביים המבצעים מספר פעולות יומיות ופרמטר מיידיות שידור העסקה מהווה עבורם עניין קריטי. 

מנגד, סוחרים המבצעים פעולות בתדירות נמוכה יותר, מהירות התגובה ויתר הפרמטרים אמנם נותרים חשובים אך במידה פחותה ביחס לסוחר עם פעילות תדירה. חשוב לציין כי מערכת המסחר למעשה משקפת את איכות שירותי הברוקראז' של החברה מבחינת פרמטרים של מיידיות שיגור ההוראה, ביצוע מסת הוראות מכירה\קנייה בו זמנית וכיוצא בזה.

רוצים לשמוע עוד על שירותי ברוקראז-מסחר בין משקיעים ובין חברות בזמן אמת

למידע נוסף השאירו פרטים

איך בוחרים חברת ברוקראז' מנצחת?

בחירת חברה המספקת שירותי ברוקראז' דורשת מכל סוחר לבחון מספר קריטריונים עיקריים כדי להבטיח שיזכה לשירות וזמינות ללא פשרות לצד עמלות פעולה הוגנות: 

ביטחון ויציבות – על פי החוק, כל ברוקר נדרש כאמור להחזיק ברישיון חבר בורסה מטעם הרשות לניירות ערך כדי לשמש כגורם מוסמך המתווך את ההוראות שמשדר הסוחר לשרתי הבורסה. מלבד זאת, רצוי שהברוקר יהיה גוף פיננסי גדול, וותיק ויציב, זאת כדי להבטיח שכספי המסחר נמצאים באחריות מוסד בעל מוניטין חיובי, כדוגמת בית השקעות.

עמלות ועלויות הוגנות – שירותי הברוקראז' מבוססים על עמלות קנייה ומכירה הנגבים מהסוחר ואלה נקבעות ברוב המוחלט של המקרים כאחוז מסוים מהיקף העסקה. כלומר, אם סוחר מבצע רכישה של ניירות הערך בסכום גבוה, העמלה שיישלם תהיה גבוהה בהתאם. לצד זאת, כל ברוקר קובע גם עמלת מינימום כך שגם במקרה בו חישוב אחוז העמלה מהיקף העסקה שביצע הסוחר אינו מגיע לרמה זו, עדיין יגבה מהסוחר עמלת המינימום.

לצד זאת, חשוב לבחון את כל מכלול העמלות שכן אלה לעיתים שונות ביחס למכשיר פיננסי. כך למשל, קנייה\מכירה של נייר ערך לא בהכרח תהיה כרוכה בעמלה הזהה לביצוע רכישה של אופציה או קרן מסוימת. כמו כן, יש לברר מראש האם החברה גובה עמלות לא הוגנות בדמות דמי משמורת, עמלת ביטול הוראה ויתר העלויות שנועדו לחלץ מהסוחר כספים שלא בצדק. זכרו כי כל עמלה שוחקת במידה מסוימת את פוטנציאל התשואה על ההשקעה ולכן רצוי להתמקח על גובה העמלות. לא פעם תיווכחו לדעת שיש לכך השפעה. 

נגישות מלאה למערכת המסחר – משקיעים אקטיביים נדרשים לנגישות מוחלטת למערכת המסחר מכל מקום ובכל זמן. בשל כך, חשוב לוודא האם מערכת המסחר של הברוקר נתמכת גם במכשיר הנייד והאם ישנה אפשרות לביצוע הוראות טלפוניות באמצעות נציג היושב בחדר מסחר של החברה. אלמנט זה מקבל חשיבות יתרה כאשר מדובר במשקיע יומי, כלומר סוחר המבצע מספר רב של פעולות במסגרת יום המסחר.

שירות לקוחות ללא פשרות – ברגע שמדובר במסחר בבורסה, שירות לקוחות ומענה יעיל ומיידי הם ללא ספק פרמטרים שיש לקחת ברצינות כחלק ממכלול השיקולים. המשמעות היא שמערך שירות הלקוחות של החברה נדרש למנות אנשי מקצוע מיומנים, כאלו המסוגלים לסייע בעת תקלה בביצוע פעולה כזו או אחרת באופן אפקטיבי ותוך זמן קצר ככל הניתן. 

כידוע, שוק ההון דינאמי ועתיר שינויים כך שמענה מידי מצד שירות הלקוחות הוא פרמטר חשוב מאין כמוהו, שכן לעיתים קרובות תזמון ביצוע הפעולה הם גורם מכריע על הצלחת ההשקעה. בצד זאת, יש לצפות מאנשי השירות של הברוקר שיחזיקו בניסיון בשוק ההון, ידברו את השפה והמונחים המקצועיים ויכירו את הניואנסים של השוק. בצד אלו, יש לוודא כי שירות הלקוחות זמין גם בשעות מסחר של שווקים בחו"ל, אם הסוחר פעיל בהם.

מחפשים הזדמנויות השקעה ?

מערכת מסחר נוחה ומתקדמת –  ממשק המסחר נדרש להיות נוח לתפעול וכזה המספק את כל המידע הרלוונטי הנדרש עבור המשקיע כדי לבצע את העסקה בצורה אפקטיבית. ישנן מערכות עשירות במידע ונתונים וכאלה המספקות בסיס נתונים צר יותר – אלו ניתנים לבחירת הסוחר בהתאם לצרכיו.

כמו-כן, מערכות מסוימות מאפשרות ביצוע פעולות בסיסיות בלבד – קנייה ומכירה, כאשר מערכות מתוחכמות יותר כוללות אפשרויות לביצוע הוראות מתקדמות המבוססות על טריגר כלשהו שהגדיר המשקיע. כך לדוגמה, ניתן לבצע פקודת 'Stop Loss' המיועדת לבלום הפסד כאשר מחיר הנכס בו מחזיק המשקיע מתקרב לנקודה שהוא הגדיר מראש. כמו-כן, פקודת Take Profit המגדירה מראש שער שכאשר הנכס נוגע או חוצה אותו – הנכס נמכר באופן אוטומטי. 

זירות ומכשירי השקעה – חלק מהפלטפורמות הן ייעודיות ומוגבלות למסחר מקומי, כלומר השוק הישראלי ובהתאם גישה רק למכשירי השקעה הנסחרים בבורסה בת"א. מנגד, ישנן מערכות מסחר עם אופציה לסחור גם בשווקים זרים, בעיקר זירות המסחר בארה"ב ואירופה, ואלה מתאימות לסוחרים המבקשים לנצל הזדמנויות השקעה מעבר לים בכלל מכשירי ההשקעה הסחירים. 

ראוי לציין כי לטובת מסחר בחו"ל נדרש המשקיע להמיר כספים לפי המטבע הרלוונטי לשוק בו סוחר, ולקחת בחשבון שהעמלות במסגרת ביצוע פעולות בבורסות חו"ל נקבעות לפי המטבע הרלוונטי ויקרות הרבה יותר ביחס לעמלות על ביצוע פעולות במסגרת הבורסה המקומית. 

בשורה התחתונה, שירות ברוקראז' אמנם עשוי להישמע כעניין טכני בלבד אך כפי שהוסבר במאמר זה, מדובר באלמנט עם חשיבות גבוהה עבור כל סוחר עצמאי הנדרש לבחון את הברוקר ביחס למכלול ההיבטים והצרכים הסלקטיביים – מיידיות ומהירות ביצוע הפקודות, הצגת נתונים פיננסיים וכיוצא בזה, זאת כמובן לצד העלויות הכרוכות בביצוע פעולות. אם הינך מתעניין במסחר עצמאי ונדרש לשירות חברת ברוקראז' שתענה על צרכייך באופן מיטבי, המומחים הפיננסיים שלנו פועלים מול חברי הבורסה הגדולים בישראל וישמחו לסייע בבחירת חברת הברוקראז' התואמת את דרישותייך באופן מקסימלי, זאת במטרה להבטיח שתזכה לחווית מסחר מתקדמת, נוחה ויעילה.

רוצים לשמוע עוד על שירותי ברוקראז-מסחר בין משקיעים ובין חברות בזמן אמת

מוזמנים לשלוח לנו הודעה

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותכם

הדרך הנכונה לתכנון וניהול פיננסי לדור הבא

מומלץ עבורך
מדינת ישראל מחלקת הטבת מס של 40% עבור בני 60 +

בואו לבדוק את זכאותכם 

האם הכסף שלך מנוהל נכון?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

העתיד הכלכלי

לקבלת טיפים על חיסכון, השקעות, כלכלה פרקטית ועוד..

רוצה לגלות מהם סוגי ההשקעות האלטרנטיביות המתאימים לך?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הפייסבוק שלנו
להשוואה בין ניהול תיקים לפלטפורמת ההשקעה השונות

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הנצפים ביותר

לתכנון פיננסי מקצועי לעתיד הכלכלי שלך

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם