איפה כדאי לפתוח תיק השקעות – מאמר לפיזור הערפל

זמן קריאה 3 דקות 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
איפה כדאי לפתוח תיק השקעות – מאמר לפיזור הערפל
investment portfolio

עבור כל משקיע המבקש לפתוח תיק השקעות ניצבת השאלה באשר לזהות הגוף במסגרתו יוקם וינוהל התיק. הסוגיה הזו נוגעת למעשה בשתי האפשרויות העומדות בפני כל משקיע – האם לנהל את תיק ההשקעות באופן עצמאי או באמצעות מנהל תיקים מוסמך. כך או כך, חשוב להכיר את כל הפרמטרים העיקריים שיש לקחת בחשבון טרם ההחלטה. הנה מאמר שעושה סדר עם כל מה שחייבים לדעת על הצעדים הנדרשים כדי להחליט איפה כדאי לפתוח את תיק ההשקעות. 

שוק ההון היה מאז ומתמיד זירה פופולרית ומבוקשת מצד משקיעים רבים התרו אחר הזדמניות השקעה בשלל המכשירים הנסחרים בבורסה במטרה להגדיל את הונם הפנוי. בשנים האחרונות, סביבת הריבית האפסית ששחקה את אטרקטיביות הפיקדונות הבנקאיים למעשה סיפקה גם היא רוח גבית לשוקי ההון שנהנו מזרימת כספים אגרסיבית נוכח ההבנה כי יתר חלופות ההשקעה והחיסכון המסורתיות לא מייצרות למעשה כדאיות כלכלית, בייחוד אם מדובר בהשקעה ארוכת טווח. 

אלא שגם השקעה בשוק ההון אינה הבטחה לתשואה וכדי לסחור בצורה מושכלת נדרש מהמשקיע ידע והבנה מעמיקה בעולם ההשקעות ובהתנהגות המכשירים הפיננסיים. את היכולת הזו, כמו גם הזמן הפנוי והמאמץ הנדרשים לשם כך, אין לרובם המוחלט של אלו המבקשים להשקיע את כספם בשוקי ההון ובמצב כזה האלטרנטיבה היא פנייה לגורם חיצוני מוסמך, כלומר מנהל השקעות מורשה הפועל תחת בית השקעות ומנהל באופן אקטיבי את כספי ההשקעה, זאת בהתאם לרמת הסיכון ומדיניות ההשקעה שהגדיר הלקוח. 

ניהול תיק השקעות הוא למעשה נטילת אחריות גדולה הדורשת ניתוח מעמיק של מכשירי ההשקעה,  ראייה לטווח רחוק באשר להתנהגות השוק כמו גם מיפוי הסיכונים הכרוכים במסגרת ההשקעה. אלו נדרשים בימי שגרה אך כידוע השווקים לעיתים נקלעים לעתות משבר, בדומה לזו שחווינו בעיצומו של משבר הקורונה, ובסיטואציה כזו יכולת קבלת ההחלטות בתיק ההשקעות והתמודדות מול מצבי הלחץ הופכת קריטית עוד יותר. זו הסיבה העיקרית שבחירה בזהות הגוף במסגרתו יוקם תיק ההשקעות היא שאלה כבדת משקל הדורשת מהמשקיע עריכת השוואה וביצוע סקר שוק מקיף טרם ההחלטה. 

עם זאת, חשוב להדגיש כי משקיע הבוחר בניהול עצמאי של תיק ההשקעות או לחילופין לאמץ את גישת ההשקעה הפאסיבית, כלומר השקעה דרך מכשירים עוקבים, אינו נדרש לבחון את אותם הפרמטרים ביחס למי שבוחר להעביר את מושכות הניהול לידי בית השקעות, שזו כאמור הופכת לבעלת משקל כבד הרבה יותר. אז איפה כדאי לפתוח תיק השקעות ? הנה הפרמטרים המרכזיים לבחירה נכונה שתבטיח שהכסף שלכם מנוהל אצל הטובים ביותר:

גוף גדול עם מוניטין מוכח – בתהליך הבחירה של מנהל תיק ההשקעות הכלל המנחה הוא סינון השחקנים הקטנים בענף והתמקדות בגופים הגדולים, כאלו שזוכים לבולטות ומחזיקים במוניטין חיובי. בית השקעות גדול, מלבד האיתנות הפיננסית שלו, מחזיק במחלקות אנליזה ומחקר כמו גם וועדות השקעה מיומנות המתמחות באיתור הזדמנויות השקעה ובחינת הסיכונים, מידע שלרוב אין ברשותם של גופים קטנים יותר המחזיקים במחלקות אנליזה קטנות הרבה יותר.  

ללא פשרות בשירות לקוחות – גם ההיבט השירותי נגזר לרוב מגודלו של הגוף המנהל את התיק. בתי ההשקעות הגדולים בישראל מנהלים מערך שירות לקוחות רחב המספק מענה תדיר ואישי עבור לקוחות המחזיקים בתיק השקעות. למעשה, מדובר באלמנט חשוב ביותר כאשר נדרשים להתעדכן מעת לעת בסטטוס התיק או לחילופין ליידע בכל רגע את מנהל התיק בכל שינוי הנדרש בתמהיל ההשקעה. 


עם זאת, בעידן הטכנולוגי של היום הגופים הגדולים מציעים גם אזור אישי דיגיטלי המתעדכן באופן שוטף כך שבאמצעותו מתאפשר לבעל התיק לצפות הכל הנתונים הרלוונטיים להשקעה כמו גם לתקשר עם מנהל ההשקעות הרלוונטי. בכל מקרה, היות וניהול תיק השקעות הוא למעשה התקשרות ארוכת שנים עם הגוף המנהל, ישנה חשיבות רבה לטיב השירות האישי והמיידי מול המשקיע.

רוצים לשמוע עוד על איפה כדאי לפתוח תיק השקעות – מאמר לפיזור הערפל

למידע נוסף השאירו פרטים

ביצועי עבר כאינדיקציה לאיכות הניהול – המטרה העליונה בפתיחת תיק השקעות היא יצירת רווחים ולכן מדובר באחד מהפרמטרים העיקריים שיש לבחון – בקפדנות ודקדקנות. כל בית השקעות מחוייב לפרסם את התשואות שהשיג אלא שבניגוד לתשואות המפורסמות מצד כל בית השקעות באשר לביצועיו באפיקי ההשקעה השונים ובעיקר בחסכונות ארוכי הטווח, במקרה של ניהול תיקים אין מקור מידע רישמי המציג את התשואה הממוצעת שהשיא כל גוף באפיק זה. 

עניין זה אינו מצביע על כך שבית ההשקעות מסתיר מכם מידע רלוונטי אלא הסיבה נעוצה בעובדה כי רשות ניירות ערך למעשה אוסרת על אותם הגופים להציג את ביצועי העבר בתיקי ההשקעות שמא אלו עשויים ליצור מצג שווא של הבטחת תשואה עתידית. עם זאת, הכלי המהימן ביותר לקבלת אינדיקציה באשר לביצועי הגוף המנהל הוא בחינת קרנות הנאמנות הגמישות אותן מנהל. 

ניהול קרן נאמנות גמישה משקפת במידה רבה את איכות ומיומנות מנהלי השקעות בבית ההשקעות בשל כך שקרן נאמנות גמישה אינה מנוהלת לפי מדיניות השקעה מוגבלת, אלא למנהל הקרן ישנו מרחב תמרון וגמישות בכל הנוגע לקבלת החלטות השקעה במסגרת הקרן. משמעות הדבר היא שהרווחים שהניבה קרן הנאמנות הגמישה הן השתקפות של אסטרטגיית ההשקעה וביצועי הגוף המנהל שעשויים להתקיים במידה רבה גם במסגרת ניהול תיק ההשקעות. 

עלויות הניהול – תפעול שוטף וניהול אקטיבי של תיק ההשקעות הוא שירות הכרוך בעלויות הנוספות לדמי הניהול, כדוגמת עמלת קנייה ומכירה כמו גם דמי משמרות הנגבים מהלקוח המסגרת ניהול התיק. ברוב המקרים, דמי הניהול זוכים למירב החשיבות במערכת השיקולים אך חשוב להבין שרכיב זה אינו המהותי ביותר וישנן עלויות נוספות שצריכות להילקח בחשבון. מלבד זאת, זה לא המקרה בו נדרש המשקיע לבחור בחברה המציעה את דמי הניהול הנמוכים ביותר אלא רק חלק מתוך מכלול הפרמטרים הנוגעים בהחלטה. 

בעניין זה יש לציין כי על משקיע שנחשב כ"מתעב סיכון" המבקש לפתוח תיק השקעות עם פרופיל סיכון נמוך ביותר ולטווח השקעה קצר יחסית, יש לבחון מראש האם התשואה הצפויה, בהערכה גסה ובהתחשב בתנאי השוק, תעלה על העלויות הכוללות הכרוכות בהחזקת וניהול התיק.

התמודדות עם משברים כלכליים – השקעה ארוכת טווח בשוק ההון פוגשת לא פעם בעתות משבר ותנודתיות חריפה באפיקים הסחירים ולכן כל משקיע המייעד את כספי ההשקעה במסגרת התיק לטווח של שנים צריך לקחת בחשבון שהסבירות כי יתקל בסיטואציה דומה הם ללא ספק גבוהים. אלו הם גם הרגעים בהם נמדד מנהל ההשקעות ויכולות הניהול שלו. לכן, חשוב לוודא כי מנהל ההשקעות מסוגל ויודע להתמודד עם תנאי השוק המשתנים – אל תוותרו על בחינת הנושא הזה בשיחה מול המנהל.

הבטחת תשואה היא נורת אזהרה – כחלק מתהליך הבחירה איפה לפתוח תיק השקעות כל גוף יינסה לשכנע אתכם שהוא המקצועי והמיומן ביותר, שזה עניין מקובל, אלא שחל איסור על הבטחת תשואה ולכן אם נציג מטעמו או כל יועץ אחר נוקב בתשואה – זו נורת אזהרה מהבהבת שצריכה לגרום לכם לחפש אחר מנהל תיק השקעות חלופי ואמין יותר. 

לצד כל אלו, חשוב להדגיש כי למשקיע המכוון לפתיחת תיק השקעות שינוהל באופן עצמאי אין חשיבות בבחינת הפרמטרים הנוגים בביצועי העבר ואיכות הניהול של אותו הגוף אלא רק התמקדות בסקר שוק באשר לעלויות, טיב שירות הלקוחות והממשק כך שיהיה ידידותי ונוח לביצוע הפעולות בתיק.

מחפשים הזדמנויות השקעה ?

איך פותחים תיק השקעות?

אחרי הבחירה בבית השקעות, בדרך כלל התהליך יכלול פגישת היכרות ראשונית מול אחד ממנהלי ההשקעות, במסגרתה תיבחן הרשת הפיננסית בבעלותכם, כלומר האם קיימים נכסי השקעה נוספים לתיק ההשקעות המיועד. פגישה זו נועדה גם לגבש את מדיניות ההשקעה האופטימאלית – מטרת וסכום ההשקעה (הסכום המינימלי לניהול תיקי השקעות שונה בין הגופים אך לרוב מותנה בפתיחה החל מ-300,000 ש"ח), טווח הזמן, רמת הסיכון ויתר האמלנטים שיגדירו את אסטרטגיית ההשקעה לפיה ינוהל תיק ההשקעות.  

לסיכומו של עניין, התשובה לסוגיית איפה הכי כדאי לפתוח תיק השקעות מורכבת ממספר פרמטרים שנדרש המשקיע לבחון כדי להבטיח שזהות הגוף שלוקח על עצמו את פיקוד ניהול ההשקעות הוא כזה המחזיק במוניטין ויכולות מוכחות, כמו גם שירות אישי יעיל לצד עלויות נוחות שיבטיחו מקסום מיטבי של כספי ההשקעה. אם הנכם מתלבטים היכן לפתוח את תיק ההשקעות, המומחים הפיננסיים שלנו ישמחו לסייע בבחירת הגוף המנהל כמו גם זהות מנהל ההשקעות כך שתזכו לשקט נפשי שהכסף שלכם מנוהל אצל מי שהוכיח שהוא ראוי לכך.

רוצים לשמוע עוד על איפה כדאי לפתוח תיק השקעות – מאמר לפיזור הערפל

מוזמנים לשלוח לנו הודעה

שיתוף

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

כתבות שיכולות לעניין אותכם

הדרך הנכונה לתכנון וניהול פיננסי לדור הבא

מומלץ עבורך
מדינת ישראל מחלקת הטבת מס של 40% עבור בני 60 +

בואו לבדוק את זכאותכם 

האם הכסף שלך מנוהל נכון?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

העתיד הכלכלי

לקבלת טיפים על חיסכון, השקעות, כלכלה פרקטית ועוד..

רוצה לגלות מהם סוגי ההשקעות האלטרנטיביות המתאימים לך?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הפייסבוק שלנו
להשוואה בין ניהול תיקים לפלטפורמת ההשקעה השונות

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הנצפים ביותר

לתכנון פיננסי מקצועי לעתיד הכלכלי שלך

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם