קרנות גידור אסטרטגית רווח בשוק יורד

זמן קריאה 3 דקות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
קרנות גידור אסטרטגית רווח בשוק יורד
Strategic

בעשורים האחרונים זוכות קרנות הגידור להתעניינות רבה, בעיקר מצד מוסדיים ומשקיעים מתוחכמים המעוניינים לנצח את המדדים ולהביא תשואות נאות במצבים שונים של שוק ההון – כולל בירידות. בשורות הבאות נסביר כל מה שצריך לדעת לגבי קרנות גידור: מה זה, כיצד הן מאוגדות, באילו אסטרטגיות הן נוקטות ולמי ההשקעה מתאימה.

מה מאפיין קרן גידור

קרן גידור נקראת באנגלית Hedge Fund. בישראל יש כמאה ושישים קרנות המגלגלות כמה מיליארדי שקלים בשנה, ואילו ברחבי העולם קרנות הגידור מגלגלות טריליוני דולרים וזוכות לתהודה נרחבת באמצעי התקשורת. למעשה מדובר בקרן להשקעות במגוון מוצרים מסורתיים ואלטרנטיביים, למשל באגרות חוב, מניות, חוזים עתידיים, נדל ן, תשתיות, אופציות, השקעה ישירה בחברות, נפט וזהב וסחורות אחרות, מניות בכורה, מטבעות, ניירות ערך מגוונים וכדומה. במילים אחרות, הקרן כמעט ואינה מוגבלת באפיקי ההשקעה שלה אך היא כן חייבת לעסוק בנכסים הנסחרים בשוק מוסדר.

אמנם השקעה בקרן גידור דומה במידת מה לקרן נאמנות אולם קיימים מספר הבדלים משמעותיים, כפי שניתן לראות בהגדרת קרן גידור המובאת בתקנות השקעות בנאמנות: "תאגיד שמטרתו השקעה משותפת בניירות ערך הנסחרים בבורסה או בשוק מוסדר, קניה או יצירה של אופציות וחוזים עתידיים או מכירת ניירות ערך בחסר, והפקת רווחים משותפת מכל האמור, כאשר ההשקעה, הקניה, היצירה והמכירה בחסר כאמור, יכול שייעשו בשיעורים ובתנאים החורגים מהשיעורים ומתנאים המותרים לקרן נאמנות על פי החוק במדינה שבה הוקם התאגיד ולרבות אגד קרנות גידור".

אם כן, קרנות גידור יכולות לנקוט מגוון רחב של פעולות ולהשתמש בכלים פיננסיים מורכבים, אשר מטרתם למקסם רווחים ואף להביא רווחים במצבים משתנים מהשוק. אחד הכלים היותר מוכרים היא מכירה בחסר המכונה גם "שורט", המאפשרת להרוויח בירידה של סחורה, נייר ערך או סקטור מסוים. מבלי להיכנס להסברים מפורטים על תהליך המכירה בחסר, נאמר כי מדובר בניירות ערך או סחורות שהחברה משאילה מבעליהם, מוכרת לקונה אחר ולאחר ירידה שוב קונה את הנייר ומחזירה אותו לבעליו. במידה והשוק ירד הקרן הרוויחה אך במידה ו"ההימור" נכשל ונייר הערך עלה – הקרן הפסידה. 

אמצעי נוסף המשמש את הקרנות הוא מינוף פיננסי באמצעות כלים שונים. אם בשורט הקרן השתמשה בנייר שלא היה למעשה בבעלותה אלא בהשאלה, הרי שבמינוף היא משתמשת בכספים שאינם שלה. שוב, מבלי להיכנס להסברים מפורטים נאמר כי הקרן מבצעת קנייה של סחורה או נייר ערך רק באמצעות העמדת ביטחונות (למשל ביטחונות של 1%, 5% וכדומה מהערך הכולל). זוהי מעין "הלוואה" שהקרן לוקחת לצורך הקנייה וכך במידה והמוצר עלה היא הרוויחה הרבה יותר מאשר השקעה 1 ל- 1, למשל פי 3 או 4 מהסכום. מאידך, אם המוצר ירד ישנו סיכון הרבה יותר גדול להפסד הכסף כולו בהשוואה להשקעה של 1 ל- 1. 

אז מי שרוצה לדעת מה זה קרן גידור צריך להבין תחילה שמדובר בגוף השקעות יחסית מתוחכם. מצד אחד הוא "מגדר" את השקעותיו (ומכאן שמו) – כלומר מבטיח את עצמו מפני מצבים שונים של שוק ההון וממקסם רווחים. חלק מהקרנות באמת מנצחות את המדדים באופן משמעותי ויודעות לנצל שינויים לטובה ולרעה בשוק המקומי והגלובאלי. מצד שני, השימוש בכלים מתוחכמים גם מייצר סיכונים יותר משמעותיים ולא חסרים סיפורים על הפסדים כבדים עד כדי התמוטטות של קרנות. מסיבה זו ישנה רגולציה מחמירה יחסית על הקרנות והן אינן מתאימות לכל משקיע.

רוצים לשמוע עוד על קרנות גידור אסטרטגית רווח בשוק יורד

למידע נוסף השאירו פרטים

דברים שכדאי לדעת על השקעה בקרן גידור

התשובה לשאלה מהי קרן גידור אינה מתחילה ונגמרת בכלים הפיננסיים המיוחדים בהם נעשה שימוש. למעשה, אסטרטגיות כמו שורט, מסחר באופציות, מינופים וכדומה אינן שמורות רק לקרנות הגידור וננקטות על ידי משקיעים וגופים מתוחכמים נוספים. מאידך, לא תמצאו את הכלים הללו במכשירי חיסכון רגילים המוצעים לציבור הכללי, כמו קופות גמל להשקעה, קרנות השתלמות, קרנות הפנסיה, פוליסות חיסכון וכדומה.

יתר על כן, ישנם מאפיינים ייחודיים למבנה ולהתנהלות השוטפת של קרנות הגידור. למשל, הקרנות מאוגדות כשותפות מוגבלת, כלומר מורכבות ממספר כלשהו של שותפים מוגבלים (המשקיעים בקרן), וממה שנקרא השותף הכללי (מנהל קרן). הלכה למעשה, מנהלי הקרנות הם שקובעים אסטרטגיות השקעה ומבצעים אותן. הם רשומים בתור חברה בע"מ שכן לרישום הזה יש יתרון משמעותי: במקרה שהקרן הפסידה וצברה חובות אי אפשר לדרוש מהשותפים יותר מהסכום שהשקיעו. 

עוד מאפיין ייחודי להשקעה בקרן גידור הוא מגבלות הכניסה. הקרנות אינן יכולות להציע את יחידותיהן לציבור רחב באמצעות פרסום תשקיפים יומיים, אלא חייבות לפעול במגבלות על מספר המשקיעים. כל הצעת רכישה מוגבלת לעד 50 ניצעים, כלומר 50 משקיעים פוטנציאליים "רגילים", אך ללא מגבלה על מספר ההצעות ללקוחות כשירים. משקיע כשיר או מתוחכם הוא מי שעומד במספר תנאים הנוגעים לנכסים הנזילים שברשותו ו/או להכנסתו השנתית, כלומר אנשים אמידים יחסית שיכולים לספוג הפסדים, בעלי הבנה טובה באשר לניהול מושכל של כספם. עקב כך החלק הארי של המשקיעים בקרנות הגידור בישראל ובחו"ל הם גופים מוסדיים, והחלק הקטן יותר מורכב ממשקיעים פרטיים ואמידים יחסית. 

כפועל יוצא ממגבלה זו, הקרנות דורשות סכום כניסה מינימאלי די גבוה שיכול לעמוד למשל על מיליון דולר בקרנות וול סטריט, מיליון ש ח בקרנות ישראליות וכל סכום ביניים אחר. מכיוון שמדובר בפעילות המחייבת מקצוענות רבה, ולפחות בהגדרה אמורה להביא תשואות נאות במיוחד, הרי שגם דמי הניהול של הקרנות גבוהים מהמקובל במכשירים אחרים. בדרך כלל דמי הניהול יעמדו על שני אחוז, אם כי הם יכולים לנוע בטווחים של אחד עד ארבעה אחוזים. בנוסף, למרות שמדובר בהשקעה נזילה במהותה יכולות להיות מגבלות מצד הקרן על מועדי המשיכה האפשריים על מנת להבטיח את עתודותיה. 

יתרה מכך, בניגוד למכשירים אחרים כאן גובים עמלת הצלחה בלתי מבוטלת, שלרוב עומדת על כעשרים אחוזים מהרווחים אך יכולה לנוע בין עשרה לחמישים אחוז (כן, עד מחצית מהרווחים יכולים ללכת לקרן). לכך מצטרפת סוגיית המיסוי, שכמו כל השקעה בשוק ההון מחייבת במס רווחי הון של 25%. בניגוד למכשירים אחרים כאן משלמים בתום כל שנת מס ואין זה משנה אם הניירות אכן נמכרו והכספים נמשכו. מאידך, ישנם משקיעים מתוחכמים המוצאים דרכים להשקעה בקרנות בחו"ל הנעזרות במקלטי מס, ונהנים מחבות נמוכה יותר.

מחפשים הזדמנויות השקעה ?

קרנות גידור מובילות, הצלחות וכישלונות

אם לסכם עד כה, להשקעה בקרנות הגידור יש כמה יתרונות בולטים. בפרט, נושא הגידור שמביא תשואות גם במצבים בהם השוק עומד או יורד, מינוף המביא לתשואות נאות בעליות, ומדיניות השקעות המתוכננת ומבוצעת על ידי אנשי מקצוע מהשורה הראשונה. מצד שני, הקרנות בוודאי אינן נטולות סיכון, אינן פתוחות בפני כולם ומצריכות השקעה מינימאלית בלתי מבוטלת. גם קיימות סוגיות של דמי ניהול, עמלות ומיסוי שיש להביא בחשבון.

ולאחר שאמרנו כל זאת, בואו נבדוק מה עשו קרנות גידור מובילות בישראל בשנת 2020. מי שיבחן את פעילותן של הקרנות הישראליות באותה שנה יראה שהיא הייתה מוצלחת במיוחד, כאשר הקרנות ידעו לנצל את התמורות בשוק בתקופת הקורונה. על פי הנתונים, חלק גדול מהקרנות הצליחו להביא למשקיעים תשואות דו ספרתיות והממוצע עמד על קצת יותר מ- 14% מרשים לכל הדעות. את רשימת הקרנות המתמחות במניות ישראליות מובילה קרן קוליברי שהביאה בשנת 2020 תשואה של 60%, את קרנות הגלובל בתחום הבריאות מובילה יסעור של אלטשולר שחם עם 17.5%, ואת הקרנות המתמחות במניות חו"ל מובילה דיויד גלובל אקוויטי עם 67.5%. יחד עם זאת, היו מן הסתם גם נפילות. קרן פורטפוליו A של אלטשולר שחם המתמחה באסטרטגיה מגוונת נפלה די חזק בשנת 2020 עם תשואה של מינוס 7.7%, ואילו נץ של אותו בית השקעות נפלה עוד יותר עם מינוס 26.8%. במילים אחרות, לא לבעלי לב חלש.

אין ספק שגורם משיכה עיקרי של המשקיעים אל קרנות הגידור היא היכולת להביא תשואות ורווחים נאים במצבים משתנים של השוק. אכן, בדיקת התשואות היא מרכיב משמעותי בבחירה של קרן גידור וצריך לשים לב לכמה פרמטרים. ראשית, כאשר מסתכלים על ממוצע התשואות שהביאה הקרן בשנים האחרונות (עדיפות לטווח ארוך של כ- 5 שנים לפחות), יש להבין מה עומד מאחורי הממוצע – האם סיפור הצלחה די קבוע ומתמשך או אולי דווקא הצלחה מרשימה בתחילה וירידות לאחר מכן. שנית, יש לבחון את הביצועים באותן השנים בהתאם למה שידוע על השוק ובדגש על תקופות של האטה, דשדוש וירידות – וכיצד הקרן התמודדה עימן. כמובן שיש לוודא שהתשואות המוצגות הן הנטו ואם מדובר בברוטו צריך לחשב כמה נשאר למשקיעים ביד בהתאם לדמי הניהול וגובה העמלות. ולבסוף, ראוי לזכור שכמו בכל מכשיר השקעה גם כאן התשואות שהושגו אינן מהוות הבטחה.

לתכנן עם מומחים

קרנות הגידור בהחלט מהוות מכשיר אטרקטיבי למי שהממון מצוי בכיסו. יחד עם זאת, ישנם עוד אפיקי ומכשירי השקעה המתאימים לציבור המשקיעים, לרבות כאלו המאזנים את התנודות בשוק ההון. ההיצע הנרחב שבשוק ומגוון הפרמטרים שצריך לבחון עלול לבלבל ולכן כדאי להתייעץ עם מי שמבין. לשם כך אנו מזמינים אתכם לשיחה עם המומחים הפיננסיים שלנו שיבחנו, יתאימו וימליצו על אפשרויות ההשקעה הטובות ביותר, המתאימות להעדפות האישיות וליכולותיכם הכלכליות. למומחים שלנו ניסיון רב ובקיאות מעמיקה בכל תחומי ההשקעות והם מעניקים תכנון מקצועי ואובייקטיבי אשר לנגד עיניו עומדת אך ורק טובתכם.

רוצים לשמוע עוד על קרנות גידור אסטרטגית רווח בשוק יורד

מוזמנים לשלוח לנו הודעה

שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

כתבות שיכולות לעניין אותכם

הדרך הנכונה לתכנון וניהול פיננסי לדור הבא

מומלץ עבורך
מדינת ישראל מחלקת הטבת מס של 40% עבור בני 60 +

בואו לבדוק את זכאותכם 

האם הכסף שלך מנוהל נכון?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

העתיד הכלכלי

לקבלת טיפים על חיסכון, השקעות, כלכלה פרקטית ועוד..

רוצה לגלות מהם סוגי ההשקעות האלטרנטיביות המתאימים לך?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הפייסבוק שלנו
להשוואה בין ניהול תיקים לפלטפורמת ההשקעה השונות

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הנצפים ביותר

לתכנון פיננסי מקצועי לעתיד הכלכלי שלך

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם