מהו טופס משקיע כשיר וכיצד למלא אותו

זמן קריאה 2.5 דקות 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
מהו טופס משקיע כשיר וכיצד למלא אותו
What is a qualified investor form

טופס משקיע כשיר – לשם מה הוא נועד?

אוכלוסיית המשקיעים בשוק ההון מתחלקת לשניים: משקיעים פרטיים ומשקיעים כשירים. משקיעים פרטיים נחשבים ל"מיינסטרים"; אלה אנשים אשר צברו בין עשרות למאות אלפי שקלים והם בוחרים למנף אותם דרך השקעות סחירות בבורסה. לעומתם, משקיעים כשירים הם קבוצה מצומצמת אשר כל אחד מחבריה מוערך במיליוני שקלים. ואם נהיה מדויקים יותר, משקיע כשיר הוא כל מי שעומד באחד (או יותר) מן המבחנים הבאים: 

 • מבחן שווי הנכסים: השווי הכולל של הנכסים הנזילים גבוה מסכום של 8 מיליון שקלים.
 • מבחן גובה ההכנסות: הכנסה שנתית אשר עולה על 1.2 מיליון שקלים או 1.8 מיליון שקלים במסגרת התא המשפחתי (במשך שנתיים ברציפות).
 • המבחן המשולב: נכסים נזילים בשווי של 5 מיליון שקלים וכן הכנסה שנתית אשר עולה על 600,000 שקלים, או 900,000 שקלים במסגרת התא המשפחתי (במשך שנתיים ברציפות).

מבחנים אלו מהווים תיקון ל'חוק ניירות ערך התשכ"ח-1968' אשר חלק הגדרה משותפת עם 'חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, שיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות התשנ"ה-1995'. עד לפרסום התיקון במרץ 2016, משקיעים אשר רצו להיחשב ל'כשירים' נדרשו לעמוד בשני מבחנים ובהתאם לפרמטרים מחמירים יותר: 

 • מבחן הנכסים הנזילים: השווי הכולל של הנכסים הנזילים עולה על סכום של 12 מיליון שקלים (במקום 8 מיליון שקלים של המבחן החדש).
 • מבחן המומחיות: לקוח כשיר הוא אדם בעל ידע וכישורים בשוק ההון ו/או מי שהועסק בתחום במשך שנה לפחות (במקום המבחן של גובה ההכנסות).
 • מבחן העסקאות: משקיע כשיר הוא מי שביצע 30 עסקאות (לפחות) בכל אחד מארבעת הרבעונים האחרונים (במקום המבחן המשולב).

רוצים לשמוע עוד על מהו טופס משקיע כשיר וכיצד למלא אותו

מוזמנים לשלוח לנו הודעה

בנוסף, התיקון החדש קובע כי על כל ארגון, חברה, גוף או תאגיד המעלים הצעת השקעה בפני משקיע כשיר פוטנציאלי, לבצע בדיקה אשר תאמת את כשירותו ובמקביל להחתימו על טופס לקוח כשיר – מסמך המהווה הצהרה על עמידה במבחנים החדשים. 

האם שווה לחתום על טופס לקוח כשיר? מהו נותן?

כאמור, מרגע שחתמתם על טופס לקוח כשיר אתם בעצם מאשרים עמידה במבחנים (או לפחות באחד מהם) אשר בהכרח הופכים אתכם ללקוחות כשירים. מכאן והלאה, במידה שהכול תקין, אתם תזכו ליהנות משורה של יתרונות חשובים:

 1. חשיפה להזדמנויות אקסקלוסיביות אשר אינן פתוחות לציבור המשקיעים הרחב: 
 • השתתפות באירועי הנפקות ראשוניות לבורסה (Initial Public Offering או בקיצור I.P.O).
 • השקעה בפרייבט אקוויטיס (Private Equities) – קרנות פרטיות המתמקדות בנכסים וחברות במטרה לייצר תשואות תוך פרק זמן מוגדר.
 • השקעה בתשתיות במסגרת של שותפות ציבורית-פרטית (Public Private Partnership (או בקיצור PPP). למשל – פרויקטים כדוגמת הרכבת הקלה בירושלים או 'כביש חוצה ישראל'.
 • השקעות פרטיות עם פוטנציאל תשואה גבוה כגון קרנות הון סיכון (Venture Capitals) נדל"ן מסחרי, קרנות גידור (קרנות השקעה המיישמות אסטרטגיות ייחודיות במטרה לייצר תשואה בכל מצבי השוק) ועוד. 
 1. משקיעים כשירים אינם כפופים ל"חוק הניצעים" של הרשות לניירות ערך. חוק זה אומר שחברות יכולות לגייס עד 35 משקיעים ללא פרסום תשקיף, שהוא מסמך המכיל פרטים פיננסיים הנוגעים להצעות ההשקעה שלהן: התוכנית העסקית, מחיר, ריביות, תשואות, היקפי גיוסים (בעבר ובהווה), אופן מימון הפרויקט ועוד. לעומת זה, משקיע המוגדר כ- משקיע כשיר פטור מלהיכלל בקבוצת הניצעים ורשאי לקבל מידע מלא על כל אחד מהנתונים האלה. 


משקיע כשיר עשוי לקבל הנחה ניכרת בעת רכישת מניות באירועי הנפקה ראשוניים.

מחפשים הזדמנויות השקעה ?

רוצים לשמוע עוד על מהו טופס משקיע כשיר וכיצד למלא אותו

מוזמנים לשלוח לנו הודעה

ממה מורכב טופס לקוח כשיר וכיצד ממלאים אותו?

כפי שכבר ציינו, טופס זה הוא מסמך הצהרה המאשר עמידה באחד משלושת המבחנים אשר מופיעים בתיקון החדש ל'חוק ניירות ערך – התשכ"ח 1968': שווי נכסים נזילים ו/או גובה הכנסות ו/או המבחן המשולב. אך מלבד המילוי והחתימה על המסמך, צריך לדאוג לאימותו ואישורו על ידם של עורך דין, רואה חשבון או כל גורם בעל ידע וניסיון רלוונטיים מעולם הפיננסים. כמו כן ניתן (ואף רצוי) לאסוף אסמכתאות כגון דוחות מס, הצהרות הון, מסמכים המעידים על היקף הנכסים הנזילים (כמו דוחות רבעוניים/שנתיים מבתי השקעות), תדפיסים של חשבון הבנק ועוד.

לא חותמים על טופס לקוח כשיר לפני שפונים למומחים!

להיות לקוח כשיר זו זכות גדולה. זה הופך אתכם לחלק ממועדון מצומצם של משקיעי קצה הנהנים מיתרונות מצוינים. אך לצד הזכות הגדולה הזו, ישנה גם אחריות גדולה. זה אומר שאתם חשופים להזדמנויות השקעה אשר רמות הסיכון בהן עשויות להיות מורכבות יותר ומחייב לגבש אסטרטגיה מחושבת אשר תוכל לסייע לכם לקבל החלטות מושכלות. 

מחד גיסא, אתם יכולים להסתמך על הידע והניסיון שלכם ולנסות לעשות זאת באופן עצמאי. מאידך גיסא, תוכלו להתייעץ עם גורם מנוסה ומקצועי אשר ינווט אתכם בצורה שקולה ב"אוקיאנוס ההשקעות" העצום.

צוות המומחים שלנו ערוך ומוכן כדי לייעץ, לכוון ולהעניק לכם ליווי אישי בכל מה שנוגע להשקעות בשוק ההון ולרבות להשקעות אלטרנטיביות המבוצעות אל מחוץ לבורסה: קרנות נדל"ן, פרייבט אקוויטיס, תשתיות, טכנולוגיה, מוצרים מובנים, הלוואות חברתיות (P2P) אנרגיה ירוקה, ועוד. בתוך זה, נוכל לערוך בעבורכם השוואה יסודית ומקיפה בין מגוון רב של הצעות השקעה ייחודיות – תוך התמקדות יתרה בצרכים וביעדים הפיננסיים שלכם.

שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

כתבות שיכולות לעניין אותכם

הדרך הנכונה לתכנון וניהול פיננסי לדור הבא

מומלץ עבורך
מדינת ישראל מחלקת הטבת מס של 40% עבור בני 60 +

בואו לבדוק את זכאותכם 

האם הכסף שלך מנוהל נכון?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

העתיד הכלכלי

לקבלת טיפים על חיסכון, השקעות, כלכלה פרקטית ועוד..

רוצה לגלות מהם סוגי ההשקעות האלטרנטיביות המתאימים לך?

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הפייסבוק שלנו
להשוואה בין ניהול תיקים לפלטפורמת ההשקעה השונות

הגיע הזמן לעשות את הצעד הראשון לעתיד הכלכלי שלך

הנצפים ביותר

לתכנון פיננסי מקצועי לעתיד הכלכלי שלך

השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם