השקעות מניבות כסף- איפה הכי כדאי להשקיע את הכסף שלך

זמן קריאה 4 דקות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
השקעות מניבות כסף- איפה הכי כדאי להשקיע את הכסף שלך
Investments make money - where is the best place to invest your money

עידן הריביות הנמוכות בעשור האחרון הפך את הפיקדונות הבנקאיים לכמעט ולא רלוונטיים עבור משקיעים רבים שתרים אחר הזדמנויות השקעה חלופיות עם פוטנציאל תשואה גבוה יותר. בשנים האחרונות עולם ההשקעות התפתח ועבור המשקיעים נפתחו אפיקים ומכשירי השקעה מעניינים. הנה כמה אפשרויות השקעה אטרקטיביות עם פוטנציאל תשואה גבוה שרצוי לקחת בחשבון לפני שאתם מחליטים איפה להשקיע את הכסף.

התשובה לשאלה הנפוצה "איפה הכי כדאי להשקיע את הכסף" נתקלת בשנים האחרונות באינספור הצעות ואופציות השקעה הפתוחות בפני המשקיע במטרה לייצר רווח כלכלי. עם זאת, חוסר הידע לצד החששות להפסיד את כספי החיסכון מרתיע רבים לעשות את הצעד ולהשקיע את הכספים באחת מהאפשרויות העומדות בפניהם. 

השאלות שחייבים לשאול לפני שבוחרים אפיק השקעה

ראשית, כדי להימנע מטעויות כל משקיע נדרש בראש ובראשנה לסמן מטרות ולהגדיר את היעד של ההשקעה. כשמבינים את המטרה לשמה נועדו כספי ההשקעה, הבחירה באפיק ההשקעה המתאים ביותר נראית פשוטה הרבה יותר. כך לדוגמה, חיסכון המיועד לשפר את הרווחה הכלכלית בתקופת הפנסיה בעוד עשרות שנים, מתנהל באופן שונה לחלוטין מחיסכון לטווח קצר המיועד למימוש צורך מיידי כמו שיפוץ נכס או נופש בחו"ל. 

כמו כן, חשוב גם להגדיר את מידת הנזילות הרצויה, כלומר עד כמה חשוב שתהיה לרשות המשקיע האפשרות למשוך את כספי ההשקעה בכל עת. אלמנט נוסף שיש לבחון נוגע בסכום הכסף הפנוי להשקעה – האם מדובר בעשרות, מאות או מיליוני שקלים. כך למשל, השקעה של עשרות אלפי שקלים לא פותחת בפני המשקיע אפשרות לרכישת נכס נדל"ן שיניב תשואה והאופציות מצומצמות יותר, בעיקר בדמות מכשירי וקופות חיסכון בשוק ההון. 

יתרה מכך, רמת הסיכון היא פרמטר שנדרש להגדיר ביחס לצרכי ופרופיל המשקיע. בעולם ההשקעות ישנה סקאלה של רמות סיכון, החל מהשקעה בנכס סולידי, כדוגמת אגרות חוב ממשלתיות, או לחילופין השקעה במניות הנחשבת כבעלת רמת סיכון גבוהה יחסית. מי שמחפש לאזן בין רמות הסיכון השונות נדרש לפזר את כספי ההשקעה במספר אפיקים.

יש לי סכום כסף נזיל להשקעה, איך להשקיע ומהן האופציות

סביבת הריבית האפסית שמאפיינת את כלכלות העולם מזה עשור תומכת במגמת העליות בשוקי ההון וזו אחת הסיבות העיקריות לשבירת השיאים העקבית שמציגים המדדים המובילים מסביב לעולם בשנים האחרונות. סביר להניח כי כל עוד העלאת הריבית אינה נראית באופק, שעל-פי ההערכות זה המצב המסתמן, לא מן הנמנע כי המכשירים הפיננסיים החשופים לשוק ימשיכו להנות מרוח גבית ולהוות מוקד משיכה עבור משקיעים רבים הרואים בהם אופציית השקעה אטרקטיבית, ובצדק יש לומר. 

מכשירי ההשקעה בשוק ההון מתאימים עבור כל פרופיל של משקיע, וותיק וחדש כאחד, שכן ישנם מכשירי השקעה שלא דורשים היכרות מוקדמות עם השוק ומאפשרים למשקיע להיות פאסיבי אך במקביל גם להנות מהתשואות הפוטנציאליות שההשקעה תניב. 

מנגד, רכישת ניירות ערך סלקטיבית על-ידי המשקיע עצמו דורשת היכרות מעמיקה עם עולם ההשקעות ואינה כמובן מתאימה למשקיעים שלא מכירים את חוקי המשחק בשוק ההון. בעניין זה ראוי לציין כי גם אם אינכם מודעים לכך, כספי הפנסיה שלכם מושקעים ברובם ע"י הגוף המנהל בשוקי ההון, אם כי בפיזור רחב וברמת הסיכון שבחרתם במעמד פתיחת החיסכון הפנסיוני.

רוצים לשמוע עוד על השקעות מניבות כסף- איפה הכי כדאי להשקיע את הכסף שלך

למידע נוסף השאירו פרטים

סוגי מכשירי ההשקעה בשוק ההון – ולמי זה מתאים

קופת גמל להשקעה – מדובר במוצר חדש יחסית שהושק בשנת 2016 כחלק מהמהלך של המדינה לעודד את הציבור להגדיל את חסכונותיו והפך במהרה למכשיר השקעה אטרקטיבי המיועד לכל טווח זמן – ובהתאם גם לכל מטרה. הייחודיות של מוצר זה טמונה בשילוב שבין הנזילות המיידית של הכספים, מגוון מסלולי השקעה הנעים על גבי כל סקאלת רמות הסיכון, הטבות מס (פטור מלא מתשלומי מס רווח הון בשיעור של 25% עבור מי שימשוך את הכספים כקצבה חודשית החל מגיל 60), דמי ניהול נמוכים ביחס לחלופות ועוד מספר אלמנטים שהופכים אותו לפופולרי.

בקופת גמל להשקעה החוסך אינו נדרש כאמור להיות אקטיבי אלא בוחר את מסלול ההשקעה ורמת הסיכון במעמד הקמתה והגוף המנהל הוא זה המקבל לידיו את המושכות בכל הקשור לניהול ההשקעות בקופה. חשוב לציין כי במכשיר זה לחוסך קיימת גמישות מלאה במעבר בין מסלולי השקעה שונים, זאת מבלי שהדבר ייחשב כאירוע מס בגינו נדרש לשלם.עם זאת, יש לציין כי בקופה זו ישנה הגבלה על סכום ההפקדה מצד החוסך – עד כ-71 אלף ש”ח בשנה קלנדרית. 

למי זה מתאים? למשקיעים בעלי אופק קצר או בינוני שהכספים שצברו "שוכבים" בעו"ש. כמו-כן, עבור חוסכים לטווח ארוך המעוניינים ביצירת תוספת לקצבת הפנסיה העתידית שלהם.

פוליסת חיסכון – בשנים האחרונות זוכה פוליסת החיסכון למקום של כבוד בין שלל כלי חיסכון. מדובר למעשה באפיק השקעה בשוק ההון הנמצא תחת פיקוח רשות שוק ההון ומנוהל על-ידי חברות הביטוח וגופי ההשקעה. פתיחת הפוליסה מחייבת הפקדה חד-פעמית של סכום כסף התחלתי שבוחר החוסך כאשר במהלך כל תקופת פעילות החיסכון, שנתונה לבחירתו של החוסך, הינו רשאי ע"פ שיקול דעתו וללא התחייבות כלשהי, לבצע הפקדות נוספות שיזרימו מעת לעת כספים שייצברו בפוליסה ועשויים להניב תשואה. 

הכספים באפיק זה מושקעים גם הם בשוק ההון אם כי ניתן גם לקבוע כי אלו ינותבו להשקעה בנכסי השקעה לא סחירים וללא קורלציה לתנועת השוק (קרנות השקעה פרטיות, נדל"ן מניב וכיוצא בזה), במסלול ורמות סיכון משתנות. הכספים שנצברים בפוליסה נזילים בכל רגע נתון למשיכה חלקית או מלאה. גם מכשיר השקעה זה מאפשר לחוסך השקעה של כסף בסכומים משתנים תוך מעבר מסלולים מבלי שהדבר ייחשב כאירוע מס. 

נוסף על כך, בפוליסה מתקיימת דחייה מובנת של תשלום מס רווח הון למועד המשיכה, אפקט המייצר ריבית דה-ריבית עבור החוסכים ומגדיל את פוטנציאל הרווח. יתרונות אלו מבססים את מעמדה של פוליסת החיסכון כאופציית השקעה מועדפת המתפקדת כרשת ביטחון כלכלית. 

למי זה מתאים? בדומה לקופת גמל להשקעה, גם הפוליסה מיועדת למי שמבקש להקצות כסף להשקעה בטווח הקצר או הארוך לכל מטרה. 

קרן נאמנות – מכשיר פיננסי המהווה אלטנרטיבה פופולרית עבור ציבור המשקיעים המחפשים השקעה נזילה במגוון אפיקים בשוק ההון, בעיקר מניות ואגרות חוב. למעשה כל מנהל קרן נאמנות משקיע בהתאם לתשקיף ומדיניות הקרן, המפורסמת לציבור המשקיעים וקובעת באילו נכסים יושקע הכסף, אופן הפיזור ובאיזו רמת סיכון. כדי להשקיע נדרש לרכוש יחידות באותה קרן כאשר ביחס אליהן יתקבלו הרווחים העתידיים שתשיא הקרן, אם אכן יהיו כאלה. 

מדובר כאמור בהשקעה נזילה המאפשרת לחוסך לקבל את כספו (תלוי בביצוי הקרן ובערך שיצרה עד ההחלטת המשיכה) אלא שבניגוד לשתי אופציות ההשקעה הקודמות, אם החליט המשקיע לעבור בין קרן נאמנות אחת לשנייה הוא יחוייב בתשלום מס על הרווחים שנצברו. אלמנט נוסף שחשוב לציין הינו שדמי הניהול שגובה הקרן ברוב המקרים גבוהים יחסית ביחס לחלופות ההשקעה בשוק.

למי זה מתאים? למשקיעים המחפשים השקעות כסף בסכומים נמוכים או גבוהים בשוק ההון דרך מנהלי השקעות מקצועיים. גם במקרה זה הכסף נזיל בכל עת. במכשיר זה ישנה חשיבות יתרה לבחון את מוניטין וותק מנהל הקרן כמו גם את ביצועי העבר שעשויים להעיד על יכולות הניהול.

תעודות סל – מכשיר פיננסי הדומה במידה רבה לקרן הנאמנות אך במקרה זה יכולות הניהול של מנהל התעודה אינם עומדים במבחן מאחר והמכשיר עוקב אחר ביצועי מדד כלשהו (למשל מדד ת"א 35 או S&P500). מנהל תעודת הסל רוכש בפועל את המניות או אגרות החוב הנכללות במדד שנבחר באופן זהה למשקלן, וכך בעצם מתחקה אחר הביצועים שאותם נכסי השקעה משיגים על פני תקופת ההשקעה. סכום ההשקעה בתעודת סל בדרך כלל החל מכמה אלפי שח בודדים. 

למי זה מתאים? כל משקיע פאסיבי המחפש נזילות של כספי ההשקעה ורואה במדד כלשהו – בארץ, בחו"ל ובסקטור מסוים – כפוטנציאל ליצירת ערך. חשוב לומר כי מכיוון שהשחשיפה במכשיר זה היא למדד מסוים, ישנו פיזור רחב המקטין באופן יחסי את רמת הסיכון. 

תיק השקעות בניהול אישי – השקעה במכשיר זה דורשת סכומים של מאות אלפי שקלים כתנאי אך התמורה המתקבלת היא למעשה שמנהל תיקי השקעות מוסמך בעל רישין ניהול תיקים מטעם גוף מוכר ינהל עבורכם את תיק ההשקעות בהתאמה אישית לתמהיל ההשקעות ופרופיל הסיכון שבחרתם. 


למי זה מתאים? לבעלי אמצעים המחזיקים בכמה מאות אלפי שקלים נזילים המקשים לייעד אותם להשקעה בשוק ההון. בפתרון השקעה זה ישנה חשיבות עצומה לבחינת טיב הניהול של הגוף הנבחר, שכן הוא זה שיכריע לבסוף האם הכסף להשקעה יניב עבורכם תשואה – ובאיזו גובה.

מחפשים הזדמנויות השקעה ?

להשקיע מחוץ לבורסה

אמנם זירת ההשקעות הפופולרית כיום בקרב המשקיעים היא ללא ספק שוק ההון אך גם אי אפשר להתעלם מהמגמה שתופסת תאוצה בשנים האחרונות בדמות עולם ההשקעות האלטרנטיביות. תחום השקעות זה נועד לענות על הצורך המתבקש בגיוון תמהיל ההשקעות בנכסי השקעה המנוטרלים מתנודות השווקים, המסוגלים לייצר תשואה עודפת גם מול מצב שוק קיצוניים.

תחום ההשקעות האלטרנטיביות מציע סקאלה רחבה של אפיקי השקעה אטרקטיביים בלתי סחירים למשקיעים כדוגמת השקעה בקרנות נדל"ן (יזמות, מניב, חוב וכיוצא בזה), הלוואות חברתיות (Peer to Peer), קרנות גידור, קרנות פרייבט אקוויט , חברות היי-טק וביומד פורצות דרך, מיזמי תשתיות ואנרגיה, ושאר מגזרי פעילות משגשגים שהיו עד השנים האחרונות כאמור מתחת לרדאר מבחינת חשיפה להשקעה. 

ההשקעה באותם אפיקים אלטרנטיביים דורש בדרך כלל מהמשקיע להעמיד סכום התחלתי של מאות אלפי שקלים, שכן רף הכניסה מעט גבוה ביחס לחלופות האחרות שפורטו לעיל. עם זאת, ראוי לציין כי מדובר במוצרי השקעה שמוכיחים עצמם בשנים האחרונות, לפחות עד כה, ונותנים מענה למשקיעים מתוחכמים המחפשים לפזר את כספי ההשקעה בצורה רחבה גם לנכסים שלא מושפעים בהכרח ממצב השווקים.

למי זה מתאים? סכום ההשקעה ההתחלתי באפיקים האלטרנטיביים מסתכם לרוב במאות אלפי שקלים ובמקרים מסוימם מדובר במכשירי השקעה המיועדים למשקיעים המוגדרים כ"כשירים" (משקיעים אמידים העונים על מספר תנאים) בלבד, אלא שתחום זה מספק בשנים האחרונות פתרון אידיאלי לצורך המתבקש של פיזור השקעות רחב והתאמת תיק ההשקעות למציאות המשתנה. 

בשורה התחתונה, איתור השקעות מניבות כסף הן קודם כל תוצאה של שיקולי ההשקעה שצריך לערוך המשקיע בהתאם לצרכיו ואופיו – רמת ההבנה בשוק, הסיכון שמוכן לקחת, מטרת ההשקעה וטווח הזמן. אחרי שאלו נבחנים השקעת כסף באחת משלל החלופות הופכה קלה הרבה יותר. 
עם זאת, חשוב לציין שאין השקעה המבטיחה תשואה ולכן מומלץ לערב מומחה פיננסי אמין שיידע למפות את הצורך בהשקעה, לבחון את העלויות הכרוכות בכך ולהתאים את המכשיר למידותיו של המשקיע. צוות המומחים שלנו מחזיק בניסיון עתיר שנים בייעוץ והכוונה בעולמות ההשקעה המסורתיים והחדשים וישמח לסייע בבחירה חכמה של אפיק ההשקעה האידיאלי עבורך.

רוצים לשמוע עוד על השקעות מניבות כסף- איפה הכי כדאי להשקיע את הכסף שלך

מוזמנים לשלוח לנו הודעה

שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

כתבות שיכולות לעניין אותכם

הדרך הנכונה לתכנון וניהול פיננסי לדור הבא

מומלץ עבורך
מדינת ישראל מחלקת הטבת מס של 40% עבור בני 60 +

בואו לבדוק את זכאותכם 

האם הכסף שלך מנוהל נכון?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

העתיד הכלכלי

לקבלת טיפים על חיסכון, השקעות, כלכלה פרקטית ועוד..

רוצה לגלות מהם סוגי ההשקעות האלטרנטיביות המתאימים לך?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הפייסבוק שלנו
להשוואה בין ניהול תיקים לפלטפורמת ההשקעה השונות

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הנצפים ביותר

לתכנון פיננסי מקצועי לעתיד הכלכלי שלך

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם